دکتر علی بصام / رینوپلاستی / آیا واقعا درمان آلرژی با عمل بینی امکان پذیر است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آیا واقعا درمان آلرژی با عمل بینی امکان پذیر است؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

آلرژی ها انواع مختلفی دارند که می توانند بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار دهند. برخی از آن ها به صورت عوارض پوستی بروز می کنند، برخی دیگر اما می توانند بر روی مخاط بینی تاثیر گذاشته و باعث ایجاد رینیت آلرژیک گردند.

در این مقاله می خواهیم پاسخ جامعی به یکی از مهم ترین سوالات شما بدهیم؛ آیا حساسیت با جراحی بینی از بین می رود؟

جراحی بینی آلرژی

رینیت آلرژیک چیست و چه علائمی دارد؟

عارضه ی التهاب مخاط بینی یا Allergic rhinitis در پی ورود ماده ی حساسیت زا (آلرژن) به بدن و بروز واکنش آلرژیک رخ می دهد.

وقتی مواد خارجی مانند گرده ی گل ها، ذرات گرد و غبار و یا موهای ریز بدن حیوانات وارد بخش داخلی بینی می شوند، بدن آن ها را به عنوان عوامل بیماری زا به حساب آورده و سعی می کند با آن ها به شدت مقابله نماید.

در پی این مقابله، سیستم ایمنی برای حفاظت از بدن، واکنش دفاعی از خود نشان می دهد؛ تا این جای کار مشکلی نیست. اما واکنش آلرژیک زمانی اتفاق می افتد که شدت این پاسخ از میزان عادی و لازم بیشتر باشد.

التهاب مخاط بینی همان حساسیت فصلی است. این عارضه علائم مختلفی دارد که از میان آن ها می توان اشاره کرد به:

  • احساس خارش در بینی، دهان، گلو و پوست بخش های مختلف بدن
  • آبریزش بینی و چشم
  • ضعف قدرت بویایی
  • عطسه

در صورت پیشرفت بیماری ممکن است نشانه های زیر هم مشاهده شوند:

  • گرفتگی بینی و گوش
  • خشکی گلو
  • سردرد
  • سرفه

چگونه می توان آلرژی را تشخیص داد؟

تشخیص حساسیت فصلی با بررسی علائم فرد کار چندان دشواری نیست. در مرحله ی اول معاینه های بالینی انجام خواهند شد و بعد متخصص برای تشخیص دقیق از آزمایش های مختلفی کمک خواهد گرفت.

برای انجام تست حساسیت، ماده ی آلرژن به بدن وارد می گردد و سیستم ایمنی را تحریک می کند. در نتیجه با بروز علائم، می توان به ابتلای فرد به این بیماری پی برد.

آزمایش های تشخیص آلرژی دو نوع دارند:

  • تست پوستی
  • تست خون

لازم به ذکر است که آزمایش پوستی آلرژی رایج تر از نوع دیگر است.

یکی از بیماری هایی که باعث بروز علائم نسبتا مشابه با حساسیت در فرد می گردد، سینوزیت است. Sinusitis در پی تورم و التهاب سینوس ها ایجاد می شود. برای تشخیص سینوزیت از آلرژی باید آزمایش های مختلفی انجام داد.

آیا عمل بینی نقشی در درمان حساسیت دارد؟

سوال بسیاری از اشخاص این است که آیا انحراف بینی باعث آلرژی میشود؟

برای پاسخ گویی به این سوال باید در ابتدا آناتومی بینی را بررسی کنیم. در تصویر زیر می توانید به خوبی بخش های داخلی بینی را ببینید:

آناتومی بینی

همان طور که مشاهده می کنید، بخش های درونی بینی شامل استخوان ها، غضروف ها و سینوس ها ارتباط مستقیمی با لوله ی تنفسی دارند. زمانی که ماده ی حساسیت زا وارد این لوله می شود، با اثر گذاری مستقیم بر روی این بخش ها می تواند باعث بروز واکنشی موسوم به آلرژی گردد.

در حقیقت وجود مشکلات ساختاری در بینی می تواند تاثیر آلرژن ها را بیشتر و در نتیجه واکنش آلرژیک را شدید تر کند. به عنوان مثال اگر سپتوم انحراف شدیدی داشته باشد یا پولیپ های بزرگی راه تنفسی را مسدود کرده باشند، فرد آلرژی شدید تری را نسبت به شخصی که به این اختلالات ساختاری مبتلا نیست، تجربه می نماید.

با در پیش گرفتن راه درمان قطعی انحراف بینی می توانید این مشکل را از بین برده و به بهبود وضعیت ساختاری بینی خود کمک کنید.

آیا پولیپ باعث ایجاد آلرژی می شود؟

به وجود آمدن پولیپ بینی بیش از آن که مشکلی مربوط به بینی باشد، مشکلی تنفسی است. پولیپ توده ای است که به دلایل مختلفی در مسیر لوله تنفسی ایجاد می گردد. درمان پولیپ بینی می تواند در کاهش شدت علائم آلرژی موثر باشد.

نکته ی جالب توجه این است که وابسته به شرایط، آلرژی و پولیپ می توانند علت و معلول یکدیگر باشند. یعنی در برخی موارد حساسیت می تواند باعث ایجاد پولیپ گردد و در مقابل، در شرایط متفاوتی ممکن است پولیپ ها باعث بروز علائم آلرژی بشوند.

فرد مبتلا به آلرژی می تواند با انجام جراحی برداشتن پولیپ می تواند به رفع انسداد مجرای تنفسی خود کمک کند و از تشدید علائم حساسیت توسط این ضایعات جلوگیری نماید.

آلرژی و جراحی بینی

با این حال نمی توان گفت که حتما جراحی بینی می تواند برای درمان آلرژی موثر باشد، چرا که اگر دلیل حساسیت ربطی به اختلالات ساختاری بینی نداشته باشد، عملا جراحی بینی کاری در این راه از پیش نخواهد برد.

اگر آلرژی دارید و در اتاق عمل جراحی بینی به دنبال راه درمان آن می گردید، باید پیش از هر چیز توسط متخصص گوش و حلق و بینی مورد معاینه قرار بگیرید تا ببینید آیا اصلا می توان با عمل بینی آلرژی را درمان کرد؟ آیا مشکلات ساختاری بینی شما آنقدر شدید هستند که باعث افزایش علائم حساسیت شوند؟

یکی از مهم ترین دلایل تشدید واکنش آلرژیک، انسداد لوله تنفسی است. در صورتی که جراح بینی بعد از معاینه ی دقیق بینی شما فهمید که این مشکل به دلیل انحراف بینی یا وجود پولیپ ایجاد شده است، می تواند با انجام عمل و اصلاح این عوارض، علائم حساسیت را کاهش دهد.

عکس دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی

دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸

فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال 1390

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + چهار =

Call Now Buttonتماس با پزشک