عمل ترمیم بینی

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی

مهم ترین علت انجام عمل ترمیم بینی

اگر بخواهیم صادقانه در این مورد با شما صحبت کنیم، مهم ترین دلیلی که باعث می شود شما بعد از انجام عمل بینی نیاز به ترمیم آن پیدا کنید، عدم انتخاب یک جراح بینی خوب و با تجربه است.

با این که ممکن است عوامل خارجی دیگری مانند برخورد ضربه ی سنگین به بینی و … در از بین رفتن حالت زیبای بینی بعد از عمل اولیه نقش داشته باشند، اما ۹۰ درصد افرادی که برای جراحی ترمیمی بینی مراجعه می کنند، توسط جراحانی عمل شده اند که از دقت، مهارت و تجربه ی کافی در زمینه ی انجام عمل بینی برخوردار نبوده اند و به همین دلیل، فرد نتیجه ی دلخواه خود را از این جراحی نگرفته است.

در قسمت زیر می توانید نمونه کار جراحی بینی دکتر علی بصام را ببینید که فرد در آن حتی با گذشت ۳ سال از روز انجام عمل، از نتیجه راضی است:

اما چه زمانی به عمل ترمیمی بینی نیاز است؟

زمانی که افراد بعد از جراحی بینی دچار تنگی نفس، عدم قرینگی در دو طرف تیغه بینی و یا ایجاد انحراف در تیغه بینی می شوند به عمل ترمیمی بینی سوق پیدا می کنند.

گاها افرادی که دارای بینی گوشتی بوده اند، پس از عمل بینی گوشتی ، برگشت بینی به حالت قبل و افتادگی نوک بینی را تجربه می کنند که این موضوع خود عاملی برای انجام جراحی بینی مجدد خواهد بود.

از طرفی افرادی که اصرار بر انجام جراحی بینی فانتزی داشته اند، به دلیل بروز تنگی نفس و یا خسته شدن از ظاهر مصنوعی بینی خواستار عمل ترمیمی بینی خواهند شد.

در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که جراحی بینی اگر به دست بهترین جراح بینی در تهران انجام نشود و یا اصول این جراحی به درستی رعایت نشود می تواند فرد را ملزم به استفاده از عمل ثانویه بینی کند.

گفتنی است که در برخی افراد به دلیل آسیب بسیار به ساختمان بینی گاها امکان انجام جراحی ثانویه نخواهد بود و یا این جراحی با ریسک بسیار بالا انجام خواهد شد.

بنابران آنچه در این باب می تواند بسیار حائز اهمیت باشد، این موضوع است که افرادی که برای اولین بار دست به چنین جراحی می زنند در انتخاب نوع بینی دقت لازم را داشته باشند.

عوامل موثر در عمل ترمیمی بینی

علل مختلفی می توانند نیاز به جراحی ترمیم بینی را در فرد ایجاد کنند. این علل می توانند روحی یا حتی جسمانی (مثل مشکلات تنفسی) باشند.
از جمله دلایل روحی انجام عمل ترمیمی بینی می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

 • عدم کسب نتیجه ی دلخواه از جراحی اولیه
 • راضی نبودن از فرم و حالت بینی بعد از جراحی اولیه
 • میل به تغییر شکل بینی بعد از عمل جراحی (وسواس و کمال گرایی افراطی)

خیلی روی بینی خود حساس نباشید!

 فرد به جراح بینی مراجعه می کند و بیان می کند که نتیجه عملش اون چیزی نبوده که خودش می خواسته! قطعا اگر از لحاظ ظاهری در بینی فرد مشکلی وجود نداشته باشد دکتر پیشنهاد می کند که به هیچ عنوان عمل ترمیم دوباره صورت نگیرد. درست است که با گذر زمان عمل بینی یک جراحی ساده و بدون خطر محسوب شده است اما این که به هر دلیلی برش در بینی ایجاد شود و تغییرات اعمال شود و دوباره بینی بخیه بخورد اتفاق منطقی ای نیست.

ازجمله دلایل جسمانی افراد برای انجام عمل ترمیم بینی عبارتند از:

انحراف تیغه بینی (این عارضه در جراحی های غیراصولی و ناشیانه، امری بدیهی و شایع است.)

مشکلات تنفسی

ممکن است افرادی را در اطراف خود دیده باشید که بعد از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی، خروپف های شبانه و یا حتی اختلالات خواب شده باشند.در برخی از موارد در بعضی از مراجعه کنندگان انحراف بینی مشاهده می شود که در عمل بینی اولیه هیچ دستی به آن زده نشده و نیاز است که در عمل دوباره این مشکل هم برطرف شود.

عدم قرینگی سوراخ های بینی

علاوه بر موارد فوق الذکر ممکن است؛ اعمال ضربه و فشار به بینی بعد از جراحی اولیه باعث تغییر حالت و فرم آن شود. در این موارد نیز فرد به دلیل دفورمیتی ایجاد شده در بینی خود، تصمیم به جراحی ثانویه و ترمیم عیوب و عوارض موجود، می گیرد.

افراد مناسب برای جراحی ترمیم بینی

برای انتخاب کاندید مناسب عمل ثانویه بینی نیاز به بررسی چند پارامتر است. موارد زیر در ارزیابی فرد برای جراحی ترمیمی بینی موثر هستند:

 • علت تصمیم فرد به جراحی ترمیم بینی
 • بررسی دقیق علائم و شواهد موجود (استفاده از گرافی های تشخیصی گزینه های بسیار مناسبی برای کمک به تصمیم درست و صحیح جراح بینی، هستند.)
 • بررسی درخواست و انتظارات فرد از عمل ترمیم بینی
 • توجه به سن و شرایط سلامتی بیمار

جراح بینی می تواند با بررسی موارد فوق الذکر، بهترین تصمیم را برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل و رضایت بخش؛ انتخاب نماید.

افراد نامناسب برای جراحی ترمیمی بینی

گروهی از افراد وجود دارند که علی رغم نتیجه ی مناسب و ایده آل جراحی اولیه ی بینی، تصمیم به عمل ریویژن یا ترمیمی می گیرند.

این که تاکید بر گزینه های روانی از جمله “علت تصمیم به عمل” را داریم این است که این افراد ثبات رفتاری ندارند و تنها به دلیل تنوع و رسیدن به درخواست های نامعقول خود تصمیم به این عمل جراحی می گیرند. در این حالت لازم است این افراد در ابتدا با یک روانشناس در مورد خواسته های خود صحبت کنند و مشورت ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

زیرا تجربه نشان داده است؛ عمل جراحی ترمیم بینی در این افراد نیز راهی از پیش نمی برد!!! در این حالت؛ نه تنها فرد از نتیجه ی ترمیم بینی عمل شده رضایت ندارد، بلکه بر شدت انتظارات نامعقول وی نیز افزوده خواهد شد.

شاید به همین دلیل است که برخی از جراحان بینی عمل ترمیمی بینی همکاران دیگر را قبول نمی کنند زیرا علاوه بر پیچیدگی عمل، حاشیه بیشتری هم دارد.

ترمیم بینی سربالا (خوکی شکل)

دماغ خوکی شکل یکی از بدترین عارضه هایی است که احتمال دارد بعد از انجام جراحی بینی فانتری ایجاد شود. زمانی که جراح بینی از مهارت کافی برخوردار نباشد در روند جراحی بینی غضروف یا قوز روی بینی را بیش از حد طبیعی برش داده و بر می دارد. یکی از عوارض بی دقتی و عدم مهارت جراح این است که نتیجه جراحی به شکل بینی خوکی در می آید.

در واقع اگر پوست و غضروف در ناحیه پل بینی به طور استاندارد برش نخورد و از تنه اصلی جدا شود نوک بینی بالاتر از پل بینی قرار می گیرد و سوراخ های بینی نمای زیادی خواهند داشت. این نوع بینی ابداً مورد علاقه افراد نیست و می توان این اتفاق را ناگوار ترین عارضه بعد از عمل بینی اولیه دانست.

در این موارد برخی از افراد برای جراحی ترمیمی بینی اقدام می کنند تا بینی شان که بیش از حد سر بالا شده است را ترمیم کنند. در عکس زیر می توانید ببینید که بینی خیلی سربالا تا چه اندازه می تواند بر روی زیبایی صورت فرد تاثیر منفی گذاشته و نارضایتی فرد را به دنبال داشته باشد:

بینی خوکی و عمل ترمیمی بینی

یکی از موارد کاربرد عمل ثانویه بینی آن است که با انجام این جراحی، بینی هایی که بعد از عمل رینوپلاستی اولیه خوکی شکل شده اند را می توان ترمیم کرد. در عمل بینی خوکی شکل جراح می تواند با برش هایی که در نواحی خاصی زده می شود نوک بینی را به طور متناسب فرم دهد تا لوله های بینی به شکل بهتری در آیند. در نتیجه شکل بینی خوکی بهبود پیدا می کند.

عمل ترمیم بینی نیازمند دقت و تخصص بالای پزشک است. زیرا اگر جراح اشراف و دقت کامل نسبت به این عمل و عوارض احتمالی آن نداشته باشد، نه تنها مشکلات موجود برطرف نمی شوند، بلکه بر شدت آن ها نیز افزوده خواهد شد!!! به همین دلیل بهترین اقدامی که شما می توانید به عنوان داوطلب جراحی ترمیم بینی انجام دهید، انتخاب بهترین جراح ترمیم بینی است. 

از جمله عوارض نامطلوب عمل ترمیمی بینی عبارتند از:

 • تشدید مشکلات تنفسی بیمار
 • ایجاد ظاهر نامناسب و بسیار مصنوعی در بافت بینی بیمار و به جا ماندن بخیه ها
 • ایجاد عدم تقارن فاحش بین سوراخ های بینی

علاوه بر این ممکن است بیمار به دلیل عدم موفقیت در جراحی ترمیم بینی ، دچار انواع مشکلات روحی بعد از عمل بینی مثل افسردگی شدید شود.پس شما که در انتخاب اول خود اشتباه کردید و جراحی مناسب برای عمل بینی خود انتخاب نکرده اید دقت خود را بیشتر کنید.

آیا عمل ترمیم بینی درد دارد؟

هشدارهایی در مورد عمل ترمیم بینی

ریسک فاکتورهای مربوط به عمل ترمیمی بینی زیاد هستند. شاید به همین دلیل است که اکثر جراحان بینی توصیه می کنند تا در جراحی اول خود، نهایت دقت و توجه را بکار ببرید تا به عمل ثانویه نیاز پیدا نکنید.

در عمل اولیه ی بینی جراح، فضا و امکان بیشتری برای اعمال تغییرات مورد نیاز دارد. جراح می تواند با آزادی عمل بالاتری در این جراحی، به رفع عیوب ظاهری و داخلی بینی بیمار، بپردازد.اما در عمل ترمیم ؛ چون بافت بینی از قبل دستخوش تغییر شده است، فضا و بستر برای اعمال تغییرات مجدد توسط جراح، محدود تر می باشد.

به طور مثال؛ بانک غضروفی و استحکام استخوان بینی برای تغییرات مجدد در عمل رویژن ضعیف تر است و جراح باید با دقت بسیار بالایی روند جراحی ترمیم را مدیریت کند.

زمان مناسب برای عمل ترمیمی بینی حداقل یک سال بعد از عمل اولیه است . پس عجله نداشته باشید و صبور باشید تا بتوانید نتیجه عمل اولیه خود را ببینید و سپس اقدام به عمل بینی برای بار دوم کنید

نتیجه جراحی ترمیمی بینی

بهترین جراح ترمیم بینی در تهران علاوه بر توانایی و مهارت بالا می تواند مشاور و پشتیبان بیمار باشد. زیرا تنها پزشک متخصص می تواند با گوش فرا دادن به درخواست ها و انتظارات بیمار بهترین راه حل را انتخاب کند.

پزشک بعد از معاینات و بررسی های مورد نیاز، اطلاعات مناسبی از عمل ترمیم بینی و نتایج احتمالی حاصل از آن را برای بیمار شرح می دهد. به دنبال این امر؛ تصویر سازی مناسبی در ذهن بیمار، از عمل ترمیم شکل خواهد گرفت.

این تصویر سازی انتظارات بیمار را چارچوب می بخشد و او را برای رسیدن به یک نتیجه ی ایده آل و رضایت بخش، سوق می دهد.

در اکثر مواقع نتیجه عمل ترمیمی بینی به شرح زیر می باشد:

 • درمان قطعی انحراف بینی
 • متقارن ساختن سوراخ های بینی
 • رفع عیوب ظاهری
 • رفع مشکلات تنفسی بیمار
 • کمک به خوش فرم شدن ظاهر بینی

به خاطر داشته باشید درصد اتفاق افتادن تمام موارد مذکور، متناسب با نتیجه ی حاصل از عمل اولیه و نوع بینی بیمار، متفاوت خواهد بود.

فیلم ترمیم بینی

در فیلم زیر می توانید روند انجام و نتیجه ی عمل ترمیمی بینی توسط دکتر علی بصام را ببینید. همان طور که مشاهده می کنید، بینی فرد پیش از ترمیم دارای مشکلات متعددی بود و فرد همچنین مشکلات تنفسی بسیاری داشت که همه ی این مشکلات با انجام جراحی ترمیمی بینی از بین رفتند:

ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی

راه حل ترمیم عیوب و عوارض بعد از جراحی اولیه ی بینی، همیشه عمل ثانویه نیست! خوشبختانه با پیشرفت و ترقی علم پزشکی روش های بسیار متنوعی برای پاسخگویی به نیاز درمانی و زیبایی انسان ابداع شده اند.

به طور مثال؛ تزریق ژل به بینی می تواند راه حل مناسب و ایمنی برای رفع عیوب ظاهری بینی باشد.

 • فردی را در نظر بگیرید که بعد از جراحی بینی؛ قوس بیش از اندازه ای در استخوان بینی خود داشته باشد.

این فرد می تواند با استفاده از فیلرهای پر کننده، این فرورفتگی را برطرف سازد و زیبایی را به بینی و چهره ی خود بازگرداند.

 • حال فرض کنید فردی از مشکلات تنفسی بعد از عمل جراحی رنج می برد.

متاسفانه این مشکل با روش های ساده قابل حل نبوده و نیاز به عمل رویژن و ثانویه برای برطرف کردن عوارض موجود، است.

پس فراموش نکنید تنها عیوب کوچک بینی را می توان با تزریق فیلر از بین برد و قرار نیست بعد از ژل تزریق کردن به بینی مشکلات داخلی بینی برطرف شود.

نمونه کار عمل ترمیمی بینی بدون جراحی
همان طور که در این نمونه کار ترمیم بینی می بینید، با تزریق فیلر به روی تیغه ی بینی، قوس آن کاهش پیدا کرده است و نتیجه ی عمل بینی از فانتزی و سربالا به مدل طبیعی تبدیل شده است.

هزینه عمل ترمیمی بینی

به این دلیل که عمل ترمیمی دومین نوبت از جراحی بینی است و افراد یک بار قبلا هزینه عمل بینی را پرداخت کرد اند نسبت به هزینه عمل ترمیمی بینی دغدغه مند هستند. به همین دلیل است که افراد بسیاری به کرّات از ما می پرسند که هزینه جراحی ترمیم بینی چقدر است؟

در رابطه  با عمل ترمیم بینی باید گفت که هزینه های این جراحی نیز همچون جراحی بینی اولیه است اما با تفاوت هایی همراه است.

در بسیاری از موارد اگر جراح ترمیمی بینی با جراح بینی اولیه یک جراح واحد باشد به طور توافقی برای عمل ترمیمی بینی دستمزد دریافت نمی کند. در این موارد فرد موظف است که هزینه های کلینیکی و مواد بیهوشی و یا سایر ابزارآلاتی که در روند جراحی مورد استفاده قرار می گیرد را پرداخت کند. اما دستمزد پزشک از هزینه ها کسر می شود.

در مواردی که جراح ترمیمی یک شخص دیگر باشد قطعاً تمام هزینه ها به طور کامل باید پرداخت شود. بسیاری از صاحب نظران حوزه ی جراحی بینی می گویند که بهتر است برای ترمیم بینی خود به جراح دیگری مراجعه کنید.

عکس ترمیمی بینی
در این نمونه کار عمل ترمیم بینی می بینید که در پی انجام جراحی بینی اولیه تیغه ی بینی تا حد زیادی کوتاه شده و نوک آن نیز بیش از حد گرد است. با انجام عمل ترمیمی توسط دکتر بصام، این مشکلات برطرف شده و بینی شکل زیبا و متناسبی پیدا کرده است.

اساساً جراحی بینی از حساسیت های ویژه ای برخوردار است که از همان ابتدا باید نهایت دقت را در هنگام انتخاب جراح داشته باشید. اما جراحی ترمیمی بینی نسبت به جراحی اولیه حساس تر و خطرناک تر است. زیرا که یک مرتبه استخوان و غضروف بینی تحت برش هایی با تیغ جراحی قرار گرفته اند و انجام مجدد آن شرایط خاصی را ایجاد خواهد کرد.

بنا براین انتخاب بهترین جراح مهم ترین اقدامی است که باید انجام دهید.

دانش و تخصص، مهارت در انجام جراحی ترمیمی بینی، برخورداری از بهترین کارنامه کاری در طول سال های فعالیت های پزشکی از مهم ترین ویژگی هایی هستند که یک جراح ترمیم بینی خوب باید داشته باشد.

شاید به دلیل رشد چشمگیر عمل بینی در کشور متقاضیان جراحی بینی به میزان کافی در انتخاب جراح تحقیقات لازم را به عمل نیاورند. این انتخاب برای این دسته از افراد زمانی حائز اهمیت می شود که در پی جراحی ثانویه بینی باشند. بنابراین بهترین اقدام برای پیشگیری از جراحی های ترمیمی بینی قبل از هر چیز انتخاب بهترین جراح خواهد بود.

اما زمانی که به دلایل مختلف افراد به جراحی ترمیمی بینی نیازمند شوند، چطور می توانند جراح خوبی را برای این عمل انتخاب  کنند؟

عمل ترمیمی بینی طبیعی

آنچه افراد را به عمل بینی ثانویه سوق می دهد چیست؟

شاید برای شما که در انجام عمل بینی ثانویه دچار وسوسه شده اید خواندن این قسمت از این نوشتار بسیار کمک کننده باشد.

باید توجه داشته باشید هرگونه نقص در بینی نمی تواند انجام جراحی ترمیمی بینی را الزام آور کند. شما زمانی باید به انجام این عمل بیندیشید که دارای یکی از فاکتور های زیر باشید.

 • ارتفاع بیش از اندازه بینی
 • بروز قوس بیش از اندازه بر تیغه بینی
 • عدم تقارن در پره های بینی
 • عدم تقارن در سوراخ های بینی
 • بروز انحراف در تیغه بینی
 • کوچک شدن بیش از اندازه بینی
 • بروز اختلالات تنفسی
 • و در اخر عدم ایجاد تغییر در ظاهر بینی و درمان مشکلات ساختاری بینی

به یاد داشته باشید که ایرادات ناچیز در ظاهر بینی ممکن است بعد از جراحی به وجود آید که کنار آمدن با آن ها بهتر از پذیرفتن ریسک عمل بینی ترمیمی است. لذا اگر دچار وسواس شده اید قبل از اقدام به عمل ترمیمی بینی با یک جراح ترمیم بینی خوب مشورت کنید.

با وجود تمامی این فاکتور ها ممکن است برخی افراد حتی با داشتن یکی از مواد فوق الذکر نتوانند عمل بینی ترمیمی را انجام دهند. در ادامه بیشتر در این باره می خوانید.

آنچه قبل از عمل بینی ترمیمی باید به آن توجه کنید!

آنچه برای انجام عمل ترمیمی بینی بسیار حائز اهمیت است، این است که افراد با انتظاری معقول اقدام به انجام این جراحی کنند. باید در نظر داشته باشید که انجام جراحی ترمیمی بینی می تواند نتیجه عکسی را نیز در پی داشته باشد. لذا در ابتدا از لزوم انجام این جراحی با پزشک مشورت کنید.

 • دقت داشته باشید در مواقعی ممکن است ساختار بینی امکان جراحی دوم به افراد را ندهد.
 • باید توجه داشته باشید انجام عمل بینی باید حداقل پس از یک سال از جراحی اولیه انجام شود.
 • داخل بینی باید از هرگونه زخم عاری بوده باشد.
 • برای تجربه جراحی موفقیت آمیز باید جراح از تمامی جزئیات جراحی اولیه مطلع باشد.
 • عمل بینی ترمیمی در صورت ایجاد تغییرات اندک می تواند به صورت بی حسی موضعی انجام شود. اما اگر بینی به تغییرات و اصلاحات اساسی نیازمند باشند باید تحت بیهوشی عمومی صورت گیرد.
 • در صورت بروز اختلالات اساسی مانند انحراف بینی و یا نیازمندی فرد به پیوند استخوان جراحی بینی باز انجام می شود.
 • مراقبت ها بعد از جراحی بینی ترمیمی بیش از جراحی اولیه بینی حائز اهمیت است و فرد باید با دقت بیشتری توصیه های بعد از جراحی بینی را رعایت کند.

چگونگی انجام جراحی بینی ترمیمی

این جراحی می تواند بنا بر نوع آسیب و ایرادات بینی به صورت جراحی بینی بسته و یا باز انجام شود. اما نکته مهم در این عمل توجه به آسیب های پوستی در بینی است که اگر بدست جراح با تجربه انجام شود می تواند تا حدودی ریسک عمل ترمیمی را کاهش دهد. توجه داشته باشید اگر آسیب پوستی بیش از حد باشد ممکن است جراح انجام جراحی ترمیمی را توصیه نکند.

نمونه کار عمل ترمیمی بینی استخوانی

چطور بهترین جراحی بینی ترمیم را انتخاب کنید!

اغلب افرادی که خواستار عمل بینی ترمیمی هستند، مایل به انجام این عمل توسط جراح اولیه نخواهند بود، چرا که بیم آن دارند نتیجه جراحی مجددا آن ها را با چالش مواجه کند. از این رو در پی انتخاب جراح ترمیم بینی خواهند بود. باید بیان کنیم که جراح شما را با واقعیت های عوارض و مزایای این جراحی رو به رو خواهد کرد و لزوم انجام و یا انجام ندادن آن را به شما گوشزد می کند.حتما تحقیقات لازم را به عمل بیاورید و نمونه کار جراحی ترمیمی بینی جراح منتخب خود را مشاهده کنید و در صورت امکان از بیماران آنها میزان رضایتشان را بپرسید.

چه مدت زمان برای بازیابی پس از جراحی ترمیمی بینی لازم است؟

مدت زمان بازیابی پس از جراحی ترمیمی بینی بستگی به چند عامل از جمله روش و تکنیک جراحی، میزان تغییرات اعمال شده بر روی بینی، واکنش بدن هر فرد به جراحی، و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بستگی دارد. امکان دارد نیاز به چند هفته تا چند ماه استراحت باشد تا تمامی علائم جراحی به طور کامل بهبود یابند. در این مدت، باید از فعالیت‌های جسمی و ورزش های سنگین خودداری کنید و دستورات توصیه شده توسط پزشک را از قبیل مصرف داروها رعایت کنید.

آیا برای انجام جراحی ترمیمی بینی نیاز مجدد به انجام آزمایش خون است؟

بله، قبل از انجام جراحی ترمیمی بینی،نیز نیاز به انجام آزمایش خون است. این آزمایش‌ها در واقع به منظور تحلیل و بررسی وضعیت سلامت عمومی افراد و اطمینان از عدم وجود هرگونه مشکلی انجام می شوند. علاوه بر آن، آزمایش‌ خون به جراح کمک خواهد کرد، تا بهترین روش جراحی و داروهای مناسب برای جراحی انتخاب شده و ریسک‌ها و عوارض مرتبط با جراحی را به حداقل برساند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search