(021) 88205626-7 , (0912) 9219070
تهران، میدان ونک خیابان شریفی، پلاک ۳۴ ، ساختمان مهر، طبقه ۲، واحد ۴
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر علی بصام / رینوپلاستی / انسداد و گرفتگی بینی بعد از جراحی
اینستاگرام دکتر بصام

انسداد و گرفتگی بینی بعد از جراحی

امتیاز بده post

یکی از عوارض و مشکلات  بعد از عمل بینی، انسداد و گرفتگی بینی بعد از جراحی می باشد که موقتی بوده و با گذشت زمان از بین خواهند رفت. در واقع این امر به دلیل ایجاد تغییرات در بافت های بینی بعد از جراحی برای همه افراد پیش خواهد آمد و از دلایل عمده آن می توان به تورم در ناحیه داخلی و خارجی بینی بعد از جراحی اشاره کرد. بهبود این عارضه در افراد مختلف، متفاوت می باشد در برخی با گذشت چند روز بهبود پیدا کرده و برای برخی دیگر تا ماه ها ادامه خواهد داشت. در صورتی که این عارضه تا چند ماه به طول انجامید و بهبود پیدا نکرد باید برای درمان و از بین بردن آن به پزشک و جراح مراجعه کنید. 

در این مقاله به طور کامل علت و دلایل گرفتگی و انسداد بینی بعد از عمل را بررسی کرده و هم چنین روش هایی را برای بهبود این عارضه معرفی خواهیم کرد. 

علت گرفتگی بینی بعد از عمل 

یکی از علت های اصلی گرفتگی و انسداد بینی بعد از عمل، ورم بینی بعد از جراحی می باشد که این تورم ها با گذشت چند هفته کاهش پیدا کرده و برطرف خواهند شد، از علت های دیگر این انسداد بعد از عمل بینی می توان به قرار دادن اسپلینت در داخل بینی، انحراف بینی باقی مانده، تنگ شدن بیش از حد دریچه و سوراخ های بینی، ایجاد چسبندگی و عدم اجرای صحیح تکنیک های جراحی بینی توسط جراحی بینی می باشد. 

یکی از علت های اصلی گرفتگی و انسداد بینی بعد از عمل، ورم بینی بعد از جراحی می باشد که این تورم ها با گذشت چند هفته کاهش پیدا کرده و برطرف خواهند شد، از علت های دیگر این انسداد بعد از عمل بینی می توان به قرار دادن اسپلینت در داخل بینی، انحراف بینی باقی مانده، تنگ شدن بیش از حد دریچه و سوراخ های بینی، ایجاد چسبندگی و عدم اجرای صحیح تکنیک های جراحی بینی توسط جراحی بینی می باشد. 

دیگر از علت هایی که موجب گرفتگی بینی می شود، قرار دادن گاز و پانسمان داخل بینی برای نگهداری از فرم جدید بینی می باشد و پس از چند روز که این پانسمان ها برداشته شود، اقراد قادر به نفس کشیدن از بینی خواهند بود. 

در ادامه مهم ترین علت های گرفتگی بینی بعد از عمل را بررسی خواهیم کرد. 

التهاب و ورم بینی 

پوشش مخاطی درون بینی بعد از جراحی دچار آسیب و دستکاری شده است و همین امر منجر به ورم بینی بعد از جراحی در حدود چند هفته خواهد شد، که موجب اختلال در تنفس و گرفتگی بینی می شود و برای درمان آن باید از روش هایی برای بهبود ورم بینی کمک گرفت. 

باقی ماندن انحراف بینی پس از عمل 

در صورتی که جراح بینی فرد با تجربه و با مهارتی نباشد، ممکن است که جراحی را به درستی انجام نداده و انحراف بینی هم چنان بعد از عمل نیز باقی بماند و منجر به گرفتگی و ایجاد مشکلات تنفسی بعد از عمل بینی برای افراد شود. برای رفع گرفتگی ناشی از این مورد باید جراحی بینی ترمیمی را انجام داد. 

وجود لخته های خون در بینی 

به دلیل ایجاد برش ها و بخیه ها داخل بینی، وجود خون در بینی امری کاملا طبیعی می باشد و در صورتی که این لخته های خون پاک نشده و در بینی باقی بمانند منجر به گرفتگی بینی خواهند شد. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید داخل بینی را با سرم های شست و شو و انواع قطره ها شست و شو داد. 

وجود ترشحات در بینی 

در صورتی که ترشحات زیادی در بینی وجود داشته باشد، گرفتگی بینی رخ خواهد داد که برای جلوگیری از این امر باید، افراد قبل از انجام جراحی از لحاظ سلامت عملکرد سینوس ها و عدم داشتن آلرژی آزمایش شوند. 

مدت زمان بهبودی گرفتگی و انسداد بینی بعد از عمل 

 به طور معمول این گرفتگی تا حدود دو الی سه هفته بعد از جراحی، نیز ادامه داشته و به مرور زمان با کاهش ورم بینی بهبود پیدا خواهد کرد. در صورتی که پس از کاهش ورم و همینطور برداشتن پانسمان هم چنان احساس گرفتگی در بینی خود داشتید باید در اسرع وقت به بهترین جراح بینی مراجعه کنید. 

علائم گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی 

این گرفتگی به طر معمول با علائمی همراه می باشد که این علائم عبارتند از: 

 • نفس کشیدن از راه دهان 
 • سردردهای سینوسی 
 • تب بالا 
 • کاهش حس بویایی 
 • بوی بد دهان 
 • تغییر تن صدا 
نفس کشیدن از راه دهان 

سردردهای سینوسی 

تب بالا 

کاهش حس بویایی 

بوی بد دهان 

تغییر تن صدا
 • ایجاد درد در دندان ها 
 • اختلال در تنفس 
 • ترشح مایع سبز یا زرد از بینی 
 • خر و پف در خواب 
 • ایجاد درد و حساسیت در اطراف گونه ها، چشم ها و پیشانی 

درمان گرفتگی و انسداد بینی بعد از جراحی

درمان این عارضه با توجه به علت آن متفاوت می باشد در صورتی که در اثر انحراف بینی این گرفتگی به وجود آمده باشد می توان از عمل جراحی انحراف بینی برای اصلاح آن استفاده کرد. اما روش ها و مراقبت هایی نیز برای بهبود گرفتگی بینی بعد از جراحی وجود دارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد. 

روش های از بین بردن گرفتگی و انسداد بینی بعد از جراحی 

 • بالا نگه داشتن سر نسبت به بدن در هنگام دراز کشیدن و یا خوابیدن 
 • خودداری از بلند کردن اجسام سنگین 
 • مصرف داروهای مرتبط با کاهش تورم بینی طبق دستور پزشک 
 • شست و شوی داخل بینی با استفاده از سرم ها و محلول های مخصوص 
 • خودداری از نوشیدنی های الکلی 
 • خودداری از استفاده از دوش برای شست و شو و ماندن در حمام به مدت زیاد 
 • قرار نگرفتن در معرض مواد آلرژی زا مانند گرد و غبار، پشم و خز حیوانات در صورت داشتن آلرژی 
 • مصرف ویتامین C برای کاهش مشکلات تنفسی 
 • استفاده از دستگاه بخور هوا ، چرا که رطوب منجر به درمان انسداد بینی بعد از جراحی خواهد شد. 
 • استفاده از کمپرس آب گرم بر روی صورت برای کاهش تورم و باز کردن راه های بینی 
 • ماساژ دادن سینوس های خود  
 • مصرف داروهای ضد گرفتگی بینی با تجویز پزشک 

سخن پایانی 

بسیاری از افراد پس از جراحی بینی، دچار گرفتگی و انسداد بینی خواهند شد که امری طبیعی می باشد و با گذشت زمان و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی برطرف خواهد شد، اما در صورتی که ادامه دار باشد و بیش از چند ماه به طول بیانجامد باید برای تشخیص و درمان آن به جراح بینی مراجعه کرد. 

سوالات متداول 

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
افتادگی بینی بعد از عمل

افتادگی بینی بعد از عمل

یکی از جراحی های شایع در میان افراد که با هدف درمانی و زیبایی انجام می شود، جراحی بینی می باشد و مزیت های بسیار زیادی دارد، اما در صورتی که این جراحی توسط جراح با تجربه و همچنین درست واصولی انجام نشود، عوارضی را برای...

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل

برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل

بسیاری از افراد به دلیل ناراضی بودن از ظاهر بینی خود و برای برطرف کردن نواقص بینی به جراحی بینی روی می آورند که در نهایت منجر به ایجاد تغییراتی در بینی فرد خواهد شد، اما همانگونه که همه ی جراحی های زیبایی دارای نکات...

مراقبت های قبل از عمل بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی

عمل بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که اغلب به منظور زیبایی و یا در مواردی برای اصلاح ایرادات و مشکلات بینی نظیر انحراف تیغه بینی یا شکستگی بینی تقاضا می‌شود. جراحی بینی با وجود سادگی بسیار حساس است و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *