دکتر علی بصام / بیماری های گوش و حلق و بینی / تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی

اگر شما می‌ خواهید بینی خود را عمل کنید باید بدانید که تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی مخرب می باشد. تمامی افراد از خطرات مصرف الکل و سیگار آگاه هستند. اگر استعمال کننده الکل و سیگار می باشید و می خواهید جراحی بینی تان راحت و سریع تر انجام دهید باید بدانید که جراح متخصص بینی، جراحی بینی شما را نمی پذیرد. هیچ یک از جراحان بینی ریسک جراحی بینی در دوران استفاده از الکل و سیگار را بر عهده نمی گیرند. نکات زیادی وجود دارد که اثرات مخرب الکل و سیگار روی جراحی بینی را نشان می دهد.

 ترک سیگار ۲ الی ۴ هفته پیش از جراحی بینی باید انجام شود. برای ترک سیگار می توانید از روش های متفاوتی استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که از چسب ها و آدامس هایی که دارای نیکوتین هستند به هیچ عنوان استفاده نکنید. در افرادی که سیگاری می باشند گردش خون به صورت ضعیف انجام می شود. این امر موجب بروز عفونت می گردد. تاثیر استعمال سیگار و الکل برای جراحی بینی مشکلات زیادی را به بار می‌ آورد. برخی از مهم ‌ترین و اصلی ‌ترین آنها را در ادامه معرفی می کنیم.

تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی

چه مواردی نشان دهنده تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی است؟  

اگر عمل زیبایی بینی شما بر اساس برنامه پیش برود نتیجه رضایت بخشی را به دست می آورید. زمانی که شما اتاق عمل را برای دوران نقاهت ترک می کنید حفظ کردن تغییرات ایجاد شده به رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی بستگی دارد. تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی بیش از اندازه مخرب است و مشکلات زیادی به بار می آورد. هر یک از مشکلاتی که در اثر رعایت نکردن مصرف الکل و سیگار بعد از جراحی بینی به وجود می ‌آید عبارت است از :

۱. تنگ شدن رگ های خون

 تنگ شدن رگ های خونی به عنوان یکی از مهم ‌ترین و اصلی‌ ترین عوامل ترک نکردن الکل و سیگار قبل از جراحی بینی می باشد. نیکوتین که در سیگار وجود دارد برای رگ های خون مضر است. چرا که رگ های خون را تنگ می کند و گردش خون در پوست ضعیف می شود. گردش مناسب و صحیح خون جهت روند بهبودی ضروری می باشد و موجب می گردد که پوست سالم تر و جوان تر به نظر برسد. بسیاری از ابزارهای ترک سیگار دارای نیکوتین هستند که گردش خون را با مشکل مواجه می سازند. افرادی که میخواهند جراحی بینی شان را انجام دهند باید به دنبال روش دیگر جهت ترک سیگار باشند.

۲. به وجود آمدن عفونت

یکی دیگر از مواردی که تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی را نشان می دهد عفونت و جلوگیری از بهبود زخم ها می باشد. خطر عفونت پس از جراحی بینی افرادی که سیگاری هستند را بیشتر تهدید می ‌کند. گردش خون ضعیف که از کشیدن سیگار است، از بهبودی کامل زخم های بینی جلوگیری خواهد کرد. همین مسئله موجب به وجود آمدن عفونت در سلول های پوست می گردد.

عفونت بینی

سیگار کشیدن امکان دارد که روند بهبودی را تا حدودی طولانی ‌تر کند. به همین دلیل شانس موفقیت جراحی بینی کاهش پیدا خواهد کرد.

۳. افزایش خطر خونریزی بعد از جراحی بینی

 افزایش خطر خونریزی یکی دیگر از مشکلات الکل و سیگار برای جراحی بینی می باشد. الکل خطر خونریزی را برای بیمارانی که قصد عمل زیبایی بینی دارند افزایش می دهد. این مسئله در طول دوران نقاهت تا حدودی خطرناک است. به طور معمول خونریزی پس از جراحی بینی بسیار کم است. اما اگر پای الکل و سیگار در میان باشد باید بدانید که دیگر اینطور نیست. تاثیر الکل و سیگار روی نتیجه جراحی بینی از روز قبل عمل مشاهده می گردد.

۴. افزایش کبودی و ورم

افزایش ورم و کبودی به عنوان یکی دیگر از مواردی شناخته می‌ شود که تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی را نشان می دهد. الکل موجب گشاد شدن و انبساط رگ های خون می گردد. گشاد شدن رگ های خون بعد از عمل زیبایی بینی ورم قسمت جراحی شده را افزایش خواهد داد. بعد از جراحی بینی امکان دارد که حدود ۱۷ ماه اطراف بینی متورم باشد.

کبود شدن بینی

اما برای به حداقل رساندن این مدت زمان باید نکاتی را رعایت کنید. بنابراین از مصرف کردن الکل زمان نقاهت خودداری نمایید.

۵. سموم اضافی و تداخل دارویی بعد از جراحی بینی

 از دیگر مواردی که تاثیر الکل و سیگار برای جراحی بینی را نشان می دهد سموم اضافی می باشد. سیگار خطرناک زیادی دارد که به پوست شما آسیب می رساند. به همین دلیل بهبودی جراحی بینی با مشکل مواجه می‌ گردد. برخی از مسکن هایی که پس از عمل زیبایی بینی به بیماران داده می شود مسکن دارند که شاید با الکل سازگاری نداشته باشند. تداخل دارویی در بهترین حالت امکان دارد که اثر داروهای مسکن جراحی بینی را از بین ببرد. در بدترین حالت عوارض بسیار خطرناکی را برای بیمار ایجاد می کند.

۶. کم آب شدن بدن بیمار

کم آب شدن بدن یکی دیگر از مواردی است که تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی را نشان می دهد. الکل به عنوان ماده ادرار آور شناخته می شود که موجب خشکی پوست می گردد. پس از جراحی بینی پوست بینی بسیار حساس می گردد. بیمارانی که عمل زیبایی بینی را انجام داده اند باید چند ماه از برخورد اشعه خورشید به بینی خود جلوگیری کنند تا از پوست بینی محافظت نمایند.

در طول دوران نقاهت نیاز است از مصرف کردن الکل خودداری نمایند تا پوست بینی شاداب و هیدراته بماند.

۷. ماندن جای زخم پس از جراحی بینی

باقی ماندن جای زخم یکی دیگر از موارد مخرب الکل و سیگار برای جراحی بینی می باشد. سیگار کشیدن موجب می گردد که جای زخم به درستی و در کمترین بازه زمانی از بین نرود. شما با اقدامات ساده مانند ترک سیگار قادر خواهید بود که جای زخم بینی را هرچه سریعتر درمان کنید. سیگار را باید پیش از جراحی بینی ترک کنید تا مشکل جدی برای بینی شما به وجود نیاید. ترک سیگار و الکل کمک می کند نتیجه بهتری از جراحی و عمل زیبایی بینی خود به دست بیاورید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر بصام
مقالات مرتبط
چند وقت بعد از عمل بینی میتوان عینک زد؟

چند وقت بعد از عمل بینی میتوان عینک زد؟

شما زمانی که بینی خود را جراحی می کنید، حدود یک ماه استخوان های بینی تان نرم است. بنابراین یک فشار کوچک روی بینی موجب تغییر شکل بینی می شود. عینک زدن بعد از جراحی بینی به مدت یک ماه ممنوع است. اگر شما نیاز دارید که از...

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی مسئله ای فوق العاده مهم و حیاتی است. این عمل به دلیل حساس بودن مستلزم رعایت نکات مراقبتی و ایمنی بعد از آن می باشد. برخی افراد به دلیل رعایت نکردن اصول خوابیدن و مراقبت های بعد از انجام عمل...

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

بسیاری از افراد از مشکلات مربوط به سینوس ها و یا مشکلات تنفسی رنج می برند  در عین حال، از ظاهر و فرم بینی خود ناراضی هستند. خوش بختانه امروزه با پیشرفت های انجام شده در زمینه پزشکی، امکان بهبود و اصلاح مشکلات عملکردی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه