مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
دکتر علی بصام / رینوپلاستی / تغییر صدا پس از جراحی بینی
اینستاگرام دکتر بصام

تغییر صدا پس از جراحی بینی

امتیاز بده post

جراحی بینی در نگاه اول می‌تواند بسیار اغواکننده باشد، نتایج جراحی در اکثر موارد موجب زیبایی و تناسب بینی با سایر اجزاء صورت می‌شود و در زیبایی چهره‌ی افراد تاثیر به سزایی دارد اما در کنار زیبایی و افزایش اعتماد به نفس مشکلاتی در حین جراحی ایجاد شود که در روند زندگی روزمره‌ی شما ممکن است تاثیر منفی داشته باشد، یکی از عارضه‌هایی که بیماران را نگران می‌نماید تغییر صدا پس از جراحی بینی می‌باشد، در ادامه‌ی مقاله به بررسی این مورد می‌پردازیم.

تغییر-صدا-بعد-از-جراحی-بینی

علت تغییر صدا پس از جراحی بینی

واقعیت این است که تغییر صدا پس از جراحی بینی در موارد نادری ممکن است اتفاق بیفتد اما باید بدانید که عوامل متعددی در تغییر صدا پس از جراحی بینی نقش دارند، برخی از مهمترین این عوامل عبارتند از:

علت-تغییر-صدا-پس-از-جراحی-بینی

دلیل انجام جراحی بینی

شاید عجیب باشد اما دلیل انجام جراحی می‌تواند بر نتیجه‌ی جراحی تاثیرگذار باشد. همان طور که می‌دانید عمل بینی ممکن است به دلیل افزایش زیبایی و یا به منظور بهبود عملکرد تنفسی انجام شود.

زمانی که جراحی بینی برای بهبود عملکرد تنفس باشد (به عنوان مثال در افرادی که جراحی سیتوپلاسمی را به منظور اصلاح انحراف بینی انتخاب می‌نمایند) پس از اتمام جراحی و با بهبود تنفس، صدای فرد نیز بهبود می‌یابد، این موضوع به خصوص در افرادی که خواننده هستند و یا آواز می‌خواند به طرز چشمگیری واضح خواهد بود، یکی از اصول خوانندگی، تنفس به شیوه‌ی صحیح می‌باشد بنابراین جای تعجب ندارد که با برطرف شدن مشکلات تنفسی صدای فرد نیز بهبود بیابد.

همان قدر که بهبود عملکرد تنفس می‌تواند بر صدا اثر مثبت داشته باشد، جراحی زیبایی که در جهت کوچک کردن بینی انجام می‌شود اگر توسط یک جراح بدون تجربه انجام شود می‌تواند اثر منفی بر صدای شما داشته باشد.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر صدا، بینی و حفره‌های بینی می‌باشند، اگر در حین جراحی حفره‌های بینی به صورت غیرطبیعی کوچک شود می‌تواند بر صدای فرد تاثیر منفی داشته باشد بنابراین به منظور جلوگیری از هرگونه عارضه‌ی جانبی به خصوص تغییر صدا باید در انتخاب جراح خود دقت کافی داشته باشید.

مدت زمانی که از جراحی گذشته است

در طی هفته‌ها و ماه‌های اول افراد دچار تورم بینی پس از جراحی خواهند شد، میزان تورم در هفته‌های اول به تدریج کاهش می‌یابد اما ممکن است تا یک سال پس از جراحی مقداری تورم در بافت بینی شما وجود داشته باشد.

هرگونه تورمی در بافت بینی مانند زمانی که دچار سرماخوردگی می‌شوید می‌تواند در صدای شما تاثیر گذار باشد بنابراین اگر پس از جراحی دچار تغییر صدا و یا گرفتگی صدا شده‌اید باید چند ماه به بافت بینی فرصت بدهید تا ترمیم بیابد، پس از بهبودی مجرای تنفس گرفتگی صدا نیز برطرف خواهد شد اما اگر پس از این مدت همچنان گرفتگی صدای شما برطرف نشد می‌توانید جهت اصلاح و بررسی راهکارهای درمانی به جراح مراجعه نمائید.

پیش بینی تغییر صدا پس از جراحی بینی

به طور کلی هیچ جراحی نمی‌تواند تضمین نماید که پس از جراحی هیچ عارضه‌ای برای شما رخ نخواهد داد، ممکن است جراحی با سابقه‌ی جراحی‌های موفق بسیار، چند مورد تغییر صدا پس از جراحی را نیز در رزومه‌ی خود داشته باشد اما در صورتی که میزان تغییرات ساختاری بینی زیاد نباشد می‌توانید امیدوار باشید که به مرور زمان و با تمرینات آواز و تقویت صدا به مرور گرفتگی صدای شما بهتر شود و به وضعیت پیش از جراحی بازگردد.

پیش-بینی-تغییر-صدا-پس-از-جراحی-بینی

به طور کلی بر اساس تحقیقات انجام شده، صدای افراد به خصوص در هنگام آواز خواندن و به دلیل برطرف شدن مشکلات تنفسی پس از جراحی بینی بهبود خواهد یافت و تعداد افرادی که دچار گرفتگی صدا و یا تغییرات منفی در صدا شده باشند بسیار اندک می‌باشد. اگر پس از جراحی بینی دچار گرفتگی و یا تغییر صدا شده‌ید با شرکت در جلسات صوت درمانی می‌توانید تا درصد بسیاری مشکلات موجود را برطرف نمائید.

تغییر صدا پس از جراحی بینی در خوانندگان

برای افراد معمولی کمی تغییر صدا در روند زندگی روزمره نمی‌تواند مشکل خاصی ایجاد نماید اما برای افرادی که به صورت حرفه‌ای آواز می‌خوانند هرگونه تغییری در تن صدا می‌تواند حرفه‌ی آنها را تحت تاثیر قرار دهد، به طور کلی با برطرف شدن مشکلات تنفسی که حین جراحی انجام می‌شود بیشتر افراد تغییرات مثبتی را در صدای خود خواهند داشت و خوانندگان حرفه‌ای نیز به گونه‌ای آموزش دیده‌اند که می‌توانند روی تکنیک‌های آوازی صدای خود کار کنند و آن را انطباق دهند.

بنابراین تغییرات جزئی در صدا برای خوانندگان حرفه‌ای نیز مشکل خاصی ایجاد نمی‌نماید اما همان گونه که پیشتر اشاره شده جهت جلوگیری از هرگونه عارضه‌ی احتمالی بهتر است جراحی را انتخاب نمائید که تجربه و تخصص کافی در زمینه‌ی جراحی بینی و آناتومی سر و گردن را داشته باشد.

جلوگیری از تغییر صدا پس از جراحی بینی

روش هایی جهت پیشگیری از تغییر صدا بعد از جراحی بینی وجود دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

یکی از روش های جلوگیری از این عارضه، انتخاب جراحی با سابقه و تجربه برای انجام جراحی بینی می باشد که این امر موجب سالم ماندن مسیر تنفسی فرد خواهد شد. هم چنین می توان تا آنجایی که مشکلاتی از قبیل پولیپ بینی و … برای شما آزاردهنده نشده اند برای جراحی اقدامی نکرد و تنها جراحی زیبایی را انجام داد. البته باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را برای جلوگیری از تغییر صدا بعد از جراحی به درستی رعایت کرد، این نکات مراقبتی عبارتند از:

  • استراحت تا مدت زمان توصیه شده توسط پزشک
  • مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک به موقع
  • بالا نگه داشتن سر هنگام خواب با قرار دادن دو بالش در زیر سر
  • نوشیدن مایعات زیاد
  • خودداری از استعمال سیگار و دخانیات
جلوگیری-از-تغییر-صدا-پس-از-جراحی-بینی

سخن پایانی

یکی از دغدغه های افراد به خصوص خوانندگان و همینطور دوبلورها تغییر صدا پس از جراحی بینی می باشد که این امر همانطور که در مقاله ذکر کردیم در صورتی که با بهبود عملکرد تنفس افراد همراه باشد به افزایش کیفیت صدا نیز کمک خواهد کرد، اما در صورتی که توسط جراحی با تجربه عمل انجام نشده و سوراخ های بینی بیش از حد کوچک شود و تنفس فرد دچار اختلال شود، موجب تغییر صدای افراد خواهد شد، بنابراین برای انجام این جراحی باید به بهترین جراح بینی مراجعه کنید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل بینی بسته بدون بخیه

عمل بینی بسته بدون بخیه

یکی از مهم ترین سردرگمی هایی که برای افراد متقاضی عمل بینی پیش می آید، در زمینه انتخاب بهترین روش انجام عمل بینی است. راه های مختلفی برای دسته بندی انواع رینوپلاستی وجود دارد که یکی از آن ها بر اساس نحوه ایجاد برش است....

افتادگی بینی بعد از عمل

افتادگی بینی بعد از عمل

افتادگی بینی بعد از عمل یکی از عوارض این جراحی است که در صورتی که این جراحی توسط جراح با تجربه و همچنین به صورت درست واصولی انجام نشود، بروز پیدا خواهد کرد و در این عارضه نوک بینی فرد حالت افتاده ای پیدا کرده و منجر به...

بهترین فصل برای عمل بینی چه زمانی است؟

بهترین فصل برای عمل بینی چه زمانی است؟

انتخاب بهترین فصل برای جراحی بینی، اهمیت بسیاری در نتیجه نهایی و راحتی بعد از جراحی دارد. فصل پاییز و زمستان به عنوان فصل‌های مناسب برای جراحی بینی شناخته می‌شوند. در این فصل‌ها، دمای محیط پایین‌تر است که می‌تواند به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *