مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی آندوسکوپی بینی

جراحی آندوسکوپی بینی در چه مواردی استفاده می شود؟

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل آندوسکوپی بینی هستند؟

هدف از جراحی بینی با آندوسکوپ چیست؟

عمل آندوسکوپی بینی برای تشخیص و یا درمان بسیاری از مشکلات مجرای بینی و دهانه سینوس صورت می پذیرد. در گاهی اوقات گروهی از عامه مردم به این عمل، لیزر بینی می گویند، زیرا بر این باور هستند که در این جراحی برشی وجود ندارد!!!

توجه داشته باشید عنوان جراحی بینی با لیزر باوری اشتباه و نادرست است. در حقیقت نام درست این تکنیک جراحی، عمل آندوسکوپی سینوس و بینی می باشد.

همانطور که از نام این عمل پیداست، جراحی به واسطه ی آندوسکوپ صورت می پذیرد. آندوسکوپ از راه سوراخ های بینی وارد مجرای بینی و دهانه سینوس می شود.

چرا در جراحی بینی از آندوسکوپ استفاده می شود؟

موارد مختلفی را می توان با جراحی آندوسکوپی بینی درمان نمود. گاها در عمل آندوسکوپی بینی از دستگاه لیزر برای ایجاد برش های مورد نیاز، سوزاندن و حتی خونگیری در حین جراحی استفاده می شود.

لنزهای مخصوص و همچنین منبع نور موجود در آندوسکوپ باعث ایجاد دید بهتر و بازتر برای پزشک متخصص حین عمل جراحی می شود.

بزرگ نمایی ناشی از لنزهای مخصوص آندوسکوپ و دوربین های نصب شده روی آن، باعث دسترسی پزشک به محل های دشوار و دور از دسترس می شود. به این گونه پزشک می تواند به تمام نواحی مختلف حفره ی بینی و سینوس راه پیدا کند.

تمام موارد ذکر شده باعث ایجاد بستر مناسبی برای بررسی دقیق تر پزشک متخصص می شوند. به همین دلیل جراحی آندوسکوپی بینی باعث تشخیص دقیق برخی مشکلات حفره بینی و سینوس ها شده و علاوه بر آن می توان از همین طریق به درمان مشکلات مذکور کمک کرد.

تشخیص مشکلات بینی با آندوسکوپ

همانطور که در متن های فوق به آن اشاره کرده ایم؛ از این تکنیک برای تشخیص بسیاری از بیماری ها و عارضه های حفره ی بینی می توان کمک گرفت. شایع ترین مواردی که می توانند با این تکنیک مورد بررسی قرار بگیرند عبارتند از:

 • وجود پولیپ در بینی
 • وضعیت شاخک های بینی
 • تشخیص انحراف تیغه بینی
 • شرایط دهانه ورودی سینوس ها
 • وجود چسبندگی و گرفتگی حفره بینی
 • وجود عفونت در حفره بینی و ورودی سینوس ها
 • شناسایی ضایعات و یا حتی تومورهای غیرطبیعی در بافت بینی

در یک سری موارد می توان با استفاده از آپشن های موجود در آندوسکوپ برای دقت بیشتر در تشخیص یک نوع بیماری و ریشه یابی عوارض موجود، از بافت بینی نمونه برداری کرد.

موارد انجام عمل آندوسکوپی بینی و سینوس

از بعد آموزشی و تصویر برداری عمل آندوسکوپی هم که بگذریم، موارد مهم تری وجود خواهند داشت که بتوانیم به آن ها توجه کنیم. مثل:

 • بررسی وضعیت عملکرد مژک های داخل بینی
 • تشخیص و بررسی وجود ضایعه ی پاتولوژی در بافت بینی
 • اصلاح و درمان ضایعات حفره بینی مثلا برداشتن پولیپ بینی و …
 • بررسی مسیرهای ورودی سینوس ها و برطرف شدن به موقع انسداد این مجراها (جلوگیری از عفونت و سایر عوارض نامطلوب)

جراحی سینوس با عمل آندوسکوپی بینی

در زمان های دور جراحی سینوس و درمان عوارض مربوط به آن، به دشواری امکان پذیر بود و گاها پزشک برای دسترسی بهتر به محل های مورد نیاز، ناچار به استفاده از جراحی باز و ایجاد برش های بیشتر بود. اما خوشبختانه در حال حاضر با اختراع آندوسکوپ های قوی با دقت عمل بسیار بالا، این جراحی در زمان کوتاه و با کمترین دوران نقاهت، قابل انجام است.

همچنین برای برداشتن یک سری ضایعات و تومور های غیرطبیعی دیگر نیاز به جراحی باز نیست. بلکه می توان از طریق عمل اندوسکوپی بینی نیز این ضایعات را از حفره ی بینی خارج نمود.

 • مزایای این نوع جراحی تنها به این موارد خلاصه نمی شود، بلکه از این عمل جراحی می توان برخی از تومورهای قاعده جمجمه را تشخیص داد و آن ها را خارج کرد.

جراحی بینی آندوسکوپ

درمان پولیپ بینی با عمل آندوسکوپیک

پولیپ های جزء ضایعات شایع بافت بینی می باشند. این ضایعات گاهی می توانند اختلالات جدی ای برای فرد مبتلا ایجاد کنند، مثل: مشکلات تنفسی و…

راه های درمانی مختلفی برای از بین بردن پولیپ ها وجود دارند که بسته به شدت و اندازه ی پولیپ ها، وضعیت بیمار، سن و … از سوی پزشک متخصص بعد از انجام معاینات و بررسی های دقیق، انتخاب می شوند.

این راهکارها از دارو درمانی تا عمل جراحی متغیر می باشند. در مواردی که مواد دارویی قادر به کوچک کردن پولیپ ها و از بین بردن آن ها، عمل جراحی آندوسکوپی بینی گزینه ی درمانی مناسب طلقی می شود.

داروهای استروئیدی می توانند در کاهش التهاب و تورم پولیپ ها و باز شدن مجاری بینی کمک کنند. با این حال این روش های درمانی در برخی از افراد، نتایج قابل قبول و ایده آلی ایجاد نمی کنند. همچنینی استفاده طولانی مدت از این داروها و قطره ها می توانند عوارض نامطلوبی را به همراه داشته باشند.

به همین دلیل در این افراد لازم است عوارض موجود با استفاده از جراحی آندوسکوپی بینی درمان شده و از بین بروند.

روند جراحی بینی آندوسکوپی

روش انجام عمل آندوسکوپی بینی با توجه به هدف جراحی و شرایط بیمار متفاوت است. در اکثر مواقع به دلیل وجود حساسیت بافت بینی از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی استفاده می شود.

برای درمان پولیپ و یا درمان سایر ضایعات حفره ی بینی، بیشتر از بیهوشی عمومی کمک گرفته می شود. فرد بعد از تاثیر مواد بیهوشی به خواب می رود و هیچ احساسی نسبت به روند جراحی ندارد.

پزشک بعد از آماده شدن بیمار، آندوسکوپ را از طریق سوراخ های طبیعی بینی فرد، وارد مجرای بینی می کند و کار خود را آغاز می نماید.

درصد موفقیت عمل آندوسکوپی بینی

با توجه به مزایای حاصل از عمل آندوسکوپی بینی، استفاده از این نوع جراحی در دنیای مدرن کنونی، از شیوع و محبوبیت بالایی برخوردار شده است.

طبق آمار به دست آمده نتایج حاصل از این نوع روش جراحی، مطلوب و ایده آل بوده است. به همین دلیل بسیاری از جراحان پلاستیک برای تشخیص و حتی درمان برخی از بیماری های مجرای بینی و سینوس ها از این روش استفاده می کنند.

همچنین با توجه به کم بودن دوران نقاهت این نوع جراحی، افراد زیادی متقاضی این عمل جراحی می باشند.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی آندوسکوپی

دوران نقاهت و ترمیم زخم های ناشی از این نوع جراحی بستگی به شدت و میزان عوارض موجود و نحوه ی کار پزشک متخصص، در هر فرد متفاوت می باشد.

 • با این حال به دلیل استفاده از آندوسکوپ دوران نقاهت این نوع جراحی نسبت به سایر عمل های جراحی باز بسیار کوتاه تر می باشد.

برای مرطوب کردن حفره ی بینی می توان از پمادهای تجویز شده توسط جراح پلاستیک استفاده نمود. همچنین استفاده از داروهای تجویز شده، تاثیر مهمی در جلوگیری از عوارض نامطلوبی همچون عفونت بعد از عمل آندوسکوپی دارند.

آندوسکوپی بینی درد داره؟

عمل آندوسکوپی بینی تحت بیهوشی انجام می شود و در نتیجه فرد هچ گونه دردی را حس نخواهد کرد.

البته در صورتی که جراح برای درمان مشکلات بینی نیازی به پیشرفت زیادی در حفره بینی نداشته باشد، می توان از بی حسی موضعی کمک گرفت. خوب است بدانید که  رایج ترین روش برای انجام آندوسکوپی عمل بینی بهره گیری از بیهوشی عمومی است.

برخی از جراحان به جای آندوسکوپ معمولی و قدیمی از انواع جدید و انعطاف پذیر آن استفاده می کنند تا بتوانند میزان درد و ناراحتی فرد از انجام این جراحی را به حداقل میزان ممکن برسانند.

آندوسکوپ انعطاف پذیر بینی

هزینه آندوسکوپی بینی

با مشخص شدن نوع عوارض موجود، روش عمل جراحی از سوی پزشک متخصص انتخاب خواهد شد. هدف جراحی آندوسکوپی بینی تاثیر شایان ذکری در برآورد هزینه های این عمل دارد. به طور مثال: جراحی پولیپ بینی با استفاده از آندوسکوپ هزینه ی متفاوتی نسبت به جراحی آندوسکوپی سینوس دارد.

 • همچنین شدت عوارض موجود نیز می تواند در تخمین دقیق هزینه ی این نوع جراحی دخیل باشند.
 • برای برآورد نهایی هزینه های این عمل جراحی ابتدا نیاز به معاینه دقیق حضوری و بررسی گرافی های تشخیصی می باشد.

بعد از انجام بررسی های مورد نیاز، پزشک روش جراحی را مشخص و هزینه ی آن را به طور کامل تعیین می نماید.

خلاصه نکات

مزایای ناشی از عمل آندوسکوپی بینی باعث محبوبیت جهانی این روش جراحی شده است. جراحان بینی زیادی در سرتاسر جهان از این روش نوین برای تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها و ضایعات حفره ی بینی و سینوس ها استفاده می کنند.

با توجه به حساسیت بافت بینی و تاثیر روند جراحی در نتایج حاصل از آن، لازم است نهایت دقت و هوشمندی را در انتخاب بهترین جراح بینی در تهران داشته باشید. زیرا تخصص و تبحر جراح در استفاده ی صحیح از آندوسکوپ می تواند نتایج این عمل جراحی را به اندازه قابل توجهی، تعیین کند.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی همان طور که از نام آن نیز معلوم است، یعنی مدلی میان فانتزی و طبیعی. بینی نیمه فانتزی دارای یک سری ویژگی های خاص است که آن را از هر دوی این مدل ها متمایز می کند. در این مقاله با بررسی نمونه کارهای...

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

«عوارض عمل بینی» عبارتی است که ذهن بسیاری از افراد، مخصوصا آن هایی که داوطلب انجام این جراحی هستند، را مشغول می کند. جراحی بینی هم مانند هر عمل زیبایی دیگری دارای عوارض خاص خودش است اما نکته ای که باید به آن توجه داشت،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *