دکتر علی بصام / بیماری های گوش و حلق و بینی / جراحی بینی برای بیماران دیابتی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی بینی برای بیماران دیابتی

یکی از مهم ترین سوالاتی که از ما در رابطه با جراحی بینی پرسیده می شود، این است که آیا بیماران دیابتی می توانند عمل بینی انجام دهند؟

در این مقاله در رابطه با دیابت و پیچیدگی هایی که ممکن است طی عمل بینی دیابتی ها به وجود بیاید، نکات مهمی را خواهید خواند.

جراحی بینی برای افراد مبتلا به دیابت، به عنوان یک بیماری پیش زمینه ای، می تواند با محدودیت ها و عوارضی همراه باشد. به همین دلیل بهتر است اگر دیابتی هستید و قصد انجام عمل بینی را دارید، یکی از بهترین جراحان بینی را انتخاب نموده و پیش از هر گونه اقدامی در این راستا به توصیه های پزشک عمل کنید.

دیابت

دیابت چیست؟

دیابت یا مرض قند نوعی بیماری است که می تواند به علل گوناگون گریبان گیر افراد از هر رده سنی شود. با افزایش بیش از حد میزان قند موجود در خون، فرد به این بیماری مبتلا می شود.

دلیل اصلی این عارضه، بروز مشکل در سیستم تولید انسولین در بخش لوز المعده است. انسولین هورمونی است که به سلول های بدن کمک می کند تا بتوانند گلوکر موجود در خون را جذب کرده و از آن برای تولید انرژی مورد نیاز فعالیت های روزمره ی خود استفاده کنند.

بیماری دیابت می تواند به بخش های مختلفی از بدن مانند کلیه، کبد، چشم ها و قلب آسیب بزند. به دلیل مشکلاتی که این بیماری ایجاد می کند، انجام هر عمل زیبایی یا ترمیمی که نیاز به بیهوشی دارد، می تواند با محدودیت هایی همراه باشد.

عوارض دیابت

دیابت می تواند مشکلات متعددی برای فرد مبتلا ایجاد کند. در صورتی که شدت این بیماری بسیار زیاد شود، عوارض زیر برای فرد مبتلا پیش می آیند:

  • سکته مغزی
  • ضعف بینایی
  • مشکلات قلبی
  • بیماری های کلیوی
  • بروز مشکلاتی برای پا
  • بروز آسیب های عصبی
  • بروز آسیب های دندانی

برای جلوگیری از تاثیر گذاری این مشکلات بر روی روند و نتیجه ی جراحی بینی، باید فرد دیابتی متقاضی این عمل به این نکته توجه داشته باشد که برای داشتن تجربه ی هر چه بهتر از این جراحی، بهتر است که اولا ابتلا به دیابت را با جراح بینی در میان بگذارد و دوما به توصیه ها و توضیحات وی گوش فرا دهد.

آیا جراحی بینی برای دیابتی ها مجاز است؟

انجام اعمال زیبایی برای این افراد مجاز است. در واقع، این موضوع که ممکن است این بیماری در روند عمل یا بعد از انجام مشکلاتی پیش بیاورد، مانعی در راه جراحی بینی نیست.

بلکه به این معنا است که شما باید در انتخاب جراح خود و انجام درست مراقبت های عمل بینی درست عمل کنید.

خطر بیهوشی برای بیماران دیابتی

بسیاری از افراد دیابتی از بیهوشی جراحی بینی می ترسند. در رابطه با این موضوع باید بگوییم که امروزه روش انجام بیهوشی در ایمن ترین حالت خود قرار دارد.

همچنین در بخش های بعدی خواهید خواند که چه اقدامات ویژه ای برای جلوگیری از بروز پیچیدگی در روند عمل بینی برای دیابتی ها توسط دکتر بیهوشی و جراح بینی صورت می گیرد.

خطرات جراحی بینی برای دیابتی ها

مهم ترین خطری که می تواند افراد دیابتی را در روند عمل بینی تهدید کند، بیهوشی نیست! بلکه مشکلاتی است که در پی بالا بودن قند خون در روند ریکاوری و بهبودی بعد از عمل ممکن است برایشان ایجاد شود.

بسیاری از افراد دیابتی به دلیل میزان بالای قند موجود در خون، در زمینه ی ترمیم زخم ها با مشکل رو به رو می شود. در صورتی که به دیابت مبتلا هستید، بهترین راه برای جلوگیری از بروز این عارضه، داشتن عملکرد درست در زمینه ی انتخاب جراح است.

همچنین ممکن است ورم بینی بعد از عمل دیابتی ها دیر تر از بین برود.

ملاحظات بیهوشی در بیماران دیابتی

ممکن است افزایش میزان قند خون در طول جراحی با داروهای بیهوشی تداخل ایجاد نموده و پیچیدگی هایی را به وجود آورد. به همین دلیل باید ملاحظات ویژه ای برای انجام عمل بینی توسط پزشک بیهوشی و جراح بینی در نظر گرفته شوند.

در همین راستا جراح بینی به صورت متداوم سطح قند خون فرد را اندازه گیری می کند و دکتر بیهوشی نیز سعی می کند از داروهایی استفاده کند که تاثیر زیادی بر روی قند خون نگذارند.

برای کنترل میزان قند خون در طول روند عمل بینی، در بسیاری از مواقع از انسولین کمک گرفته می شود تا به جذب گلوکز توسط سلول ها کمک شود.

یک جراح بینی خوب قطعا تجربه ی انجام عمل بینی برای افراد دیابتی را در کارنامه ی خود را دارد و می داند که چطور به بهترین شکل ممکن از بروز پیچیدگی های محتمل جلوگیری نماید.

مراقبت های تغذیه ای

اهمیت مراقبت های تغذیه ای بعد از عمل بینی

مواد غذایی مصرفی می توانند تاثیر به خصوصی بر روی میزان قند خون بگذارند. اهمیت مراقبت های تغذیه ای بعد از عمل بینی به همین دلیل برای افراد دیابتی بسیار بالاتر است.

این بسیار مهم است که بتوانید عملکرد مناسبی در زمینه ی کنترل قند خون خود داشته باشد و این اقدام را قبل و بعد از عمل بینی در نظر داشته باشید تا هم تجربه ی خوبی از روند عمل داشته باشید و هم بتوانید به بهترین شکل ممکن دوره نقاهت عمل بینی را بگذرانید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
آیا واقعا درمان آلرژی با عمل بینی امکان پذیر است؟

آیا واقعا درمان آلرژی با عمل بینی امکان پذیر است؟

آلرژی ها انواع مختلفی دارند که می توانند بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار دهند. برخی از آن ها به صورت عوارض پوستی بروز می کنند، برخی دیگر اما می توانند بر روی مخاط بینی تاثیر گذاشته و باعث ایجاد رینیت آلرژیک...

جراحی آندوسکوپی بینی

جراحی آندوسکوپی بینی

جراحی آندوسکوپی بینی در چه مواردی استفاده می شود؟ چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل آندوسکوپی بینی هستند؟ هدف از جراحی بینی با آندوسکوپ چیست؟ عمل آندوسکوپی بینی برای تشخیص و یا درمان بسیاری از مشکلات مجرای بینی و دهانه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *