جراحی بینی در سنین بالا

در حال حاضر جراحی های زیبایی چهره به دلیل تاثیر گذاری بی بدیل در هر رده سنی از طرفداران بی شماری برخوردار است.

برخی بر این باورند که جراحی های زیبایی اصولا برای افرادی مناسب است که زیبایی چهره شان به دلیل گذر زمان شادابی و جوانی خود را از دست داده است. به عبارت دیگر نوجوانان و جوانانی که هنوز دارای زیبایی ذاتی و دست نخورده هستند، باید از این دست جراحی ها بپرهیزند و از چهره  بی نقص خود لذت ببرند. این درحالی است که افراد جوان نیز با گرایش افراد مسن به جراحی زیبایی مخالفند، چراکه باور دارند آن ها دیگر لذت زیبایی را در گذشته برده اند و انجام این عمل ها نوعی حس کمال طلبی و یا جاودانگی طلبی را از آن ها به نمایش می گذارد.

این عبارات که ناشی از بازتاب نوعی نگرش به مدرنیسم امروزی است، ممکن است موافقان و یا مخالفانی نیز داشته باشد.

از مباحث زیبایی شناسی که بگذریم با این پرسش مواجه می شویم که آیا واقعا این جراحی ها برای افراد مسن امکان پذیر است؟ برای مثال عمل در افراد مسن می تواند با نتیجه دهی مطلوب همراه باشد؟

برای پاسخ به این سوال خواننده نوشته زیر باشید:

عمل زیبایی بینی در افراد مسن

با افزایش روز افزون جراحی بینی دور از ذهن نیست که این جراحی بین افراد مسن نیز گسترش یابد. اما شاید انجام این جراحی به دلیل درمانی مثل برطرف کردن پولیپ بینی، انحراف بینی، و یا مشکللات تنفسی در این افراد بیشتر قابل درک باشد.

به هر روی امروزه شاهد گرایش افراد میان سال به این جراحی، آن هم به لحاظ زیبایی هستیم. اما آیا افزایش سن می تواند در نتیجه عمل موثر باشد؟ برای پاسخ به این سوال نیازمند مشورت با یک متخصص گوش و حلق و بینی هستیم تا بتواند با ارزیابی سلامت عمومی و نیاز چهره به جراحی بهترین تصمیم را اتخاذ کند. بنابراین به افراد مسن پیشنهاد می شود قبل از انجام هر گونه عمل تهاجمی بر روی صورت مخصوصا عمل رینوپلاستی ابتدا با جراح بینی خود درباره نتیجه آن به مشورت بنشینند.

جراحی بینی در چهل سالگی

ویژگی بینی افراد مسن و تاثیر آن بر نتیجه جراحی بینی

همانطور که می دانید دو عضو گوش و بینی در اندام ظاهری تا پایان پیری در حال رشد است. بنابراین احتمال بروز عوارض و نرسیدن به نتیجه مطلوب در این افراد بیش از جوانان به چشم می خورد.

  • هر چه از سن افراد می گذرد نوک بینی که در اصلاح پزشکی به آن تیپ بینی نیز گفته می شود، به جهت پایین متمایل خواهد شد و این خود، جراحی بینی در این افراد را با چالش مواجه خواهد کرد.
  • علاوه بر این پوست افراد مسن به دلیل کند شدن روند کلاژن سازی آسیب پذیر تر از پوست جوانان است. به این دلیل ایجاد زخم با دوره طولانی بهبودی همراه خواهد بود.
  • به طورکلی بینی افراد مسن به دلیل کمبود چربی در ناحیه پوست و در نتیجه کاهش ضخامت آن .و همچنین ضعیف شدن عضلات و استخوان بینی می تواند نتجیه جراحی را تحت الشعاع خود قرار دهد.

زمانی که افراد مسن اقدام به عمل بینی می کنند، این امکان وجود دارد که به دلیل ویژگی هایی که در بالا ذکر شد، نوک بینی پس از جراحی به دلیل نداشتن تکیه گاه مستحکم به سمت پایین متمایل شود و این خود موجب نازیبایی در چهره آن ها خواهد شد.

علاوه بر تمامی این تاثیرات بر ظاهر بینی عملکرد بینی در افراد مسن پس از جراحی ممکن است با اختلال مواجه شود، که این اختلال برای آن ها بسیار خطر آفرین خواهد بود.

همانطور که می دانید جراحی بینی در تمامی سنین ممکن است با عارضه های جدی همراه باشد. که البته این افراد بروز عارضه های این چنین را مدیون جراحان بی تجربه و یا  عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی هستند. یکی از این عارضه ها که بروز ان در افراد مسن خطر آفرین خواهد بود، تنفس از دهان بعد از جراحی بینی است .

این نکته از این جهت حائز اهمیت است که تنفس از راه دهان موجب کاهش اکسیژن خون خواهد شد که عارضه در افراد مسن غلظت خون و در نهایت بروز سکته را پی خواهد داشت .

جراحی بینی در سنین بالا

چه سنی برای انجام عمل بینی مناسب است؟

این پرسش اغلب برای کسانی که متقاضی این عمل هستند به وجود می آید. در پاسخ باید بیان کنیم که بهترین زمان برای انجام جراحی بینی پس از اتمام مراحل رشد عمومی اندام است. این سن در دختران در سن 16 سالگی و در پسران در سن 17 سالگی تخمین زده می شود.

این نکنه حائز اهمیت است که جراحی بینی در افراد بالای 65 سال به دلیل تغییرات پوستی و ساختاری بینی توصیه نمی شود.

تکنیک جراحی بینی در افراد مسن

به طور کلی برای هر نوع بینی و در هر سنی تکنیک جراحی یکسان است. تنها نکته ای که در عمل بینی افراد مسن وجود دارد دوره نقاهت طولانی مدت آن است. این مسئله نیز به علت آسیب پذیری بالای پوست و کند شدن روند کلاژن سازی است. التبه که بهبودی ساختاری غضروف و استخوان بینی این افراد نیز به نسبت جوانان کمی زمان بر خواهد بود.

Call Now Button