دکتر علی بصام / رینوپلاستی / جراحی بینی کج به چه صورت انجام می‌شود؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی بینی کج به چه صورت انجام می‌شود؟

امتیاز بده post

بینی به دلیل اینکه در مرکز صورت است از یکی از مهم‌ترین اجزای صورت به شمار می‌رود. در افرادی با بینی کج در واقع نوک بینی آن‌‌ها به طرف بالا یا به یک طرف انحراف و برآمدگی دارد. برای ایجاد تقارن در بینی از عمل جراحی بینی استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی جراحی بینی کج و تفاوت آن با انحراف بینی خواهیم پرداخت.

جراحی بینی کج

این جراحی یا برای رفع اختلالات ساختاری موجود در بینی یا برای اصلاح شکل ظاهری آن انجام می‌شود. کجی بینی یا به طور مادرزادی در فرد وجود داشته یا بر اثر وارد شدن ضربه یا آسیب به آن کج شده است. از شایع‌ترین انواع جراحی بینی، جراحی بینی کج است. یکی از دشوارترین جراحی‌ها محسوب می‌شود؛ به دلیل اینکه در صورت نامتقارن بودن صورت بیمار ایجاد یک بینی صاف بر روی صورت نامتقارن دشوار خواهد بود. هم‌چنین جراح بینی تمامی ساختار‌های بینی را تغییر می‌دهد و تقارن وصافی ایجاد کرده و ظاهر بینی را بهبود می‌دهد ولی حتی با بخیه و قرار دادن گرافت‌های مخصوص و برطرف کردن شکستگی بینی و استفاده از غضروف باز هم ممکن است غضروف بینی به گونه‌ای رشد کند که موجب کجی بینی شود، پس همه‌چی به غضروف بینی بستگی دارد. بینی اگر فقط در ظاهر کج باشد با یک جراحی زیبایی بینی برطرف خواهد شد؛ اما اگر تیغه وسط بینی هم کج باشد و فرد از نظر تنفسی مشکل داشته باشد؛ باید علاوه بر رفع ایراد ظاهری مشکل تنفسی هم همراه آن رفع شود.

جراحی بینی کج
جراحی بینی کج

تفاوت کجی بینی و انحراف بینی

کجی بینی و انحراف بینی به طور کامل با هم فرق دارند. انحراف بینی مرfوط به سپتوم (تیغه) بینی است؛ که میان دو سوراخ بینی قرار گرفته است و اگر زمانی به یک سمت متمایل شودT موجب بسته شدن  یکی از سوراخ‌های بینی شده و انحراف بینی رخ می‌دهد و در ظاهر ممکن است تاثیری نداشته باشد. اما کجی بینی یک مشکل ظاهری است که در آن نوک بینی به یک سمت متمایل می‌شود و به طور معمول تاثیری در تنفس فرد نخواهد داشت.

چه نوع بینی‌هایی جزو بینی کج به شمار می‌روند؟

در صورتی که محور طولی بینی که صورت که را به دو نیمه چپ و راست تقسیم می‌کند انحراف داشته باشد آن  بینی را بینی کج می‌گویند. منظور از کجی بینی انحراف کل هرم بینی است. و یا حالت کمانی یا حالت سینوسی دارد. در صورتی که یک طرف صورت هم نسبت به سمت مقابل کوچکتر باشد بینی کج به نظر خواهد رسید.

تشخیص کج بودن بینی

ابتدا بینی توسط جراح بینی معاینه شده و اختلالاتی مانند انحراف تیغه بینی و یا سینوزیت نیز بررسی خواهد شد. برای تشخیص کج بودن بینی توسط جراح یک خط فرضی از بالا به سمت پایین بینی ترسیم و زاویه بینی نسبت به آن بررسی می‌شود. در صورتی که نیاز به بررسی بیشتر باشد جراح تست‌های دیگری مانند رادیوگرافی و یا سی‌تی‌اسکن را نیز تجویز می‌کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی کج

 • انتخاب بهترین جراح بینی
 • شرکت در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف داروی خاص جراح خود را در جریان قرار دهید.
 • تمام آزمایشات تجویز شده از سوی جراح را انجام دهید و نتیجه را در اختیار جراح خود قرار دهید.
 • برای جلوگیری از خونریزی، از داروها و مکمل‌های گیاهی که برای رقیق شدن خون استفاده می‌شوند پرهیز کنید.
 • از مصرف الکل و دخانیات از چند روز قبل از جراحی خودداری کنید.
 • یک روز قبل از جراحی استحمام کنید چرا که پس از جراحی برای جلوگیری از خیس شدن پانسمان بینی نباید به حمام بروید.
 • در روز جراحی لباس راحت و گشاد و جلوباز پوشیده که نیازی به از سر تن کردن نداشته باشند.
 • حتما یک نفر همراه در روز جراحی با خود داشته باشید.
 • آقایان برای جراحی ریش و سبیل خود را اصلاح کنند و هم‌چنین خانم‌ها لاک و ناخن مصنوعی و آرایش نداشته باشند.
 • یک شب قبل از جراحی شام سبک میل کنید.
 • از ۸ ساعت قبل از جراحی بینی ناشتا باشید.

روش انجام جراحی بینی کج

جراحی بینی کج به روش رینوپلاستی انجام خواهد شد. که همین رینوپلاستی شامل دو روش باز و بسته  خواهد بود. تفاوت آن‌ها در ناحیه برش جراحی است. در ادامه به بررسی این روش خواهیم پرداخت.

در جراحی رینوپلاستی به روش باز برش در ناحیه بین دو سوراخ بینی ایجاد شده و پوست بینی را به طرف بالا برده و از این طریق تغییرات را در غضروف و استخوان بینی اعمال می‌کنند.

در جراحی رینوپلاستی به روش بسته برش روی بینی ایجاد نشده و از درون بینی و سوراخ‌های بینی ایجاد خواهد شد. روش بسته به دلیل عدم دید کافی دقت کم‌تری خواهد داشت.

در جراحی بینی کج به طور معمول از روش رینوپلاستی باز استفاده خواهد شد چرا که اعمال تغییرات روی استخوان و نوک بینی توسط جراح بینی راحت‌تر و دقیق‌تر خواهد بود.

سپس در نهایت پزشک از آتل و یا گچ بینی مخصوص استفاده می‌کند، تا خطر تغییر شکل بینی و کج شدن آن بعد از عمل را کم کند.

جراحی بینی کج

اقدامات بعد از جراحی بینی کج

به طور معمول هشت روز زمان برای بهبودی پس از عمل لازم است. و مقدار اندکی کبودی و تورم در اطراف چشم‌ها پس از جراحی ظاهر خواهند شد که طبیعی خواهد بود. در ادامه اقداماتی را برای طی کردن دوره نقاهت پس از جراحی بینی کج و رفع کبودی و تورم ناشی از آن پیشنهاد خواهد شد.

 • استفاده از رژیم‌های غذایی تجویز شده از سوی جراح
 • استفاده از کمپرس سرد در بافت‌های اطراف محل جراحی برای کاهش ورم بینی و کبودی
 • پس از گذشت یک هفته برای بررسی بخیه‌های بینی به جراح بینی مراجعه کنید، و در صورت صلاحدید جراح بخیه کشیده شده و چسب رو بینی شما زده می‌شود.
 • بعد از دو هفته می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

هزینه عمل بینی کج

هزینه این عمل به عواملی نظیر نوع و ایراد بینی، دستمزد جراح بینی، هزینه کلینیک و اتاق عمل و … بستگی خواهد داشت. و این عمل جزو جراحی زیبایی محسوب شده و بیمه هزینه آن را تقبل نخواهد کرد. برای اطلاع از هزینه دقیق آن به جراح بینی مراجعه کنید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر بصام
مقالات مرتبط
مراقبت های قبل از عمل بینی

مراقبت های قبل از عمل بینی

عمل بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است که اغلب به منظور زیبایی و یا در مواردی برای اصلاح ایرادات و مشکلات بینی نظیر انحراف تیغه بینی یا شکستگی بینی تقاضا می‌شود. جراحی بینی با وجود سادگی بسیار حساس است و...

کشیدن بخیه بینی به چه صورت است؟

کشیدن بخیه بینی به چه صورت است؟

آیا در صدد کشیدن بخیه بینی هستید؟ آیا نمی‌دانید که‌ چه زمانی باید بخیه‌های بینی را بکشید؟ یکی از مهم‌ترین مراحلی که پس از جراحی بینی باید پشت سر گذاشت، مرحله کشیدن بخیه بینی است. این مرحله باید زیر نظر پزشک و توسط...

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

یکی از اولین سوالاتی که هر فردی بعد از این که تصمیم قطعی خود را برای انجام جراحی بینی میگیرد این است که هزینه جراحی بینی چه قدر است و آیا من میتوانم از پس این هزینه ها بر آیم یا خیر!؟ هزینه جراحی بینی یک پارامتر محدود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *