مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جراحی زیبایی چانه

علت های مختلفی می تواند شما را به سمت جراحی زیبایی چانه سوق دهد. دلیل شما برای این عمل جراحی چیست؟ آیا از مزایا و معایب این عمل جراحی مطلع هستید؟

آیا آمادگی کافی برای انجام این عمل جراحی را دارید؟

جراحی زیبایی چانه بر حسب نیاز متقاضی به صورت جراحی بزرگ کردن و یا جراحی کوچک کردن، صورت می پذیزد. زاویه سازی مناسب به واسطه ی جراحی زیبایی چانه، نه تنها عیوب ظاهری چهره را از بین می برد بلکه می تواند جذابیت و گیرایی چهره را دو چندان کند.

شاید همین حسن جراحی زیبایی چانه باعث محبوبیت آن در بین افراد شده است! در این مبحث قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد ابعاد مختلف جراحی زیبایی چانه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، تا بتوانید با آمادگی و آگاهی بیشتری نسبت به این عمل جراحی اقدام نمایید و نتایج ایده آلی از آن کسب کنید.

عکس قبل و بعد پروتز چانه

عمل ژنیوپلاستی چیست؟

عمل ژنیوپلاستی یا همان جراحی زیبایی چانه با استفاده از روش های مختلفی قابل انجام می باشد. نوع جراحی را پزشک متخصص بر اساس نیاز متقاضی تعیین می نماید.

این جراحی می تواند به واسطه ی روش های مطرحی مانند: کارگذاری پروتز های مصنوعی، تزریق فیلر و یا چربی انجام شود. هرکدام از روش های مذکور مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

برای مثال میزان برجستگی چانه نسبت به گردن باید حدود ۵ سانتیمتر باشد. همچنین ارتباط میان چانه و لب پایین نیز بسیار مهم است. معمولا باید نوک چانه به اندازه دو میلیمتر از لب پایین عقب‌تر قرار بگیرد. بین لب پایین و چانه نیز یک شیار وجود دارد که اگر چانه بیش از اندازه عقب باشد، این فرو رفتگی از بین خواهد رفت. در این وضعیت لب پایین بزرگ‌تر و در حالت بیرون زده دیده می‌شود.

هدف جراحی زیبایی چانه

خب همانطور که از نام این عمل جراحی هویداست، بیشترین تاثیر عمل ژنیوپلاستی روی زیبایی و ایجاد زاویه ی مطلوب در استخوان فک و چانه می باشد.

اصلاح فرم و زاویه ی استخوان فک تاثیرات غیر قابل انکاری روی چهره ی انسان (چه در حالت تمام رخ و چه در حالت نیم رخ) دارد. به همین دلیل سالانه افراد زیادی برای بهره مندی از مزایای زیبایی عمل ژنیوپلاستی، اقدام به انجام این عمل جراحی می نمایند.

همانطور که در قسمت های بالا به آن اشاره کردیم، این عمل جراحی به منظور اصلاح فرم چانه انجام می شود.

عمل جراحی چانه عقب تر از حد معمول

به طور مثال استخوان چانه فردی را در نظر بگیرید که عقب تر از حالت استاندارد است. مطمئنا زیبایی چهره ی این فرد در نمای رو برو یا نیم رخ، به دلیل عقب بودن چانه نسبت به سایر اعضای صورت و عدم تناسب با آن ها، کاهش می یابد.

عمل جراحی چانه جلوتر از حد معمول

در مقابل گروهی از افراد نیز هستند که از جلو بودن بیش از حد استاندارد، استخوان چانه ی خود شکایت دارند و این عامل را اختلالی در زیبایی و گیرایی چهره ی خود می دانند.

همانطور که می دانید تناسب در اندازه ی اعضای صورت جزء عوامل تاثیر گذار و بسیار مهم در ایجاد زیبایی و نمای مطلوب در چهره ی افراد می شود. این تناسب ممکن است به صورت طبیعی در چهره ی فرد وجود داشته باشد.

 • ولی نگران نباشید اگر این تناسب بنا به هر دلیلی (چه ژنتیکی و چه اکتسابی) مختل شده باشد، می توان با استفاده از راهکار های مفید و سودمند در علم پزشکی، آن را جبران نمود.

زاویه سازی فک با روش های غیر تهاجمی

تکنیک های ساده و غیر جراحی برای اصلاح فرم و حالت استخوان چانه وجود دارند. روش های مطرح و شایع در این زمینه عبارتند از:

تزریق ژل به چانه

فیلرها، پرکننده های مصنوعی و سازگار با بدن انسان هستند که در زمینه های مختلفی اعم از زیبایی و حتی درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. از این فیلرها برای اصلاح فرم در چانه های عقب رفته و یا حتی زاویه سازی استخوان فک استفاده می کنند.

به خاطر داشته باشید با توجه به اینکه فیلرها مواد مصنوعی و ساخته ی دست بشر هستند، ممکن است در افرادی که نسبت به این مواد حساسیت دارند، واکنش های سیستمیک و دفاعی ایجاد نمایند.

به همین منظور توصیه ما به شما عزیزان این است که قبل از اقدام به تزریق فیلر به چانه، از کیفیت و مرغوبیت فیلرهای استفاده شده توسط پزشک متخصص و آمادگی خود برای این تزریق، اطمینان حاصل نمایید.

تزریق چربی به چانه

در این روش، از سلول های بافت چربی بدن خود متقاضی استفاده می شود. این روش در حال حاضر از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است و درصد ایجاد عوارض نامطلوب و حساسیتی آن بسیار ناچیز می باشد.

سلول های چربی مورد نیاز برای این تزریق از سایر ارگان های بدن فرد متقاضی که بانک مناسبی از بافت چربی هستند، تهیه می شوند. این سلول ها بعد از خالص سازی در استخوان چانه تزریق می شوند تا عیوب ظاهری آن را اصلاح نمایند و باعث خوش فرم تر شدن آن شوند.

نکته ی قابل تأمل

هر کدام از روش های مذکور، نیاز به چند جلسه ترمیم و تزریق مجدد دارند تا نتایج حاصل از آن ها تثبیت شوند. همچنین در تزریق فیلر، نیاز است در فواصل زمانی معین (بر حسب نوع مواد تزریقی و جنس پوست فرد متقاضی) تزریق مجدد صورت پذیرد.

 

 

جراحی چانه عقب رفته

اصلاح فرم چانه با عمل جراحی

جراحی پروتز چانه یکی از روش های دائمی برای اصلاح دفورمیتی استخوان فک و زاویه سازی مناسب آن می باشد. در این روش جراحی، پروتزهای مصنوعی در ابعاد و اشکال مختلف (بر حسب نوع دفورمیتی و شرایط متقاضی) برای اصلاح فرم و حالت استخوان چانه مورد استفاده قرار می گیرند.

این عمل جراحی با اعمال بیهوشی عمومی، قابل انجام می باشد. در ادامه به روش های جراحی زیبایی چانه پرداخته ایم:

کاشت ایمپلنت (پروتز چانه)

این روش بیشتر در افرادی که چانه های فرورفته دارند، کاربرد دارد. در این جراحی یک پروتز مصنوعی با ایجاد برش های مناسب، روی استخوان فک متقاضی قرار می گیرند.

برش دادن استخوان چانه

در نوع دیگری از جراحی زیبایی چانه، استخوان فک در طی عمل جراحی برش داده می شود و طبق نیاز بیمار، به سمت جلو یا عقب کشیده می شود.

این روش جراحی بیشتر در زمینه هایی مثل: متقارن کردن استخوان چانه، کاهش و یا افزایش سایز آن کاربرد دارد. در این روش جراحی از بافت استخوانی فک خود متقاضی استفاده می شود و به دلیل طبیعی بودن بافت مورد استفاده در حین جراحی، بیشتر مورد پسند واقع می شود.

کاهش سایز استخوان چانه

برای انجام این عمل جراحی نیاز به ایجاد برش در مناطق مختلفی از استخوان چانه می باشد. این برش ها می توانند از داخل حفره ی دهانی یا زیر چانه ی فرد متقاضی ایجاد شوند. برش های داخل دهانی، از پیچیدگی بیشتری برخوردار هستند ولی با انجام این عمل جراحی از طریق حفره ی دهانی، دیگر اسکار ناشی از جراحی در چهره ی فرد و روی پوست او مشاهده نخواهد شد.

با ایجاد دسترسی مناسب به استخوان چانه به واسطه ی برش های ایجاد شده؛ پزشک متخصص به اصلاح فرم استخوان چانه می پردازد.

در روش ژنیوپلاستی اسلایدینگ که به منظور کوچک کردن استخوان فک صورت می پذیرد؛ قسمت های جلویی استخوان فک که حالت و فرم طبیعی دارد حفظ می شود و تنها قسمت های میانی استخوان چانه برش داده و حذف می شوند. در این روش استخوان چانه با حالت طبیعی خود، کاهش سایز پیدا می کند و متناسب با سایر اعضای چهره ی فرد می شود.

استخوان فک در این روش جراحی به واسطه ی صفحات فلزی مخصوص و پیچ های تیتانیوم به استخوان های مجاور فیکس و متصل می شود.

افزایش سایز استخوان چانه

در این عمل جراحی از پروتزهای مصنوعی استفاده می شود. برای کارگذاری پروتز مورد نیاز، پزشک متخصص فضای مناسب برای قرار دادن پروتز را در استخوان چانه ی فرد ایجاد می نماید. این فضا با استفاده از برش های مورد نیاز در بافت همبند استخوان چانه ایجاد می شود.

این عمل جراحی ظرف مدت کوتاه تری قابل انجام است. جنس و نوع پروتز مورد استفاده در عمل زیبایی ژنیوپلاستی بر اساس صلاحدید پزشک متخصص و نظر فرد متقاضی انتخاب خواهد شد.

در اغلب موارد بهترین پروتزهای مورد استفاده در عمل زیبایی چانه، از جنس سیلیکون می باشند. با این حال پروتزهای دیگری از جنس سایر مواد نیز وجود دارند.

نکته ی مهم در این نوع جراحی؛ انتخاب بهترین نوع پروتز برای اصلاح فرم استخوان چانه می باشد. زیرا یکی از ریسک فاکتورهای بسیار مهم در جراحی زیبایی چانه ، احتمال واکنش های سیستمیک و حساسیتی بدن نسبت به پروتز تعبیه شده و یا جابجا شدن آن می باشد.

افراد مناسب برای جراحی پروتز چانه

کاندید های مناسب برای جراحی زیبایی چانه عبارتند از:

 • افرادی که از بدو تولد دارای چانه های کوچک و عقب رفته هستند.
 • افرادی که در تصادف و یا برخورد با اجسام سخت دچار دفورمیتی و شکستگی های شدید در استخوان چانه ی خود شده اند.
 • افرادی که علائم پیری و از بین رفتن بافت چربی در چهره ی آن ها باعث؛ افتادگی، شل شدگی پوست و عقب تر دیده شدن استخوان چانه در آن ها شده است.
 • افرادی که دچار تحلیل استخوان فک شده اند. (تحلیل ناشی از بیماری زمینه ای یا استفاده از دندان مصنوعی)

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی چانه

رعایت نکات مراقبتی بعد از عمل زیبایی چانه باعث تقویت نتایج حاصل از این عمل جراحی و تثبیت آن ها می شود. همچنین سهل انگاری در رعایت این مراقبت ها می تواند عامل مهمی در ایجاد عوارض نامطلوب بعد از عمل جراحی زیبایی چانه باشد.

از جمله نکات مهمی که لازم است بعد از جراحی زیبایی چانه رعایت کنید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک طبق تجویز جراح پلاستیک
 • برای کاهش تورم و التهاب در محل جراحی می توانید از کمپرس های سرد و گرم بنا به تجویز جراح چانه، استفاده کنید.
 • از غذاهای راحت البلع و آبکی استفاده کنید. جویدن غذاهای سخت بعد از عمل جراحی باعث اعمال فشار زیاد به استخوان چانه و آسیب دیدگی آن می شود.
 • هنگام خوابیدن، سر خود را نسبت به تنه کمی بالاتر قرار دهید و از حرکت به سمت پهلو ها اجتناب نمایید.
 • سعی کنید در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، از حرف زدن، بلند خندیدن و یا خمیازه دوری کنید.
 • مصرف نمک طعام را به مقدار قابل توجهی کم کنید. زیرا نمک منجر به افزایش تورم و التهاب در محل جراحی می شود و به دنبال این امر مدت زمان نقاهت بعد از عمل زیبایی چانه نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.
 • انجام فعالیت های ورزشی و فیزیکی در روزهای ابتدایی بعد از جراحی زیبایی چانه ممنوع است. برای اطلاع از زمان شروع فعالیت های ورزشی با پزشک خود مشورت نمایید.
 • اگر محل برش های جراحی با استفاده از بخیه های غیر قابل جذب بسته شده اند، برای کشیدن آن ها در زمان مقرر به پزشک خود مراجعه کنید.

هزینه جراحی زیبایی چانه

تعیین هزینه ی قطعی بدون معاینه ی حضوری امکان پذیر نیست!!! پزشک با انجام معاینه ی حضوری و بررسی های لازم، نوع عمل جراحی را متناسب با نیاز مراجعه کننده تعیین می نماید.

با مشخص شدن نوع عمل جراحی، هزینه ها به صورت قطعی تعیین و به اطلاع فرد متقاضی رسانده می شوند.

خلاصه مطلب

جراحی زیبایی چانه راه حل مناسبی برای اصلاح دائمی دفورمیتی استخوان فک می باشد. این عمل جراحی به روش های مختلفی بر حسب نیاز بیمار قابل انجام می باشد. جراحی افزایش سایز چانه و جراحی کاهش سایز چانه در دنیای مدرن امروز محبوبیت و جایگاه ویژه ای در میان افراد پیدا کرده اند.

از این عمل جراحی برای اصلاح عیوب ظاهری استخوان فک و ایجاد تناسب و توازن مناسب بین استخوان چانه و سایر اعضای چهره ی فرد استفاده می شود.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
مقالات مرتبط
جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش

تا گوش هایتان صحیح و سالم است هیچ وقت به جراحی فکر نخواهید کرد. اما به محض اینکه متوجه نازیبایی در آن ها شوید آن وقت است که برای یک جراحی زیبایی گوش دل دل می کنید. بله، شاید شنیدن جراحی زیبایی گوش برای شما کمی غیر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *