(021) 88205626-7 , (0912) 9219070
تهران، میدان ونک خیابان شریفی، پلاک ۳۴ ، ساختمان مهر، طبقه ۲، واحد ۴
جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

تمامی جراحی های بینی با هدف زیبایی صورت نمی گیرد. به این معنا که ممکن است با هدف جراحی درمانی در کنار آن جراحی زیبایی بینی نیز انجام دهد. اغلب افرادی که به علل مختلف دچار مشکلات تنفسی هستند خواستار جراحی زیبایی در کنار جراحی درمانی بوده تا بتوانند علاوه بر رفع مشکل به زیبایی ظاهری نیز دست یابند.

یکی از جراحی های درمانی در جراحی بینی عمل پولیپ بینی است. بسیاری نداشتن تنفس راحت را ابتلا به پولیپ بینی می دانند، گرچه علت این عارضه تنها پولیپ بینی نیست و می تواند ناشی از انحراف بینی نیز باشد، اما یکی از شایع ترین آن همین عارضه خواهد بود. برای مثال مشکلات تنفسی می تواند به دلیل بسته شدن یکی از مجاری تنفسی نیز باشد که جراحی آن نیز می تواند با جراحی زیبایی صورت گیرد.

قطعا نام عارضه پولیپ بینی بارها به گوشتان خورده است. اما ممکن است از علل آن به وجود آمدن آن آگاهی نداشته باشید. اگر متقاضی جراحی پولیپ بینی هستید بهتر است قبل از انجام آن کمی درباره علت این عارضه اطلاعات کسب کنید.

 

پولیپ بینی چیست؟

همانطور که می دانید فضای داخلی بینی را مخاط تشکیل داده است. این ماده اگر بر اثر عوال متعددی به صورت غیر طبیعی رشد کند موجب بسته شدن مجاری تنفسی شده و عمل تنفس را با مشکل مواجه می کند، به این عارضه پولیپ گفته می شود.

اما چه عاملی سبب بروز مخاط مازاد در بینی می شود؟

عواملی چون حساسیت و آلرژی تولید این ماده را تحریک کرده و موجب رشد بیش از حد آن می شود. در این صورت فضای داخلی بینی به علت وجود این ماده پر شده و راه تنفسی فرد را مسدود می کند. ممکن است در شرایط حاد تر پولیپ ها موجب گرفتگی سینوس ها نیز شوند که سردرد های مداوم، اختلالات بویایی و فشار های ناحیه صورت را پی خواهند داشت.

بنابراین لایه های مخاطی رشد کرده که پولیپ نامیده می شد، ممکن است در فضای سینوسی راه یافته و موجب مسدود شدن آن ها نیز شود که برای درمان آن می توان از آندوسکوپی سینوس استفاده کرد.

پولیپ بینی

چگونگی درمان پولیپ بینی

درمان این عارضه اغلب با نام جراحی پولیپ بینی شناخته می شود که در طی آن جراح می تواند همراه با ایجاد زیبایی، پولیپ راه یافته به فضای داخل بینی را نیز بر می دارد. این جراحی در صورتی انجام می شود که پولیپ تشکیل شده در بینی با دارو درمانی مرتفع  نشده باشد .

چگونگی تشخیص پولیپ بینی

افرادی که به این عارضه مبتلا هستند می توانند به متخصص گوش و حلق، بینی و یا جراح بینی مراجعه کنند. در ابتدا جراح با استفاده از سپکولوم در قالب یک معاینه ساده وضیعیت پولیپ را تشخیص می دهد. اما اگر تشخیص مشکل باشد وی می تواند با آندوسکوپی بینی به راحتی وضعیت داخلی بینی را ارزیابی کند.

به غیر از این راه می توان از آزمایش ” سی تی اسکن “ و یا ” ام آر آی “ نیز که نوعی عکس برداری است استفاده کرد. در عکس های حاصل از این روش میزان پولیپ و التهاب فضای داخلی بینی به خوبی مشخص می شود. لازم به ذکر است که با استفاده از عکس برداری جراح می تواند وضعیت سینوس های بیمار را نیز بررسی کند.

چگونگی جراحی پولیپ بینی

اگربیمار نخواهد که در کنار این جراحی از جراحی زیبایی بینی نیز بهره مند شود، جراحی پولیپ بدون برداشت پوست بینی انجام خواهد شد. برای این جراحی نیز جراح با استفاده از دستگاه آندوسکوپ که متشکل از لوله ای باریک همراه با دوربین تعبیه شده در سر آن است به راحتی زوائد ناشی از پولیپ را از داخل بینی برداشته و عمل تنفس را بهبود می بخشد. اما اگر فرد خواستار جراحی زیبایی بینی در معیت جراحی پولیپ بینی باشد، جراح برای انجام این جراحی نیازمند برش بر روی بینی خواهد بود.

آیا شما پولیپ بینی دارید؟

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی شما ناشی از پولیپ بینی است بهتر است به نشانه های ایجاد شده از پولیپ بینی که در زیر به آن اشاره شده است دقت کنید:

  • برزو آبریزش بینی
  • احساس گرفتگی در بینی
  • اختلالات بویایی
  • احساس درد در صورت، سر و دندان های فک بالا
  • احساس فشار در صورت
  • خروپف در هنگام خواب
  • تنفس های دارای صدا
  • احساس خارش در ناحیه اطراف چشم ها

آیا جراحی پولیپ بینی به مانند جراحی بینی عوارضی به همراه دارد؟

در پاسخ باید اشاره کنیم که اگر این جراحی به همراه جراحی بینی صورت گیرد عوارض جراحی بینی را در پی خواهد داشت، در غیر ای صورت عوارض ناشی از این جراحی ناچیز بوده و ایجاد نگرانی برای بیمار نخواهد کرد. که از جمله آن می توان به خونریزی اندک، تورم و کبودی اشاره کرد.

آیا احتمال بازگشت پولیپ بینی وجود دارد؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر علل بروز پولیپ بینی حساسیت و آلرژی باشد، احتمال اینکه پولیپ به حالت قبل خود بازگردد بسیار است. به این منظور جراح ممکن است از دارو درمانی برای جلوگیری از بازگشت پولیپ استفاده کند. در صورتی که پولیپ ها منجر به التهاب سینوس ها شده باشند، می توان از قرار دادن بالون در سینوس ها از انسداد آن ها جلوگیری کرد.

هزینه جراحی پولیپ بینی

این جراحی بنابر وسعت پولیپ می تواند هزینه متفاوتی را به بیمار تحمیل کند. به یاد داشته باشید بهرمندی از جراحی همزمان زیبایی بینی در هزینه های نهایی بسیار موثر است. بنابراین برای کسب آگاهی از هزینه های این جراحی می توانید به بهترین جراح بینی مراجعه کرده و درباره روند و میزان هزینه نهایی با وی صحبت کنید.

پیام پایانی

افراد فراموش نکنند لزوم مراجعه به بهترین متخصص گوش، حلق و بینی در موارد درمانی جراحی بینی نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین با این تصور که این جراحی ها نیازمند تخصص و مهارت نیست به متخصصین فاقد تجربه مراجعه نکنند. گرچه عوارض این جراحی اندک است اما اگر توسط جراحان بی تجربه صورت گیرد می تواند برای بیمار ایجاد مشکلات کند.

Call Now Button