دکتر علی بصام / رینوپلاستی / خونریزی بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی بعد از عمل بینی در موارد بسیار نادری رخ می دهد اما می تواند جزو عوارضخطرناک عمل بینی باشد. به همین جهت همواره پزشکان توصیه می کنند که بعد از عمل بینی در صورت مواجهه با این عارضه حتما مساله را با پزشک تان در میان بگذارید.

اما علت خونریزی بعد از عمل بینی چیست؟ دلایل مختلفی در بروز این عارضه دخیل هستند که قصد داریم در ادامه به توضیح آن ها بپردازیم.

اگر می خواهید با انواع راه های پیشگیری از خونریزی بعد از عمل بینی آشنا شوید این مقاله را از دست ندهید.

خونریزی بینی

علل خونریزی بعد از عمل بینی

زمانی که شما بینی خود را عمل می کنید، یکی از عوارضی که با آن روبرو خواهید شد، خونریزی از است. مهم ترین علل بروز خونریزی از بینی بعد از جراحی عبارتند از:

فشار خون بالا

فشار خون بالا باعث می شود در چند ساعت اولیه بعد از عمل بینی شاهد خونریزی از بینی باشید. با مصرف داروهای تجویزی پزشک می توانید میزان این خونریزی را تا حد امکان کاهش دهید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون

همان طور که در مقالات قبلی گفته ایم، بهتر است که از چند هفته قبل از عمل بینی مصرف داروهای رقیق کننده ی خون مانند آسپرین را قطع کنید تا غلظت خونتان به حالت نرمال رسیده و خونریزی شدید رخ ندهد.

هم چنین تا یکی دو هفته بعد از جراحی زیبایی بینی هم باید سعی کنید که مصرف این داروها را به حداقل میزان ممکن برسانید و باعث بروز خونریزی از بینی نشوید.

تاثیر داروهای بیهوشی

داروهای بیهوشی عمل بینی استفاده قرار می گیرند، تاثیر غیر مستقیم روی خونریزی بعد از عمل بینی دارند. روند اثر گذاری دارو های بیهوشی روی خونریزی چنین است که شما دچار حالت تهوع و دردهایی ناشی از تاثیرات منفی مواد بیهوشی خواهید شد. همین عوامل فشار خون را افزایش می دهد و خونریزی از بینی اتفاق می افتد.

استفاده از دارو های ضد انعقاد خون

برخی از افراد به دلیل اهمال کاری از دارو هایی استفاده می کنند که باعث خونریزی شدید می شود. به همین دلیل پزشکان توصیه اکید می کنند که در این مدت پیش از این که دارو استفاده کنید حتما با پزشک تان مشورت کنید و در صورت تایید، استفاده از آن ها بلامانع است.

خونریزی بعد از دراوردن تامپون بینی

“بعد از انجام عمل بینی ، گاز و یا پنبه استریلی داخل هر دو سوراخ های بینی قرار می گیرد. این گاز که تامپون نام دارد، هر گونه خون ‌و مایع ترشح شده از بینی را به خود جذب می‌ کند و از چسبندگی بینی جلوگیری می کند.”

این جمله را در مقاله عمل بینی بدون تامپون خوانده اید. استفاده از تامپون برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. به همین دلیل روش جدیدی برای انجام جراحی بینی ابداع شده است که بدون نیاز به تامپون انجام می گیرد.

می توان گفت که عوارض استفاده از تامپون در عمل بینی بسیار بیشتر از مزایای آن است. یکی از مهم ترین عوارض استفاده از تامپون بینی را می توان افزایش احتمال خونریزی بعد از عمل بینی دانست.

بهتر است از جراح بینی خود بپرسید که آیا می تواند بینی شما را بدون نیاز به قرار دادن تامپون در آن عمل کند یا خیر؟

در فیلم زیر می بینید که عمل بینی توسط دکتر علی بصام بدون استفاده از تامپون انجام می شود و این مساله روی نتیجه ی جراحی تاثیر منفی ندارد:

برای جلوگیری از خونریزی بینی بعد عمل چکار کنم؟

راهکار های مختلفی وجود دارند که می توانید با انجام آن ها احتمال بروز خونریزی را کاهش دهید. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمپرس سرد را فراموش نکنید.

قرار دادن یخ بر روی بینی می تواند با کاهش فشار خون در قسمت بینی به کاهش خونریزی و یا جلوگیری از آن کمک بسیار زیادی نماید. به طور کلی باید توجه داشته باشید که نباید ای

از داروهای مناسب استفاده کنید.

خونریزی های خفیف نباید شما را نگران کند. چرا که می توانید با استفاده از قطره هایی که پزشک برایتان تجویز می کند، از خونریزی مجدد جلوگیری کنید.

بعد از عمل بینی فین نکنید.

فین کردن و عطسه کردن بعد از عمل بینی می تواند خطرناک باشد. بنابراین توصیه این است که برای پاک کردن نواحی داخلی بینی از دستمال کاغذی و پنبه های تمیز استفاده کنید و هرگز فین نکنید.

با دهانتان عطسه کنید.

از قرار گرفتن زیر نور خورشید و یا بو کردن عطر هایی که احتمال عطسه کردن را افزایش می دهند اجتناب کنید. توصیه می شود هنگام عطسه کردن از دهانه عطسه کنید تا فشار کمتری به بینی و عروق آن وارد شود.

درست بخوابید.

نحوه خوابیدن به شکلی باشد سر از سطح بدن بالاتر قرار گیرد. در مقاله ی جداگانه ای در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی طرز صحیح آن را توضیح داده ایم.

سرتان را خم نکنید.

سرتان را به سمت پایین و یا جلو خم نکنید. برای مثال هنگام مطالعه کتاب و یا استفاده از گوشی همراه سر شما باید به طور صاف قرار گیرد.

مراقب بینی خود باشید.

هنگامی که دراز کشیده اید و از موبایل تان استفاده می کنید، گوشی موبایل خود را بالای صورت نگیرید زیرا احتمال سقوط گوشی روی صورت شما وجود دارد. در صورت بروز چنین حادثه ای، خونریزی از بینی حتمی است.

غذاهای نرم و آبکی بخورید.

توصیه های تغذیه بعد از عمل بینی را به خوبی رعایت کنید. اگر از غذاهایی استفاده کنید که نیاز بیشتری به جویدن دارند عضلات صورت درگیری بیشتری خواهند داشت. در این صورت احتمال خونریزی افزایش می یابد. بنابراین توصیه این است که در روزهای اول از غذاهای آبکی استفاده کنید تا نحوه بلع آن تسهیل گردد.

با احتیاط بخندید یا خمیازه بکشید.

سعی کنید خمیازه کشیدن و خندیدن خود را کنترل کنید تا عضلات صورت زیاد تحریک نشوند. در واقع زمانی که دهان به منظور خندیدن و خمیازه کشیدن گشوده می شود تمامی عضلات درگیر می شوند. همین عامل در خونریزی بینی نقش خواهد داشت.

سخن پایانی

به طور کلی خونریزی بعد از عمل بینی چندان نگران کننده نخواهد بود. اگر به توصیه های پزشکان و مراقبت هایی که ذکر می کنند گوش دهید و آن ها را با دقت انجام دهید احتمال خونریزی کاهش خواهد یافت.

به هر روی نکته آخر این است که اگر با وجود مراقبت های بعد از عمل بینی همچنان شاهد خونریزی هستید حتما در اولین فرصت با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی همان طور که از نام آن نیز معلوم است، یعنی مدلی میان فانتزی و طبیعی. بینی نیمه فانتزی دارای یک سری ویژگی های خاص است که آن را از هر دوی این مدل ها متمایز می کند. در این مقاله با بررسی نمونه کارهای...

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

«عوارض عمل بینی» عبارتی است که ذهن بسیاری از افراد، مخصوصا آن هایی که داوطلب انجام این جراحی هستند، را مشغول می کند. جراحی بینی هم مانند هر عمل زیبایی دیگری دارای عوارض خاص خودش است اما نکته ای که باید به آن توجه داشت،...

عمل بینی برای بیماران قلبی

عمل بینی برای بیماران قلبی

جراحی بینی ممکن است برای بیماران قلبی خطرناک باشد. البته در صورتی که تحت نظر یک متخصص قلب و عروق باشید و بعد تصمیم خود برای جراحی بینی را با وی مطرح کنید، می توانید میزان این ریسک را به حداقل میزان ممکن برسانید. اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *