رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد تصور می کنند که رابطه زناشویی هیچ ارتباطی با جراحی بینی و صورت ندارد، اما باید در دوران نقاهت بعد از عمل از انجام دادن هر گونه فعالیتی که منجر به وارد شدن فشار فیزیکی به بدن شود و هم چنین موجب بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب شود، خودداری کرد. بنابراین برقراری رابطه جنسی بعد از فاصله کوتاهی از عمل بینی خطرناک بوده و نباید انجام شود. چرا که رابطه جنسی باعث ایجاد هیجانات و واکنش هایی در فرد خواهد شد که این امر منجر به ترشح آدرنالین شده و این هورمون می تواند به بروز تورم و خونریزی بینی بعد از جراحی منجر شود. به طور معمول پزشکان توصیه می کنند که به مدت ۲ الی ۳ هفته بعد از برقراری رابطه جنسی خودداری شود. چرا که این کار موجب افزایش تورم و التهابات بینی شده و دوران نقاهت را طولانی تر خواهد کرد. 

تاثیر نوع بینی فرد در برقراری رابطه زناشویی 

شرایط بهبودی افراد پس از جراحی با توجه جنس و نوع بینی در افراد مختلف، متفاوت می باشد. بینی های استخوانی دارای پوست نازک و بافت غضروف قوی تری بوده اما بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم و بافت غضروفی ضعیفی می باشند که ضعیف بودن بافت غضروفی موجب می شود تا نوک بینی تحمل وزن بینی را نداشته باشد و نوک بینی دچار افتادگی می شود. 

با توجه به همین مسائل، به دلیل پوست ضخیم تر بینی گوشتی، بینی تورم بیش تری بعد از عمل خواهد داشت که به خاطر همین امر، پزشک متخصص توصیه خواهد کرد که فاصله بیش تری بعد از عمل بینی گوشتی برای خودداری از برقراری رابطه جنسی رعایت شود. چرا که برای کاهش تورم بینی بعد از جراحی به زمان بیشتری نیاز بوده و ممکن است انجام دادن فعالیت های سنگین و تحرکات منجر به تشدید التهابات پوستی شود. 

اما برای بینی های استخوانی به دلیل بافت غضروفی قوی تر به مدت زمان کم تری برای خودداری از برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی نیاز می باشد. 

شرایط بهبودی افراد پس از جراحی با توجه جنس و نوع بینی در افراد مختلف، متفاوت می باشد. بینی های استخوانی دارای پوست نازک و بافت غضروف قوی تری بوده اما بینی های گوشتی دارای پوست ضخیم و بافت غضروفی ضعیفی می باشند که ضعیف بودن بافت غضروفی موجب می شود تا نوک بینی تحمل وزن بینی را نداشته باشد و نوک بینی دچار افتادگی می شود. 

زمان مناسب برای برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی 

بهترین جراح بینی به طور معمول توصیه می کند در بینی های گوشتی بعد از گذشت زمان حداقل ۴ هفته و در بینی های غضروفی و استخوانی بعد از گذشت حداقل ۳ هفته می توان رابطه زناشویی را از سر گرفت. هم چنین توصیه می شود که بعد از این مدت زمانی نیز باید در برقراری رابطه جنسی دقت کرده و آرام آرام آن را از سر بگیرید، و از قرار گرفتن در موقعیت هایی که منجر به وارد شدن ضربه به بینی شود، خودداری کرد. و در صورت امکان صورت افراد روبه روی شریک جنسی باشد تا به طور تصادفی نیز به بینی ضربه ای وارد نشود. 

در صورتی که احساس کردید رابطه جنسی موجب افزایش تورم بینی شما می شود، آن را متوقف کرده و یا شدت آن را کاهش دهید. 

بوسیدن بعد از جراحی بینی 

نوع رابطه جنسی بعد از جراحی بینی 

یکی از موارد مهم در زمان از سرگیری رابطه جنسی بعد از عمل، نوع رابطه جنسی می باشد، که در صورتی که رابطه سطحی باشد، و منجر به افزایش فشار خون نشود مشکلی ندارد. اما در صورتی که رابطه جنسی منجر به افزایش فشار خون شود باید از آن خودداری کرد چرا که فشار خون بالا بر روی مویرگ های بافت مخاطی در حال بهبود تاثیر خواهد گذاشت. 

توصیه های لازم در هنگام برقراری رابطه جنسی بعد از عمل بینی 

  • خودداری از وارد شدن ضربه به بینی در حین برقراری رابطه جنسی 
  • خودداری از طولانی شدن مدت زمان رابطه جنسی و انجام آن در زمان کوتاه تر برای جلوگیری از تشدید عوارض و افزایش ضربان قلب 
  • خودداری از قرار گرفتن در وضعیت دمر با پارن در حین رابطه 
  • انجام رابطه جنسی در شرایطی که منجر به افزایش فشار خون نشود. 
  • خودداری از مصرف دوز بالای مولتی ویتامین ها، داروی گیاهی و چای هایی که دارای مقادیر بالای ویتامین E هستند. 

سخن پایانی 

یکی از دغدغه های زوجین در رابطه با جراحی بینی و دوران نقاهت بعد از آن برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی می باشد که در این مقاله توضیحاتی کامل درباره ی آن ارائه کردیم تا ابهامات افراد را در این خصوص برطرف کنیم، تنها باید برای رسیدن به نتیجه دلخواه جراحی تمام توصیه ها و نکات مراقبتی بعد از جراحی را جدی گرفته و رعایت کرد. 

سوالات متداول 

آیا رابطه زناشویی بعد از عمل بینی، نتیجه درمان را از بین خواهد برد؟ 

بله، به دلیل اینکه رابطه جنسی منجر به افزایش هورمون آدرنالین در بدن می شود و همین امر موجب تورم و خونریزی بینی خواهد شد که در نتیجه بینی بی تاثیر نمی باشد بنابراین در مدت زمانی ۳ الی ۴ هفته که حساس ترین دوره بهبود می باشد باید از برقراری رابطه جنسی پرهیز کرد. 

برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی در زمان نامناسب چه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد؟ 

همانطور کع قبلا به آن اشاره کردیم رابطه جنسی منجر به افزایش فشار خون و ضربان قلب خواهد شد که جریان پیدا کردن خون با شدت بیشتر در بدن منجر به وارد شدن فشار به محل زخم های بخیه شده در حال بهبودی شده و همین ایجاد فشار منجر به خونریزی شده و باز شدن بخیه ها خواهد شد. و هم چنین بالا رفتن فشار خون مانع از بهبودی سریع کبودی و تورم بعد از عمل خواهد شد. 

مطالب مرتبط
Search