دکتر علی بصام / ترمیم بینی / سوهان کشیدن بینی پس از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سوهان کشیدن بینی پس از جراحی بینی

امتیاز بده post

به دلیل اهمیت بالای جراحی زیبایی بینی برای اصلاح شکل و فرم بینی از روش‌ها و تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود. یکی از موثرترین روش‌ها برای از بین بردن قوز به جای مانده بینی پس از جراحی، سوهان کشیدن بینی است. این روش با استفاده از سوهان انجام می‌شود.

سوهان کشیدن بینی چیست؟

یکی از روش‌های جراحی بینی سوهان کشیدن یا رسپینگ است، که از آن برای اصلاح مشکلات کوچک بینی مانند صاف کردن استخوان بینی و از بین بردن قوز بینی و برآمدگی‌های جزئی استفاده خواهد شد. قوز بینی تاثیر بسیار زیادی بر روی ظاهر بینی و همینطور ظاهر فرد خواهد داشت و همینطور موجب کاهش اعتماد به نفس در افراد می‌شود. ابزاری که برای سوهان بینی استفاده می‌شود؛ از جنس فلز و فولاد ضد زنگ بوده و دندانه‌های بسیار ریزی دارد.

سوهان کشیدن بینی یا پس از جراحی بینی برای اصلاح نتایج و ناهمواری روی بینی و یا درحین جراحی برای برداشتن قوز بینی انجام خواهد شد. این روش به طور معمول بدون بیهوشی انجام خواهد شد؛ و هیچ عوارضی نیز نخواهد داشت. فقط باید به این موضوع توجه داشت؛ در صورتی که قوز بینی زیاد باشد نمی‌توان از این روش برای از برداشتن استخوان اضافی بینی استفاده کرد؛ و باید ابتدا استخوان بینی شکسته و سپس اصلاح شود.

سوهان کشیدن بینی بعد از جراحی

کاربردهای رسپینگ بینی

سوهان کشی بینی برای افرادی که از آسیب‌های بینی کمی در ناحیه بینی خود برخوردار هستند؛ استفاده خواهد شد. و کاربردهای استفاده از آن عبارتند از:

  • برای فرم‌دهی به استخوان بینی
  • از بین بردن قوز بینی خفیف
  • در جراحی ترمیمی بینی برای ایجاد تغییرات ضریف در شکل بینی

انواع سوهان بینی

سوهان بینی در انواع مختلفی مانند سوهان با عاج درشت، سوهان سوزنی و سوهان نرم وجود دارد که از هر کدام با توجه به فرم و جنس بینی برای کاربردها و هدف‌های مختلفی استفاده می‎‌شود. از سوهان با عاج درشت برای صاف کردن قوزهای متوسط، از سوهان سوزنی برای صاف کردن قوزهای بزرگ و از سوهان نرم برای صاف کردن نهایی استخوان بینی استفاده می‌شود. تشخیص استفاده از کدام نوع سوهان برای عمل رسپینگ بینی بر عهده‌ی بهترین جراح بینی است.

نحوه سوهان کشیدن بینی

روش رسپینگ بینی، در صورتی که برای رفع قوز بینی مورد استفاده قرار بگیرد؛ جراحی بینی برای جلوگیری از ایجاد التهاب در بافت‌ها به صورت بسته و غیرتهاجمی انجام خواهد شد. در عمل رسپینگ بینی ابتدا بی‌حسی موضعی به نواحی بینی فرد تزریق شده و سپس نواحی که دارای قوز و برآمدگی هستند توسط جراح بینی علامت‌گذاری خواهند شد.

مرحله بعدی عمل سوهان کشیدن بینی، سوهان مناسب براساس فرم بینی و میزان برآمدگی انتخاب شده و برش کوچکی داخل یکی از سوراخ‌های بینی ایجاد خواهد شد. در نهایت نیز جراح بینی تا زمانی که قوز بینی رفع شود؛ و استخوان بینی صاف شود، سوهان کشیدن بینی را ادامه خواهد داد.

در روش سوهان کشیدن بینی در روش بسته جراحی نیازی به بخیه و ایجاد برش خارجی نخواهد بود. از روش جراحی باز بینی نیز می‌توان برای این سوهان کشیدن بینی استفاده کرد که این روش با بالا بردن پوست بینی انجام خواهد شد و نیاز به ایجاد برش خارجی خواهد بود.

سوهان کشیدن بینی تنها موجب عوارض جزئی مانند تورم و کبودی به دلیل وارد شدن آسیب جزئی به بافت نرم بینی خواهد شد و عوارض جدی تر و جبران ناپذیری نخواهد داشت. پس از فرایند سوهان‌کشی بینی نیز جراح بینی ممکن است برای چند روز اسپلینت یا پسب بینی بر روی بینی شما قرار دهد.

سوهان کشیدن بینی

تفاوت جراحی استئوتومی و رسپینگ برای رفع قوز بینی

برای از بین بردن قوز بینی علاوه بر عمل سوهان کشیدن بینی از روش استئوتومی نیز استفاده خواهد شد. در ادامه به بررسی تفاوت این دو روش خواهیم پرداخت.

برای بینی‌هایی با قوز شدید، اصلاح بینی‌های پیچ خورده، باریک کردن بینی‌های پهن از روش استئوتومی یا شکستن استخوان بینی استفاده خواهد شد. در جراحی استئوتومی بر خلاف روش رستینگ بینی از ابزار تیزتری برای ایجاد برش در استخوان بینی استفاده خواهد شد و حتی در برخی از مواقع برای بهبود فرم‌دهی بینی از گرافت نیز استفاده می‌شود. در صورتی که عمل سوهان بینی برای رفع قوز جزئی بینی استفاده خواهد شد و نیازی به برش یا شکستن استخوان نیست.

مراقبت‌های پس از سوهان کشیدن بینی

ورم و کبودی پس از عمل رسپینگ بینی یک امر کاملا طبیعی بوده و تا زمانی که بدن به طور کامل بهبودی خود را به دست آورد طول خواهد کشید. ولی ورم بینی به شدت جراحی‌های دیگر بینی به دلیل شکسته نشدن استخوان بینی و ایجاد نشدن تغییر در نوک بینی نخواهد بود و تقریبا پس از یکسال از بین خواهد رفت. در این هنگام می‌توان راهکارهایی را برای کاهش ورم و کبودی انجام داد. راهکارهای کاهش ورم و کبودی پس از سوهان بینی عبارتند از:

  • از چسب بینی طبق تجویز پزشک استفاده کنید.
  • از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنید.
  • از استفاده از عینک بر روی بینی خودداری کنید.
  • مایعات فراوان بنوشید.
  • تغذیه سالم داشته باشید.
سوهان کشیدن بینی

نتیجه گیری

بسیاری از افراد به دلیل آشنایی نداشتن با عمل سوهان کشیدن بینی برای انجام این عمل دچار نگرانی خواهند شد؛ در صورتی که رسپینگ بینی راحت‌تر و دارای عوارض کمتری نسبت به جراحی بینی است. فقط باید به این نکته توجه داشت که، این روش برای افراد با قوز بینی کم مناسب بوده و برای افرادی با فرم بینی گوشتی و بینی استخوانی قابل استفاده نمی‌باشد.

سوالات متداول

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر بصام
مقالات مرتبط
جراحی بینی خوکی

جراحی بینی خوکی

 در صورتی که اندازه بینی برای چهره افراد بسیار کوتاه باشد، به آن بینی خوکی گفته خواهد شد. دلیل این نام‌گذاری این است که، در واقع نوک بینی در این نوع از بینی‌ها بیش از حد سربالا بوده و شکل خوکی به خود گرفته است....

روش‌های جراحی شاخک بینی

روش‌های جراحی شاخک بینی

جراحی شاخک بینی با هدف بهبود و درمان مشکلات تنفسی انجام خواهد شد. شاخک‌های بینی در دیواره‌های کنار بینی و مانند ساختارهای برجسته‌ای داخل بینی وجود دارند. که وظیفه‌ی مرطوب سازی محیط داخل بینی را بر عهده دارند. در صورتی...

جراحی پیوند غضروف به بینی

جراحی پیوند غضروف به بینی

یکی از رایج‌ترین عمل زیبایی بینی، جراحی پیوند غضروف به بینی برای بهبود شکل بینی و تغییر شکل آن است. از پیوند غضروف برای رفع ایرادات باقی‌مانده از جراحی پیشین در بینی با استفاده از بافت طبیعی بدن خود بیمار نیز استفاده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه