مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
دکتر علی بصام / رینوپلاستی / ضربه خوردن به بینی عمل شده
اینستاگرام دکتر بصام

ضربه خوردن به بینی عمل شده

۵/۵

بینی یکی از حساس ترین اعضای بدن و صورت به شمار می رود که عمل تنفس با آن انجام می شود، و وارد شدن هر گونه ضربه به آن در این امر اختلال ایجاد خواهد کرد. و از طرفی بینی عمل شده نیز از حساسیت بالاتری برخوردار بوده چرا که در روزهای ابتدایی بعد از عمل، غضروف ها و هم چنین استخوان بندی به مرحله نهایی خود نرسیده و وارد شدن هر گونه ضربه حتی آرام نتیجه عمل بینی را تغییر خواهد داد و ضربه خوردن به بینی عمل شده عوارضی برای فرد به وجود خواهد آورد.

ضربه-به-بینی-عمل-شده

بدین منظور و برای جلوگیری از ضربه خوردن به بینی عمل شده، رعایت مراقبت های بعد از عمل حائز اهمیت می باشد. چرا که بعد از عمل بینی در روزهای ابتدایی ممکن است، به طور ناخواسته توسط کودک، همسر و دیگر افراد به بینی عمل شده شما ضربه وارد شود که پیشگیری از ضربه خوردن به بینی عمل شده بعد از جراحی بینی غیر ممکن نخواهد بود.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که ضربه خوردن به بینی عمل شده امری قطعی و صد در صدی نمی باشد. در این مقاله به طور کامل راجب ضربه خوردن به بینی عمل شده صحبت خواهیم کرد پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ضربه به بینی عمل شده در هفته اول

پس از اتمام مراحل جراحی بینی، به طور معمول جراح بینی از اسپلینت و یا گچ بینی به مدت ۷ الی ۱۰ روز برای جوش خوردن استخوان بینی و عدم جابه جایی آن بر روی بینی استفاده می کند.

اسپلینت ها در این مدت زمانی از بینی در مقابل ضربه و وارد شدن هر گونه آسیب به بینی محافظت می کند، اما علاوه بر آن خود فرد نیز باید مراقبت هایی را در جهت حفاظت از بینی در خصوص ضربه خوردن به بینی عمل شده انجام دهد.

ضربه-خوردن-به-بینی-عمل-شده-در-هفته-اول

یکی از مراقبت هایی که باید در این مدت با وجود اسپلینت رعایت شود، عدم دستکاری کردن گچ یا اسپلینت بینی می باشد. چرا که دستکاری کردن گچ منجر به شل شدن آن و هرچه زودتر افتادن آن می شود. و این امر در روند بهبودی اختلال ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از مراقبت هایی که در این مدت میتوان انجام داد جلوگیری از خیس شدن گچ بینی می باشد که برای این امر باید در هنگام شستن صورت خود احتیاط کنید.

ضربه خوردن به بینی عمل شده بعد از دو هفته الی دو ماه

پس از حذف اسپلینت بینی و درآوردن آن توسط جراح، بینی هنوز مقداری تورم داشته و باید در این زمان از چسب بینی استفاده کرد، که تاثیر بسیار زیادی بر روی کاهش ورم بینی خواهد گذاشت. اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد، حساس تر شدن بینی عمل شده پس از درآوردن اسپلینت بینی بوده که بعد از آن باید بیشتر مواظب بود و به دیگران جهت برخورد با شما هشدار داد.

ضربه-خوردن-به-بینی-بعد-از-دو-هفته

در این مدت زمانی باید مراقبت هایی از قبیل خودداری از قرار گرفتن در موقعیت های خطرآفرین، خودداری از انجام ورزش های سنگین و همینطور اجتناب از برقراری رابطه جنسی به مدت دو ماه بعد از عمل بینی رعایت شود.

ضربه خوردن به بینی عمل شده بعد شش ماه

یکی از عواملی که در ضربه خوردن به بینی عمل شده بسیار موثر می باشد، میزان و شدت ضربه می باشد. پس از این مدت زمانی دیگر ساختار بینی قوی شده و در صورتی که ضربات شدیدی به بینی وارد شود ممکن است که عوارضی از قبیل شکستگی بینی را برای فرد به وجود آورد که نیاز به عمل ترمیمی بینی باشد.

در این مدت زمان در صورت وارد شدن ضربات شدید به بینی که علائم غیرطبیعی و درد شدیدی را برای شما به همراه داشت باید توسط پزشک معاینه شوید.

علائم ضربه خوردن بینی بعد از عمل

در هنگام وارد شدن ضربه به بینی عمل شده، عوارضی از قبیل شکستگی بینی و انحراف بینی ممکن است برای فرد ایجاد شود، که این امر علائمی را در پی دارد. در صورت مشاهده علائمی نظیر درد در قسمت سر، درد در ناحیه بینی، اختلال در تنفس، خونریزی و انحراف در غضروف بینی باید به پزشک متخصص و جراح خود مراجعه کنید.

عوامل موثر در وارد شدن ضربه به بینی عمل شده

عوامل بسیاری در ضربه خوردن به بینی عمل شده و وارد شدن آسیب به آن تاثیرگذار می باشد که این عوامل عبارتند از:

• خمیازه کشیدن با دهان بسته یا دهان خیلی باز
• تنفس تند و سریع
• عطسه و سرفه کردن
• گرفتگی و انسداد بینی به علت گریه کردن های مداوم
• با شدت فین کردن
• استفاده از عینک
• آرایش کردن
• لمس و حرکت دادن بینی

عوامل-موثر-در-ضربه-خوردن-به-بینی-عمل-شده

عواقب و مشکلات ناشی از ضربه خوردن به بینی عمل شده

بر اساس شدت و میزان ضربه به بینی عوارض مختلفی ممکن است برای فرد رخم دهد که برخی از آن ها پس از مدت کوتاهی از بین رفته و برخی دیگر از آن ها ماندگار بوده و نیاز به عمل ترمیمی بینی دارند این عوارض عبارتند از:

  • شکستگی بینی
  • خونریزی بینی
  • انحراف تیغه بینی
  • انحراف غضروف های بینی
  • ایجاد درد شدید در بینی
  • ایجاد کبودی و تورم در ناحیه بینی
  • پاره شدن بخیه ها

در صورت وارد شدن ضربه به بینی عمل شده باید چه کنیم؟

می توان با رعایت مراقبت های بعد از عمل از بروز ضربه و آسیب به بینی عمل شده جلوگیری کرد، اما باز هم با رعایت تمام مراقبت ها در برخی از موارد ممکن است که به دلیل یک حادثه ی پیش بینی نشده به بینی عمل شده ضربه وارد شود، در این مواقع باید چه عملی را انجام داد؟ در ادامه برای تمام مواردی که ممکن است به دلیل وارد شدن ضربه به بینی عمل شده پیش بیاید راهکارهایی را ارائه خواهیم داد.

خونریزی از بینی

یکی از عوارض رایجی که بعد از وارد شدن ضربه به بینی عمل شده، برای فرد اتفاق خواهد افتاد، خونریزی از بینی می باشد که در این صورت افراد باید در وهله ی اول برای قطع خونریزی اقداماتی از قبیل خودداری از دراز کشیدن و نشستن و خم کردن سر به جلو می باشد و پس از قطع شدن خونریزی باید در اسرع وقت به جراح بینی مراجعه کنند.

درد شدید

یکی دیگر از عوارض بروز درد بعد از ضربه خوردن به بین عمل شده می باشد که در صورتی که خفیف باشد می توان از مسکن هایی برای تسکین آن استفاده کرد، اما اگر این درد خیلی شدید و غیرقابل تحمل باشد باید برای رفع آن به مطب جراح خود مراجعه کنید.

کبودی و تورم شدید بینی و دیگر نواحی صورت

اط عوارض شایع ضربه خوردن به بینی عمل شده، کبودی و تورم شدید بینی و نواحی صورت می باشد که برای کاهش این تورم و کبودی می توان از کمپرس سرد در طول روز چند بار استفاده کرد و در این حین از وارد کردن فشار به بینی خودداری کنید و حتما این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.

تغییر فرم بینی

از مهم ترین عوارض ضربه خوردن به بینی عمل شده، تغییر فرم بینی می باشد که غضروف بینی در این مورد جابه جا خواهد شد و نتیجه عمل بینی را تغییر خواهد داد. که در این زمان باید در اسرع وقت به جراح خود مراجعه کنید.

سخن پایانی

بینی که تحت عمل زیبایی بینی قرار گرفته به دلیل تغییراتی که در ساختار بینی انجام شده و تحت تاثیر قرار گرفتن غضروف های بینی و عدم استحکام آن ها، بسیار حساس می باشد و در صورت وارد شدن کوچک ترین ضربه ای به بینی امکان وارد شدن آسیب به آن می باشد بنابراین تا قوی شدن ساختار و غضروف های بینی باید از ضربه خوردن به بینی عمل شده با رعایت مراقبت ها و نکات تجویزی متخصص گوش حلق و بینی جلوگیری کرد.

 در این مقاله به طور کامل راجب عوامل موثر در ضربه خوردن به بینی عمل شده و عوارض و اقداماتی که باید در این حین انجام دهیم توضیحاتی را ارائه دادیم.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل بینی بسته بدون بخیه

عمل بینی بسته بدون بخیه

یکی از مهم ترین سردرگمی هایی که برای افراد متقاضی عمل بینی پیش می آید، در زمینه انتخاب بهترین روش انجام عمل بینی است. راه های مختلفی برای دسته بندی انواع رینوپلاستی وجود دارد که یکی از آن ها بر اساس نحوه ایجاد برش است....

افتادگی بینی بعد از عمل

افتادگی بینی بعد از عمل

افتادگی بینی بعد از عمل یکی از عوارض این جراحی است که در صورتی که این جراحی توسط جراح با تجربه و همچنین به صورت درست واصولی انجام نشود، بروز پیدا خواهد کرد و در این عارضه نوک بینی فرد حالت افتاده ای پیدا کرده و منجر به...

بهترین فصل برای عمل بینی چه زمانی است؟

بهترین فصل برای عمل بینی چه زمانی است؟

انتخاب بهترین فصل برای جراحی بینی، اهمیت بسیاری در نتیجه نهایی و راحتی بعد از جراحی دارد. فصل پاییز و زمستان به عنوان فصل‌های مناسب برای جراحی بینی شناخته می‌شوند. در این فصل‌ها، دمای محیط پایین‌تر است که می‌تواند به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *