دکتر علی بصام 4 رینوپلاستی 4 عمل بینی بسته
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

عمل بینی بسته

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
  • چه اطلاعاتی در مورد عمل بینی بسته دارید؟
  • نتایج حاصل از عمل بینی به روش بسته چیست؟
  • آیا از تفاوت عمل بینی باز با جراحی بینی به صورت بسته مطلع هستید؟
  • به نظر شما بهترین روش برای جراحی بینی چیست؟

 

شاید با شنیدن “عنوان عمل بینی بسته” به این فکر فرو بروید که این روش جراحی عوارض کمتری نسبت به روش باز دارد.
در این مبحث قصد بررسی همه جانبه ی جراحی بینی به صورت بسته را داریم. اگر تمایل به کسب پاسخ پرسش های فوق الذکر هستید، با ادامه مطلب همراه باشید.

rhinoplasty in iran

هدف از رینوپلاستی

همانطور که در مطالب قبلی بارها به آن اشاره کرده ایم: جراحی بینی بنا به دلایل مختلفی انجام می شود. شاید متقاضیان این عمل جراحی در زمان های قدیم، بیشتر خانم ها بوده اند. ولی در حال حاضر آقایان نیز متقاضیان مصممی برای تجربه ی این عمل جراحی هستند.
جراحی بینی به قدری در کشور عزیزمان ایران محبوب است که مرد و زن، کوچک و بزرگ نمی شناسد. شاید هنگامی که در خیابان راه می روید، افراد زیادی را مشاهده کنید که عمل بینی انجام داده اند.
شاید اگر خود شما هم یکی از متقاضیان این عمل جراحی باشید، قبل از اقدام با نگاه تیز بینانه تری به اطراف خود (مخصوصا اشخاصی که تجربه ی عمل بینی داشته اند)، نگاه می کنید.
مطمئنا نمونه کارهای مختلفی را مشاهده می کنید. ممکن است تعدادی از آن ها را بپسندید و تعداد دیگر را خیر! مشورت با افرادی که تجربه ی این عمل جراحی را داشته اند می تواند شما را در ساختن یک تصویر ذهنی مناسب و صحیح از عمل بینی و نتایج احتمالی حاصل از آن، کمک نماید.

• هدف اصلی جراحی رینوپلاستی؛ درمان عوارض تنفسی و سایر عیوب ظاهری و داخلی بینی می باشد.

مواردی مثل

  1.  درمان قطعی انحراف بینی
  2. درمان پولیپ بینی
  3. درمان مشکلات تنفسی
  4. درمان دفورمیتی ظاهری بینی و اصلاح آن
    از جمله پارامترهای مهم و قابل تأملی هستند که جزء مزایا و نتایج غیرقابل انکار، جراحی بینی می باشند.

سن مناسب برای جراحی بینی
بهترین سن برای تجربه ی جراحی بینی و بهره مند شدن از مزایای آن، بعد از اتمام رشد و تکامل بافت بینی می باشد. تکمیل رشد بافت استخوانی و غضروفی بینی، از جمله موارد مهمی هستند که می توانند روند عمل جراحی و نتایج حاصل از آن را تحت تاثیر خود قرار دهند.
به همین دلیل توصیه می شود تا قبل از اتمام رشد بافت بینی، از اقدام به جراحی زیبایی بینی ، پرهیز نمایید. شما عزیزان می توانید برای تعیین زمان مناسب عمل بینی، با جراح بینی حاذق و توانمند مشورت نمایید.

روش های جراحی بینی

روش باز open و روش بسته close از جمله روش های مرسوم و شایع برای انجام جراحی بینی می باشند. هرکدام از این روش ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

• بهترین روش جراحی بینی
موارد زیر می توانند در تعیین بهترین روش جراحی بینی موثر باشند:
– شرایط و وضعیت حفره ی بینی متقاضی
– سابقه ی جراحی فرد متقاضی
– سابقه ی بیماری فرد متقاضی
– معاینات انجام شده توسط پزشک متخصص
– شدت و میزان عیوب و عوارض موجود
– نوع بینی فرد متقاضی
* پیشنهاد مطلب: برای اطلاع از مزایا و معایب جراحی بینی به روش باز می توانید به مطلب مربوطه مراجعه نمایید.

 

روند جراحی بینی به روش بسته

همانطور که از نام این روش جراحی پیداست، تمام برش های مورد نیاز برای عمل جراحی، در داخل بافت بینی زده می شود.
در اکثر موارد برای جراحی بینی به روش بسته نیازی به ایجاد برش در ناحیه ی کلوملا نیست.
جراح بعد از ایجاد برش های مورد نیاز، با استفاده از ابزار مخصوص روند جراحی را مدیریت می نماید.

افراد مناسب برای جراحی بینی بسته

از عمل جراحی خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید. افرادی که دارای عوارض خفیف و عیوب جزئی در بافت بینی خود هستند می توانند از مزایای جراحی بینی به روش بسته، بهره مند شوند.
عدم تقارن در بافت بینی، کار را سخت تر می کند. اگر شدت و میزان عیوب و عوارض بافت بینی زیاد باشد، گزینه ی جراحی بینی بسته مناسب نیست و بهتر است از روش باز برای انجام این عمل جراحی و کسب نتایج رضایت بخش، استفاده شود.
همچنین افرادی که سابقه ی جراحی بینی داشته اند و بنا به دلایل مختلفی تصمیم به جراحی ترمیم بینی گرفته اند، می توانند طبق صلاحدید و تجویز جراح پلاستیک، از روش بسته برای جراحی ثانویه ی خود بهره مند شوند.

 

عمل بسته بینی

عمل بینی بسته بهتر است یا باز؟

از جمله مزایای شایان ذکر جراحی بینی به روش بسته عبارتند از:
– کاهش عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی
– کاهش اسکارهای ناشی از عمل جراحی
– کاهش زمان عمل جراحی
– بدون نیاز به ایجاد برش در ناحیه کلوملا
– کاهش تورم بعد از عمل بینی
– تسریع روند بهبودی و کاهش دوران نقاهت بعد از عمل جراحی

معایب جراحی بینی به صورت بسته

• در عمل جراحی بینی به روش بسته گستره ی دید جراح بسیار محدود است.
• به دلیل کاهش میدان دید در این روش، جراح فرصت کمتری برای اعمال تغییرات بیشتر روی بافت بینی، پیدا می کند.
• به دلیل محدودیت های عمل جراحی بینی بسته، ممکن است فضای مناسبی برای درمان عوارض موجود و ایجاد فرم و حالت ایده آل در ظاهر بینی، وجود نداشته باشد.

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

تفاوت بارز این دو روش در نحوه ی انجام آن ها می باشد. برش های مورد نیاز در این روش ها می توانند روند جراحی و نتایج احتمالی حاصل از آن را مشخص نمایند.
در اغلب اوقات جراح بینی، روش باز (open) را برای عمل جراحی مناسب می داند. علت این انتخاب؛ گستره ی باز و دسترسی بیشتر جراح نسبت به اجزای بافت بینی برای اعمال تغییرات مورد نیاز، است.
• وجه تمایز دیگر این دو روش نسبت به یکدیگر، شدت و میزان عوارض جزئی بعد از عمل جراحی بینی می باشد. به گونه ای که در روش بسته؛ شدت عوارض و دوره ی نقاهت، کمتر از روش باز می باشند.
• بافت بینی در روش بسته کمتر از روش باز، دستخوش تغییرات می شود و این عامل در کاهش تورم و کبودی بعد از عمل جراحی، نقش بسزایی دارد.
• مدت زمان جراحی بینی به روش بسته، نسبت به روش باز کوتاه تر می باشد.
• همچنین به دلیل کم بودن برش ها در جراحی بینی به روش بسته، اسکار ناشی از بخیه های عمل جراحی نسبت به عمل باز، کمتر است.

هزینه عمل بینی

نقش جراح در عمل بینی بسته

همانطور که در مباحث بالا به آن اشاره کردیم، عمل بینی به روش بسته دارای محدودیت هایی است که نیاز به تبحر و مهارت بالای جراح دارد.
جراح باید با استفاده از دانش پزشکی و مهارت بالای خود روند جراحی بینی به صورت بسته را مدیریت کند و تغییرات مورد نیاز را با ظرافت و دقت بالا، اعمال نماید.
به دلیل کمبود فضا در این روش جراحی، پزشک گستره ی کمتری برای اصلاح عیوب ظاهری بینی دارد. همین دلیل باعث شده است که جراحی بینی به روش بسته ، نیازمند تخصص و تبحر بیشتری نسبت به جراحی بینی باز داشته باشد.
بنابراین توصیه می شود برای انجام این روش و کسب نتایج ایده آل از آن، بهترین جراح بینی در تهران را شناسایی کرده و به وی مراجعه کنید.

گزیده کلام

در عمل جراحی بینی به روش بسته ، شاهد عوارض کمتری نسبت به جراحی بینی باز هستیم. با این حال به دلیل کاهش دید و فضای قابل دسترس جراح برای اعمال تغییرات مورد نیاز در این روش جراحی، اکثر متخصصان روش باز را برای انجام جراحی بینی مناسب تر می دانند.
دلیل ارجحیت روش باز نسبت به روش بسته، نتایج مطلوب و ایده آل حاصل از این نوع جراحی بینی می باشد. انتخاب بهترین روش برای انجام عمل رینوپلاستی به عهده ی متخصص گوش، حلق و بینی (بعد از انجام معاینات دقیق) است. پزشک می تواند برای تشخیص صحیح و انتخاب روش مناسب، از گرافی های تشخیصی نیز استفاده نماید.
یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در روند جراحی بینی بسته و نتایج حاصل از آن، تجربه و مهارت بالای پزشک متخصص است. بنابراین اگر شما یکی از کاندید های مناسب برای عمل بینی به روش بسته هستید، در انتخاب جراح خود نهایت دقت و هوشیاری را مد نظر بگیرید تا نتایج مطلوبی از عمل جراحی خود کسب کرده و از آن لذت ببرید.

عکس دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی

دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸

فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال 1390

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − پانزده =

Call Now Buttonتماس با پزشک