دکتر علی بصام / رینوپلاستی / عمل بینی بسته بدون بخیه
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

عمل بینی بسته بدون بخیه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
 • چه اطلاعاتی در مورد عمل بینی بسته دارید؟
 • نتایج حاصل از عمل بینی به روش بسته چیست؟
 • چرا جراحی بینی بسته تا این اندازه محبوب است؟
 • به نظر شما بهترین روش برای جراحی بینی چیست؟
 • آیا از تفاوت عمل بینی باز با جراحی بینی به صورت بسته مطلع هستید؟

یکی از مهم ترین سردرگمی هایی که برای افراد متقاضی جراحی بینی پیش می آید، در زمینه انتخاب بهترین روش انجام عمل بینی است. راه های مختلفی برای دسته بندی انواع رینوپلاستی وجود دارد که یکی از آن ها بر اساس نحوه ایجاد برش است. در این راستا جراحی بینی را به دو دسته عمل بینی بسته و باز تقسیم می کنند. در ادامه مهم ترین نکات و اطلاعات در رابطه با هر یک از این روش ها ارائه شده اند.

 

بهترین روش جراحی بینی کدام است؟

روش باز open و روش بسته close از جمله روش های مرسوم و شایع برای انجام جراحی بینی می باشند. هرکدام از این روش ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

موارد زیر می توانند در تعیین بهترین روش جراحی بینی موثر باشند:

 • نوع بینی
 • سابقه ی جراحی
 • سابقه ی بیماری
 • شرایط و وضعیت حفره ی بینی
 • شدت و میزان عیوب و عوارض موجود
 • معاینات انجام شده توسط پزشک متخصص

 

 

جراحی بینی بسته چیست؟

عمل بینی بسته یا Closed Rhinoplasty یک روش برای پیشبرد روند این جراحی است که در آن بر روی بینی برشی ایجاد نشده و تنها در بخش های داخلی بینی برش و بخیه زده می شود.

متقاضیانی که از جراح بینی می خواهند که بینی شان به روش بسته عمل شود، باید دارای شرایط مورد نظر باشند. در صورتی که شما نیز جزو این افراد باشید، باید در نظر بگیرید که بهترین روش برای انجام جراحی بینی باید بر اساس تشخیص جراح انتخاب شود.

هدف از عمل بینی بسته چیست؟

همان طور که در مطالب قبلی بارها به آن اشاره کرده ایم: جراحی بینی بنا به دلایل مختلفی انجام می شود. شاید متقاضیان این عمل جراحی در زمان های قدیم، بیشتر خانم ها بوده اند. ولی در حال حاضر آقایان نیز متقاضیان مصممی برای تجربه ی این عمل جراحی هستند. جراحی بینی به قدری در کشور عزیزمان ایران محبوب است که مرد و زن، کوچک و بزرگ نمی شناسد. شاید هنگامی که در خیابان راه می روید، افراد زیادی را مشاهده کنید که عمل بینی انجام داده اند.

شاید اگر خود شما هم یکی از متقاضیان این عمل جراحی باشید، قبل از اقدام با نگاه تیز بینانه تری به اطراف خود (مخصوصا اشخاصی که تجربه ی عمل بینی داشته اند) نگاه می کنید. مطمئنا نمونه کارهای مختلفی را مشاهده می کنید. ممکن است تعدادی از آن ها را بپسندید و تعداد دیگر را خیر! مشورت با افرادی که تجربه ی این عمل جراحی را داشته اند می تواند شما را در ساختن یک تصویر ذهنی مناسب و صحیح از عمل بینی و نتایج احتمالی حاصل از آن، کمک نماید.

در این میان بسیاری از افراد بینی خود را به روش بسته عمل می کنند. هدف از عمل بینی بسته را می توان تغییر شکل بینی با کمترین میزان تهاجم و عوارض دانست. از آن جا که در روند این جراحی از اندوسکوپ کمک گرفته می شود، نیازی نیست که بر روی بینی برشی ایجاد شود به همین دلیل جای اسکار باقی نخواهد ماند.

• هدف اصلی جراحی رینوپلاستی؛ درمان عوارض تنفسی و سایر عیوب ظاهری و داخلی بینی می باشد •

در روند جراحی بینی بسته می توان موارد زیر را درمان کرد:

 1. انحراف بینی
 2. پولیپ بینی
 3. درمان مشکلات تنفسی
 4. درمان دفورمیتی ظاهری بینی و اصلاح آن

روند جراحی بینی بسته

همانطور که از نام این روش جراحی پیداست، تمام برش های مورد نیاز برای عمل جراحی، در داخل بافت بینی زده می شود.
در اکثر موارد برای جراحی بینی به روش بسته نیازی به ایجاد برش در ناحیه ی کلوملا نیست.
جراح بعد از ایجاد برش های مورد نیاز، با استفاده از ابزار مخصوص روند جراحی را مدیریت می نماید.

 

افراد مناسب برای عمل بینی بسته

از عمل جراحی خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید. افرادی که دارای عوارض خفیف و عیوب جزئی در بافت بینی خود هستند می توانند از مزایای جراحی بینی به روش بسته، بهره مند شوند. عدم تقارن در بافت بینی، کار را سخت تر می کند. اگر شدت و میزان عیوب و عوارض بافت بینی زیاد باشد، گزینه ی جراحی بینی بسته مناسب نیست و بهتر است از روش باز برای انجام این عمل جراحی و کسب نتایج رضایت بخش، استفاده شود.

همچنین افرادی که سابقه ی جراحی بینی داشته اند و بنا به دلایل مختلفی تصمیم به جراحی ترمیم بینی گرفته اند، می توانند طبق صلاحدید و تجویز جراح پلاستیک، از روش بسته برای جراحی ثانویه ی خود بهره مند شوند.

 

عمل بسته بینی

 

عمل بینی بسته بهتر است یا باز؟

از جمله مزایای شایان ذکر جراحی بینی به روش بسته عبارتند از:

 • کاهش زمان عمل جراحی
 • کاهش تورم بعد از عمل بینی
 • کاهش اسکارهای ناشی از عمل جراحی
 • بدون نیاز به ایجاد برش در ناحیه کلوملا
 • کاهش عوارض احتمالی بعد از عمل جراحی
 • تسریع روند بهبودی و کاهش دوران نقاهت بعد از عمل جراحی

 

 

معایب جراحی بینی به صورت بسته

• در عمل جراحی بینی به روش بسته گستره ی دید جراح بسیار محدود است.
• به دلیل کاهش میدان دید در این روش، جراح فرصت کمتری برای اعمال تغییرات بیشتر روی بافت بینی، پیدا می کند.
• به دلیل محدودیت های عمل جراحی بینی بسته، ممکن است فضای مناسبی برای درمان عوارض موجود و ایجاد فرم و حالت ایده آل در ظاهر بینی، وجود نداشته باشد.

تفاوت جراحی بینی به روش باز و بسته

تفاوت بارز این دو روش در نحوه ی انجام آن ها می باشد. برش های مورد نیاز در این روش ها می توانند روند جراحی و نتایج احتمالی حاصل از آن را مشخص نمایند.
در اغلب اوقات جراح بینی، روش باز (open) را برای عمل جراحی مناسب می داند. علت این انتخاب؛ گستره ی باز و دسترسی بیشتر جراح نسبت به اجزای بافت بینی برای اعمال تغییرات مورد نیاز، است.

 • وجه تمایز دیگر این دو روش نسبت به یکدیگر، شدت و میزان عوارض جزئی بعد از عمل جراحی بینی می باشد. به گونه ای که در روش بسته؛ شدت عوارض و دوره ی نقاهت، کمتر از روش باز می باشند.
 • بافت بینی در روش بسته کمتر از روش باز، دستخوش تغییرات می شود و این عامل در کاهش تورم و کبودی بعد از عمل جراحی، نقش بسزایی دارد.
 • مدت زمان جراحی بینی به روش بسته، نسبت به روش باز کوتاه تر می باشد.
 • همچنین به دلیل کم بودن برش ها در جراحی بینی به روش بسته، اسکار ناشی از بخیه های عمل جراحی نسبت به عمل باز، کمتر است.

تفاوت جراحی بینی بسته و باز

 

نقش جراح در عمل بینی بسته

همان طور که در مباحث بالا به آن اشاره کردیم، عمل بینی به روش بسته دارای محدودیت هایی است که نیاز به تبحر و مهارت بالای جراح دارد.
جراح باید با استفاده از دانش پزشکی و مهارت بالای خود روند جراحی بینی به صورت بسته را مدیریت کند و تغییرات مورد نیاز را با ظرافت و دقت بالا، اعمال نماید.
به دلیل کمبود فضا در این روش جراحی، پزشک گستره ی کمتری برای اصلاح عیوب ظاهری بینی دارد. همین دلیل باعث شده است که جراحی بینی به روش بسته ، نیازمند تخصص و تبحر بیشتری نسبت به جراحی بینی باز داشته باشد. بنابراین توصیه می شود برای انجام این روش و کسب نتایج ایده آل از آن، بهترین جراح بینی در تهران را شناسایی کرده و به وی مراجعه کنید.

 

در عمل بینی به روش بسته ، شاهد عوارض کمتری نسبت به جراحی بینی باز هستیم. با این حال به دلیل کاهش دید و فضای قابل دسترس جراح برای اعمال تغییرات مورد نیاز در این روش جراحی، اکثر متخصصان روش باز را برای انجام جراحی بینی مناسب تر می دانند.

دلیل ارجحیت روش باز نسبت به روش بسته، نتایج مطلوب و ایده آل حاصل از این نوع جراحی بینی می باشد. انتخاب بهترین روش برای انجام عمل رینوپلاستی به عهده ی متخصص گوش، حلق و بینی (بعد از انجام معاینات دقیق) است. پزشک می تواند برای تشخیص صحیح و انتخاب روش مناسب، از گرافی های تشخیصی نیز استفاده نماید.

یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در روند جراحی بینی بسته و نتایج حاصل از آن، تجربه و مهارت بالای پزشک متخصص است. بنابراین اگر شما یکی از کاندید های مناسب برای عمل بینی به روش بسته هستید، در انتخاب جراح خود نهایت دقت و هوشیاری را مد نظر بگیرید تا نتایج مطلوبی از عمل جراحی خود کسب کرده و از آن لذت ببرید.

عکس دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی

دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸

فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال 1390

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

Call Now Buttonتماس با پزشک