جراحی ترمیم بینی

چه عاملی باعث شده تا به فکر جراحی ترمیم بینی بیافتید؟ آیا از فرم و حالت بینی خود راضی نیستید؟ آیا فکر می کنید بعد از عمل بینی به انتظارات خود نرسیده اید؟

خیلی ها جراحی ترمیم بینی را ریسک بزرگی می دانند. آن ها گمان می کنند اگر جراحی ترمیم بینی انجام دهند، ممکن است مشکلات و عوارض موجود دو چندان شوند و عمل جراحی هم راهی از پیش نبرد!!!

ولی خب چه می شود کرد؟ شما چه راهی را جایگزین جراحی ترمیمی بینی می دانید؟

در برخی موارد شدت عوارض و مشکلات ناشی از جراحی اولیه ی بینی به قدری است که؛ با راهکارهای ساده درمان نمی شوند!

در این مبحث قصد داریم جراحی ترمیم بینی را به صورت همه جانبه مورد بررسی قرار دهیم و خطرات و ریسک فاکتورهای مربوط به آن را معرفی کنیم. همراه ما باشید.

عوامل موثر در عمل ترمیمی بینی

علل مختلفی می توانند نیاز به جراحی ترمیم بینی را در فرد ایجاد کنند. این علل می توانند روحی یا حتی جسمانی (مثل: مشکلات تنفسی) باشند.

از جمله دلایل روحی می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

 • عدم کسب نتیجه ی دلخواه از جراحی اولیه
 • راضی نبودن از فرم و حالت بینی بعد از جراحی اولیه
 • میل به تغییر شکل بینی بعد از عمل جراحی (وسواس و کمال گرایی افراطی)

خیلی هم حساس نباشید

 فرد به جراح بینی مراجعه می کند و بیان می کند که نتیجه عملش اون چیزی نبوده که خودش می خواسته ! قطعا اگر از لحاظ ظاهری در بینی فرد مشکلی وجود نداشته باشد دکتر پیشنهاد می کند که به هیچ عنوان عمل ترمیم دوباره صورت نگیرد.درست است که با گذر زمان عمل بینی یک جراحی ساده و بدون خطر محسوب شده است اما اینکه به هر دلیلی برش در بینی ایجاد شود و تغییرات اعمال شود و دوباره بینی بخیه بخورد اتفاق منطقی ای نیست.

ازجمله دلایل جسمانی عبارتند از:

 • انحراف تیغه بینی (این عارضه در جراحی های غیراصولی و ناشیانه، امری بدیهی و شایع است.)
 • مشکلات تنفسی

ممکن است افرادی را در اطراف خود دیده باشید که بعد از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی، خروپف های شبانه و یا حتی اختلالات خواب شده باشند.در برخی از موارد در بعضی از مراجعه کنندگان انحراف بینی مشاهده می شود که در عمل بینی اولیه هیچ دستی به آن زده نشده و نیاز است که در عمل دوباره این مشکل هم برطرف شود.

 • عدم قرینگی در سوراخ های بینی

علاوه بر موارد فوق الذکر ممکن است؛ اعمال ضربه و فشار به بینی بعد ازجراحی اولیه باعث تغییر حالت و فرم آن شود.

 • در این موارد نیز فرد به دلیل دفورمیتی ایجاد شده در بینی خود، تصمیم به جراحی ثانویه و ترمیم عیوب و عوارض موجود، می گیرد.

 

افراد مناسب برای جراحی ترمیم بینی

برای انتخاب کاندید مناسب عمل ثانویه بینی نیاز به بررسی چند پارامتر می باشد. موارد زیر در ارزیابی فرد برای جراحی ترمیمی بینی موثر هستند:

 • علت تصمیم فرد به جراحی ترمیم بینی
 • بررسی دقیق علائم و شواهد موجود (استفاده از گرافی های تشخیصی گزینه های بسیار مناسبی برای کمک به تصمیم درست و صحیح جراح بینی، هستند.)
 • بررسی درخواست و انتظارات فرد از عمل ترمیم بینی
 • توجه به سن و شرایط سلامتی بیمار

جراح بینی می تواند با بررسی موارد فوق الذکر، بهترین تصمیم را برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل و رضایت بخش؛ انتخاب نماید.

افراد نامناسب برای جراحی ترمیمی بینی

گروهی از افراد وجود دارند که علی رغم نتیجه ی مناسب و ایده آل جراحی اولیه ی بینی، تصمیم به عمل رویژن می گیرند.

اینکه تاکید بر گزینه های روانی از جمله “علت تصمیم به عمل” را داریم این است که این افراد ثبات رفتاری ندارند و تنها به دلیل تنوع و رسیدن به درخواست های نامعقول خود تصمیم به این عمل جراحی می گیرند. در این حالت لازم است این افراد در ابتدا با یک روانشناس در مورد خواسته های خود صحبت کنند و مشورت ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

زیرا تجربه نشان داده است؛ عمل جراحی ترمیم بینی در این افراد نیز راهی از پیش نمی برد!!! در این حالت؛ نه تنها فرد از نتیجه ی  ترمیم بینی عمل شده رضایت ندارد، بلکه بر شدت انتظارات نامعقول وی نیز افزوده خواهد شد.

شاید به همین دلیل است که برخی از جراحان بینی  عمل ترمیمی بینی همکاران دیگر را قبول نمی کنند زیرا علاوه بر پیچیدگی عمل ، حاشیه بیشتری هم دارد.

عوارض عمل ثانویه بینی

عمل ترمیم بینی نیازمند دقت و تخصص بالای پزشک است. زیرا اگر جراح اشراف و دقت کامل نسبت به این عمل و عوارض احتمالی آن نداشته باشد، نه تنها مشکلات موجود برطرف نمی شوند، بلکه بر شدت آن ها نیز افزوده خواهد شد!!!

از جمله عوارض نامطلوب عمل ترمیمی بینی عبارتند از:

 • تشدید مشکلات تنفسی بیمار
 • ایجاد ظاهر نامناسب و بسیار مصنوعی در بافت بینی بیمار و به جا ماندن بخیه ها
 • عدم تقارن فاحش سوراخ های بینی

علاوه بر این ممکن است بیمار به دلیل عدم موفقیت در جراحی ترمیم بینی ، دچار انواع مشکلات روحی مثل افسردگی شدید شود.پس شما که در انتخاب اول خود اشتباه کردید و جراحی مناسب برای عمل بینی خود  انتخاب نکرده اید دقت خود را بیشتر کنید.

آیا عمل ترمیم بینی درد دارد

قطعا دردی که بر اثر عمل بینی به وجود می آید به همان نسبت تغییرات ایجاد شده است. در برخی از افراد مشکلات بینی زیاد است و جراح برش های بینی را در کنار بینی و وسط بینی ایجاد می کند تا پوست بینی کامل بلند شود و مشکلات در استخوان ها و غضروف ها را از بین ببرد . در بعضی ها تنها یک برش بر پایین تیغه میانی بینی کافی است پس نمی توان گفت در مقایسه با جراحی بینی اول درد بیشتری دارد یا کمتر. شاید کبودی های بعد از عمل بیشتر باشد و شاید هم به نسبت قبل کمتر.

هشدارهایی در مورد عمل ترمیم بینی

ریسک فاکتورهای مربوط به عمل ترمیمی بینی زیاد هستند. شاید به همین دلیل است که اکثر جراحان بینی توصیه می کنند تا در جراحی اول خود، نهایت دقت و توجه را بکار ببرید تا به عمل ثانویه نیاز پیدا نکنید.

در عمل اولیه ی بینی جراح، فضا و امکان بیشتری برای اعمال تغییرات مورد نیاز دارد. جراح می تواند با آزادی عمل بالاتری در این عمل جراحی، به رفع عیوب ظاهری و داخلی بینی بیمار، بپردازد.اما در عمل ترمیم ؛ چون بافت بینی از قبل دستخوش تغییر شده است، فضا و بستر برای اعمال تغییرات مجدد توسط جراح، محدود تر می باشد.

به طور مثال؛ بانک غضروفی و استحکام استخوان بینی برای تغییرات مجدد در عمل رویژن ضعیف تر است و جراح باید با دقت بسیار بالایی روند جراحی ترمیم را مدیریت کند.

زمان مناسب برای عمل ترمیمی بینی حداقل یک سال بعد از عمل اولیه است . پس عجله نداشته باشید و صبور باشید تا بتوانید نتیجه عمل اولیه خود را ببینید و سپس اقدام به عمل بینی برای بار دوم کنید

نتیجه جراحی ترمیمی بینی

بهترین جراح ترمیم بینی در تهران علاوه بر توانایی و مهارت بالا می تواند مشاور و پشتیبان بیمار باشد. زیرا تنها پزشک متخصص می تواند با گوش فرا دادن به درخواست ها و انتظارات بیمار بهترین راه حل را انتخاب کند.

پزشک بعد از معاینات و بررسی های مورد نیاز، اطلاعات مناسبی از عمل ترمیم بینی و نتایج احتمالی حاصل از آن را برای بیمار شرح می دهد. به دنبال این امر؛ تصویر سازی مناسبی در ذهن بیمار، از عمل ترمیم شکل خواهد گرفت.

این تصویر سازی انتظارات بیمار را چارچوب می بخشد و او را برای رسیدن به یک نتیجه ی ایده آل و رضایت بخش، سوق می دهد.

در اکثر مواقع نتیجه عمل ترمیمی بینی به شرح زیر می باشد:

 • درمان قطعی انحراف بینی
 • متقارن ساختن سوراخ های بینی
 • رفع عیوب ظاهری
 • رفع مشکلات تنفسی بیمار
 • کمک به خوش فرم شدن ظاهر بینی

به خاطر داشته باشید درصد اتفاق افتادن تمام موارد مذکور، متناسب با نتیجه ی حاصل از عمل اولیه و نوع بینی بیمار، متفاوت خواهد بود.

 

ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی

 

راه حل ترمیم عیوب و عوارض بعد از جراحی اولیه ی بینی، همیشه عمل ثانویه نمی باشد! خوشبختانه با پیشرفت و ترقی علم پزشکی روش های بسیار متنوعی برای پاسخگویی به نیاز درمانی و زیبایی انسان ابداع شده اند.

به طور مثال؛ تزریق ژل به بینی می تواند راه حل مناسب و ایمنی برای رفع عیوب ظاهری بینی باشد.

 • فردی را در نظر بگیرید که بعد از جراحی بینی؛ قوس بیش از اندازه ای در استخوان بینی خود داشته باشد.

این فرد می تواند با استفاده از فیلرهای پر کننده، این فرورفتگی را برطرف سازد و زیبایی را به بینی و چهره ی خود بازگرداند.

 • حال فرض کنید فردی از مشکلات تنفسی بعد از عمل جراحی رنج می برد.

متاسفانه این مشکل با روش های ساده قابل حل نمی باشد و نیاز به عمل رویژن و ثانویه برای برطرف کردن عوارض موجود، می باشد.

پس فراموش نکنید تنها عیوب کوچک بینی را می توان با تزریق فیلر از بین برد و قرار نیست بعد از ژل تزریق کردن به بینی مشکلات داخلی بینی برطرق شود.

جراحی ترمیم بینی دکترعلی بصام

دکتر علی بصام ترمیم بینی را هم با روش جراحی و هم به روش تزریق فیلر انجام می دهد و نیاز است که برای مشاوره شما  با شماره های 02188205626  ، 02188205627و 09129219070 تماس بگیرید همچنین می توانید عکس بینی خود را در دایرکت ایسنتاگرام دکتر علی بصام  ارسال کنید تا نظر ایشان را در رابطه با هزینه جراحی بینی و همچنیین عیوب بینی خود بدانید. البته باید بدایند که ارتباط حضوری شما قطعا بهتر بوده زیرا پزشک در جلسات بعدی گرافی های شما را مشاهده خواهد کرد و می تواند نظز دقیق تری بدهد.

Call Now Button