دکتر علی بصام / بیماری های گوش و حلق و بینی / چند وقت بعد از عمل بینی میتوان عینک زد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

چند وقت بعد از عمل بینی میتوان عینک زد؟

شما زمانی که بینی خود را جراحی می کنید، حدود یک ماه استخوان های بینی تان نرم است. بنابراین یک فشار کوچک روی بینی موجب تغییر شکل بینی می شود. عینک زدن بعد از جراحی بینی به مدت یک ماه ممنوع است. اگر شما نیاز دارید که از عینک استفاده کنید تنها در مواقع ضروری می توانید با استفاده از چسب، عینک را به پیشانی خود بزنید. تا روی بینی تان وزن عینک فشار وارد نکند. البته در هفته اول که قاب پلاستیکی روی بینی وجود دارد، مورد ندارد اگر از عینک استفاده کنید. شما به مدت یک ماه بعد از عمل بینی نباید به بینی تان فشاری وارد کنید، چرا که در این صورت شکل مناسبی از بینی دریافت نخواهید کرد.

اول بینی را عمل کنیم یا چشم؟

اگر شما قصد دارید که چشم ‌های خود را لیزیک نمایید پیش از جراحی بینی بهتر است که چشم های خود را عمل کنید. در صورتی که به هر دلیلی مایل هستید ابتدا بینی خود را جراحی نمایید و پس از آن جهت لیزیک چشم های خود اقدام کنید مانعی وجود ندارد. حداقل فاصله زمانی که نیاز است بین عمل لیزیک چشم و بینی وجود داشته باشد بر اساس شرایط بیمار و نظر پزشک متغیر است. طبق شرایط بیمار و نظر پزشک این مدت زمان از دو الی چهار هفته متغیر می ‌باشد.

عینک زدن بعد از عمل بینی

نکاتی در مورد عینک زدن بعد از جراحی بینی

در مورد عینک زدن بعد از جراحی بینی باید به خوبی برخی از نکات را در نظر بگیرید. پس از اینکه آتل بینی خود را باز می کنید به مدت ۴ الی ۸ هفته نباید عینک را به صورت مستقیم روی بینی خود بگذارید. برخی از نکاتی که بعد از جراحی زیبایی بینی برای عینک زدن باید به آنها دقت داشته باشید عبارت است از :

۱. استفاده از لنزهای طبی

 برای افرادی که چشم هایشان بسیار ضعیف است در دوران بعد از جراحی زیبایی بینی لنز را توصیه می کنیم. این افراد بدون عینک نمی توانند فعالیت های روزانه خودشان را انجام دهند. همچنین افرادی که در طول روز مطالعه می نمایند و با استفاده از کامپیوتر کارهای خود را انجام می دهند بهتر است که لنز طبی را بعد از عمل جراحی مورد استفاده قرار دهند. در صورت رعایت بهداشت باید بدانید که لنزهای طبی گزینه‌ ای عالی هستند. لنزها را می توانید بدون احساس درد و آسیب به بینی، به صورت روزانه مورد استفاده قرار دهید. اگرچه امکان دارد زمان طولانی طی شود تا لنز و چشم با یکدیگر هماهنگ گردند. به همین دلیل بهتر است که استفاده از لنزهای طبی را چندین هفته پیش از عمل بینی آغاز نمایید.

۲. جراحی لیزیک چشم پیش از جراحی بینی

 جراحی لیزیک یکی از دیگر روش هایی است که شما در مورد نکاتی که مربوط به عینک زدن بعد از جراحی بینی است باید به آن توجه کنید. یکی از پرسش های مهمی که افراد برای جراحی بینی و لیزیک دارند این است که کدام یک از آنها را باید اول انجام دهند. در پاسخ باید بگوییم که اگر اولش چشم های خود را عمل کنید یک ماه بعد می توانید جراحی بینی تان را انجام دهید. به همین دلیل بافت های چشم زمان جراحی بینی دچار آسیب نمی شوند. همچنین بیمار قادر است که در دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی بینی بدون اینکه عینک بزند در آرامش روزهایش را سپری کند.

جراحی لیزیک چشم قبل از جراجی بینی

۳. استفاده از عینک های فریم سبک و بدون پل

راهکار استفاده کردن از عینک با فریم سبک که بدون پل است یکی دیگر از نکاتی می باشد که بعد از جراحی بینی بسیاری از افراد به آن فکر می کنند.  از آنجایی که عینک روی ناحیه پل بینی فشار وارد می‌ کند موجب تغییر و درد استخوان بینی می شود. اگر بیمار راهی به جز استفاده کردن از عینک به نظرش نرسد باید در ماه های اولیه جراحی که استخوان بینی اش نرم است از عینک ‌های سبکی که بدون پل هستند استفاده کند. در این صورت فشار کمتری به بینی اش وارد می شود.

۴. به هیچ عنوان از عینک آفتابی بعد از جراحی بینی استفاده نشود

 استفاده نکردن از عینک آفتابی به عنوان یکی دیگر از نکاتی است که بعد از عمل جراحی بینی باید به آن توجه نمایید. برای زدن عینک آفتابی می توانید یک ماه پس از شکل گرفتن فرم بینی خود اقدام کنید. بیماران تا زمانی که به طور کامل بخیه های بینی شان بهبود نیافته است از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرند باید به صورت جدی خودداری کنند. نور آفتاب موجب تیره تر شدن جای بخیه های بینی می ‌شود. به همین دلیل شما اصلا نیازی نیست که نگران زدن عینک آفتابی باشید. بلکه بهتر است به هیچ عنوان بیرون نروید تا آفتاب به صورت تان نخورد.

عینک آفتابی بعد از جراحی بینی

۵. توجه به تحریکات پوستی

 یکی از دیگر نکاتی که در مورد عینک زدن بعد از جراحی بینی اهمیت دارد مشکلات مربوط به تحریک پوست می باشد. اگر احساس می کنید که بعد از جراحی بینی به عینک حساسیت پیدا می کنید باید علائم آن را بررسی نمایید. در این صورت متوجه می ‌شوید که آیا عینک علت اصلی بروز علائم است یا نیست. یکی از نشانه‌ های اصلی مربوط به حساسیت این است که پوست صورت در محل زیر عینک و یا همچنین در محل تماس پوست با عینک ممکن است تحریک شود. امکان دارد که حساسیت پوستی دور چشم ایجاد گردد. همچنین لک و جوش در ناحیه تماس پوست با عینک ایجاد می شود. علائم در هر یک از بیماران یکسان نیست.

۶. توجه به جنس فریم عینک بعد از جراحی بینی

 انتخاب جنس فریم مناسب عینک یکی از دیگر نکاتی است که در مورد عینک زدن بعد از جراحی بینی باید به آن توجه داشته باشید. برخی از بیماران امکان دارد به فریم عینک حساسیت زیادی داشته باشند. یکی از اصلی ‌ترین آلرژی‌ ها حساسیت به نیکل می باشد. این آلرژی موجب خارش پوستی در ناحیه تماس با عینک طبی یا آفتابی می گردد. اگر شما به نیکل آلرژی دارید باید فریم عینک خود را از میان تیتانیوم و پلاستیک انتخاب کنید. عینک تیتانیوم بهترین انتخاب برای افرادی است که به نیکل حساسند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر بصام
مقالات مرتبط
تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی

تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی

اگر شما می‌ خواهید بینی خود را عمل کنید باید بدانید که تاثیر الکل و سیگار بر جراحی بینی مخرب می باشد. تمامی افراد از خطرات مصرف الکل و سیگار آگاه هستند. اگر استعمال کننده الکل و سیگار می باشید و می خواهید جراحی بینی...

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی مسئله ای فوق العاده مهم و حیاتی است. این عمل به دلیل حساس بودن مستلزم رعایت نکات مراقبتی و ایمنی بعد از آن می باشد. برخی افراد به دلیل رعایت نکردن اصول خوابیدن و مراقبت های بعد از انجام عمل...

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

بسیاری از افراد از مشکلات مربوط به سینوس ها و یا مشکلات تنفسی رنج می برند  در عین حال، از ظاهر و فرم بینی خود ناراضی هستند. خوش بختانه امروزه با پیشرفت های انجام شده در زمینه پزشکی، امکان بهبود و اصلاح مشکلات عملکردی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.