دکتر علی بصام / رینوپلاستی / مراقبت های بعد از عمل بینی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

مراقبت های بعد از عمل بینی

بینی یکی از مهم ترین اعضای صورت است که نقش بسزایی در زیبایی چهره دارد. مشکلات و یا بیماری های زیادی وجود دارد که سلامتی بینی و همچنین شکل ظاهری آن را تحت شعاع قرار می دهد. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، بسیاری از مشکلات بینی اعم از قوز بینی، گوشتی بودن بینی و … با مراجعه به بهترین جراح بینی تهران قابل درمان است. اما دغدغه های افراد فقط به انتخاب جراح بینی یا هزینه های عمل بینی معطوف نمی شود، بلکه این دغدغه ها بعد از عمل هم ادامه دارد. یکی از مهم ترین موضوعاتی که بعد از عمل بینی مطرح می شود، مسئله مراقبت های بعد از جراحی رینوپلاستی است. به همین دلیل در این مطلب تصمیم داریم تا به موضوع اقدامات بعد از جراحی بینی بپردازیم. با ما همراه باشید.

مختصری در مورد جراحی بینی

عمل جراحی بینی یکی از جراحی های زیبایی و گاه درمانی است که در آن بهترین جراح گوش و حلق و بینی به دلایل مختلف انجام می شود. این جراحی رایج ترین عمل جراحی در ایران است به طوری که ایران را مهد جراحی زیبایی بینی می دانند. بسیاری از افراد هر ساله برای رفع مشکلات بینی به مهم ترین علل جراحی بینی عبارتند از:

بسیاری از مشکلات ممکن است مادرزادی باشد و برخی نیز با گذشت زمان و بر اثر شکستگی اتفاق می افتد. با مراجعه به یک جراح خوب بینی، این مشکلات قابل رفع شدن است. در ادامه به بحث اصلی این مطلب، یعنی اقدامات مراقبتی مهم بعد از عمل بینی می پردازیم.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

جراحی بینی فقط به انتخاب جراح و مراقبت های قبل از عمل ختم نمی شود. بعد از عمل نیز نیازمند اقداماتی هستید که بر نتیجه جراحی تاثیر می گذارد. کوچک ترین غفلت و بی توجهی ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند. در نتیجه بهتر است دستورالعمل های مراقبتی زیر را به خوبی مد نظر قرار داد.

استراحت بعد از عمل بینی

 • تا ۷۲ ساعت بعد از عمل جراحی بینی سعی کنید استراحت مطلق داشته باشید.هنگام خوابیدن سر خود را کمی بالاتر از بدن خود قرار دهید تا خونرسانی بهتری انجام شود و به بینی فشار وارد نشود.
 • در هنگام استراحت به سمت پهلوها یا به صورت دمر نخوابید. باید به صورت طاقباز بخوابید.
 • محل ایمنی را برای استراحت و خوابیدن انتخاب کنید.
 • برای خوابیدن از بالشتی نرم و منعطف استفاده کنید.
استراحت بعد عمل بینی

موارد مربوط به استراحت بعد از عمل بینی تاثیر بسزایی در کاهش احتمال خونریزی و تورم دارند. مواردی مثل التهاب، تورم و یا خونریزی جزئی بعد از عمل بینی طبیعی می باشند.

تغذیه بعد از عمل بینی

یکی از مهم ترین دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی، توجه به تغذیه و رژیم غذایی روزانه می باشد. بعد از عمل جراحی بینی از مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر غافل نشوید. از مواد غذایی سرشار از فیبر می توان به غلاتی چون ماکارونی، نان، برنج و … اشاره کرد. همچنین از میوه های سرشار از فیبر مانند سیب، گلابی و … غافل نشوید. میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود قرار دهید. نوشیدن آب میوه های طبیعی که فاقد خاصیت اسیدی می باشند را به در رژیم غذایی خود قرار دهید. به خاطر داشته باشید که به دلیل وجود تامپون و گچ بعد از عمل جراحی، نمی توانید از مواد غذایی سفت، استفاده کنید. توصیه می شود در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی، از مواد غذایی سبک، ترجیحاً مایع و مقوی استفاده کنید. جویدن غذا در هفته ی اول بعد از جراحی بینی، باعث اعمال فشار زیاد به حفره ی بینی و افزایش احتمال خونریزی می شود. صحبت های دکتر علی بصام، جراح و متخصص جراحی بینی در تهران، را در خصوص تغذیه بعد از عمل می شنویم:

مواد غذایی مجاز بعد از عمل بینی

برخی از مواد غذایی در کاهش تورم و التهاب بعد از عمل بینی موثر هستند.  بعضی از این مواد غذایی عبارتند از:

 • آب آناناس طبیعی
 • آب کرفس طبیعی
 • آب میوه های غیر اسیدی و طبیعی
 • پوره سیب زمینی
 • مواد غذایی با هضم آسان

به خاطر داشته باشید استفاده از مواد غذایی دیرهضم یا اسیدی ممکن است باعث تحریک معده شوند. تحریک شدن معده اگر منجر به حالت تهوع و استفراغ شود، به بافت بینی فشار وارد می کند و ممکن است باعث بروز خونریزی شود.

مواد غذایی مضر و ممنوع

برخی از مواد غذایی بعد از عمل بینی می توانند حساسیت معده را بالا ببرند و یا باعث ایجاد فشار در حفره بینی و عوارض نامطلوب شوند. از این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مواد غذایی سفت و جویدنی
 • مواد غذایی اسیدی
 • مواد غذایی و یا نوشیدنی های حاوی ادویه (مثل فلفل و…)
 • مواد غذایی پر نمک
 • تخمه خوردن
 • گاز زدن میوه و جویدن میوه های سفت

به خاطر داشته باشید مواد غذایی مذکور علاوه بر آسیب رساندن به بافت بینی، می توانند تورم و یا خونریزی بعد از عمل بینی را افزایش دهند. غذاهای پر نمک باعث ورم بینی بعد از عمل می شوند.

خوردن برنج بعد از عمل بینی

برخی از افراد گمان می کنند با استفاده از مایعات و مواد غذایی نرم بعد از عمل بینی، ممکن است به سیری کامل دست پیدا نکنند. به خاطر داشته باشید حرکت متناوب فک و یا جویدن مواد غذایی در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی ممکن است خونریزی و شدت تورم بافت بینی را افزایش دهد. بنابراین استفاده از مواد غذایی مثل برنج و یا هرنوع ماده ی جویدنی دیگر را به بعد از دوران نقاهت موکول کنید. اگر برنج به صورت نرم و له شده میل شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

استفاده از نی بعد از عمل بینی

شاید به اشتباه فکر کنید برای نوشیدن مایعات بعد از عمل بینی نیاز به نی دارید. ولی این تصور اشتباه است. نوشیدن مایعات با استفاده از نی بعد از عمل بینی باعث ایجاد فشار در حفره ی بینی و افزایش احتمال خونریزی و یا تورم بعد از جراحی رینوپلاستی می شود.

سعی کنید مایعات را با استفاده از لیوان و به صورت طبیعی مصرف کنید. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی (زمانی که هنوز تامپون دارید)، مایعات را در حجم های کوچک وارد دهان خود کنید و به آرامی قورت دهید.

همچنین دقت کنید امتحان مواد غذایی عجیب و غریب بعد از عمل بینی، توصیه نمی شود. این کار را به بعد از دوران نقاهت و سپری شدن دوران بهبودی، موکول کنید.

شست و شوی بینی بعد از عمل

یکی از مهم ترین نکاتی که باید بعد از عمل بینی به آن توجه داشته باشید؛ شستشوی بینی بعد از عمل می باشد. بافت بینی در طی عمل جراحی دستخوش تغییرات زیادی می شود. این تغییرات ممکن است منجر به زخم و یا اسکار در بینی شوند. شستشوی بینی با سرم های نمکی و مخصوص بیشترین تاثیر را در تسریع روند بهبودی زخم های بعد از عمل جراحی دارد. علاوه بر این، با شستشوی حفره بینی بعد از عمل ترشحات بینی و یا خونابه های احتمالی از بینی خارج می شوند و تنفس فرد کیفیت بهتری پیدا می کند.

نکته

تعداد دفعات شستشوی بینی در طول روز را از جراح بینی خود جویا شوید، اما معمولاً لازم است تا ۲ بار در روز بینی را بشویید. حتی اگر شاغل هستید، سرم مخصوص را تهیه کنید و در تایم های استراحت خود، با استفاده از سرنگ های استریل شستشو را انجام دهید.

آبریزش بینی بعد از عمل

افزایش ترشحات بینی بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. فقط باید به موارد زیر توجه کنید:

 • از فین کردن بپرهیزید.
 • از دستمال کاغذی برای گرفتن بینی استفاده نکنید زیرا پرزهای دستمال می تواند باعث حساسیت شود.
 • از محکم گرفتن بینی و فشار وارد کردن به بینی بپرهیزید.

هرگاه حس کردید آبریزش بینی شدید دارید، با استفاده از سرم های مخصوص بینی خود را شستشو دهید. با این کار می توانید ترشحات را به طور کامل از بینی خود خارج کنید و به تنفس بهتر خود کمک کنید.

همچنین با نظر و تجویز جراح بینی می توانید برای کاهش آبریزش بعد از عمل بینی از قرص های ضد حساسیت و آلرژی مثل آنتی هیستامین کمک بگیرید.

خونریزی بعد از عمل بینی

ترشح خونابه از بینی بعد از عمل، ناشی از تغییرات اعمال شده روی بینی حین عمل جراحی می باشد و طبیعی است. برای کنترل خونریزی بعد از جراحی بینی، لازم است از گاز استریل استفاده کنید. این گازها به صورت پانسمان ورودی سوراخ های بینی را می پوشاند و در هنگام خونریزی احتمالی، باعث جذب خونابه ها و ترشحات خونی از بینی می شود. توجه داشته باشید که این پانسمان را در زمان مناسب تعویض کنید تا از خشک شدن خونابه ها روی پانسمان جلوگیری شود. هر زمان احساس کردید که ترشح خونابه بعد از عمل بینی باعث کثیف شدن پانسمان شده است، آن را عوض کنید.

خونریزی جزئی بعد از عمل بینی طبیعی است ولی به خاطر داشته باشید، در صورت مواجه شدن با خونریزی غیرطبیعی و شدید بعد از عمل بینی لازم است سریعاً جراح خود را مطلع کرده و به مطب مراجعه کنید.

ضربه بعد از جراحی بینی

یکی از مواردی که باید همواره به آن توجه کنید، جلوگیری از وارد شدن ضربه و فشارهای احتمالی به بافت بینی بعد از عمل جراحی می باشد. به همین منظور توصیه می شود برای استراحت بعد از عمل بینی و گذراندن دوران نقاهت، محل امن و بدون حادثه ای را انتخاب کنید. اعمال هرگونه فشار یا ضربه ی احتمالی به بافت بینی می تواند باعث دفرمه شدن بینی و یا عوارض نامطلوب دیگر مثل خونریزی بعد از رینوپلاستی شود.

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که بعد از عمل از لباس های دکمه دار و جلو باز استفاده کنید تا هنگام تعویض به آن ها فشار وارد نشود. تا ۷۲ ساعت بعد از عمل جراحی بینی دراز بکشید و از بالشت های بلند استفاده کنید تا سر شما بالا بایستد و ضربه ای به آن وارد نشود.

نحوه خوابیدن بعد عمل بینی

استحمام بعد از عمل بینی

حتماً روز قبل از عمل جراحی بینی حمام کنید و موهای خود را تمیز بشورید تا اینکه حدود چند روز نیاز به استحمام مجدد نداشته باشید.

با وجود گچ روی بینی بعد از عمل جراحی توصیه می شود تا برداشتن گچ بینی، از استحمام اجتناب کنید و یا در صورت لزوم طوری استحمام کنید که آب روی صورت و گچ بینی نریزد.

با تجویز پزشک می توانید قبل از مراجعه برای برداشتن گچ بینی استحمام کنید تا از استحکام گچ بینی کاسته شود.

خندیدن بعد از عمل بینی

خیلی از مراجعین در مورد خندیدن بعد از عمل بینی سوالاتی می پرسند. این افراد اعتقاد دارند خندیدن بعد از عمل بینی باعث کشیده شدن سوراخ ها و پهن شدن بینی می شود. در مورد این موضوع لازم است تا برداشتن گچ بینی هنگام خندیدن با دست های تمیز، کنار پره های بینی را نگه دارید و یا از قهقهه زدن پرهیز کنید. علاوه بر این قهقهه زدن در روزهای ابتدایی بعد از عمل باعث افزایش احتمال کشیدگی و آسیب رسیدن به بخیه های داخل و یا مجاور پره های بینی، می شود.

نتیجه گیری

در این مطلب متوجه شدیم که مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر انکارناپذیری در تثبیت نتایج ایده آل کسب شده از این جراحی دارند.رضایت از نتیجه ی عمل زیبایی بینی تنها وابسته به روش کار جراح یا انتخاب بهترین جراح بینی نیست؛ بلکه شما نیز باید با رعایت نکات مراقبتی گوشزد شده از جانب پزشک متخصص این نتایج را قوت بخشیده و سلامت خود را تضمین نمایید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی همان طور که از نام آن نیز معلوم است، یعنی مدلی میان فانتزی و طبیعی. بینی نیمه فانتزی دارای یک سری ویژگی های خاص است که آن را از هر دوی این مدل ها متمایز می کند. در این مقاله با بررسی نمونه کارهای...

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

«عوارض عمل بینی» عبارتی است که ذهن بسیاری از افراد، مخصوصا آن هایی که داوطلب انجام این جراحی هستند، را مشغول می کند. جراحی بینی هم مانند هر عمل زیبایی دیگری دارای عوارض خاص خودش است اما نکته ای که باید به آن توجه داشت،...

عمل بینی برای بیماران قلبی

عمل بینی برای بیماران قلبی

جراحی بینی ممکن است برای بیماران قلبی خطرناک باشد. البته در صورتی که تحت نظر یک متخصص قلب و عروق باشید و بعد تصمیم خود برای جراحی بینی را با وی مطرح کنید، می توانید میزان این ریسک را به حداقل میزان ممکن برسانید. اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *