دکتر علی بصام / رینوپلاستی / مشکلات روحی بعد از عمل بینی 
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مشکلات روحی بعد از عمل بینی 

بسیاری از افراد پس از عمل بینی دچار مشکلاتی از قبیل بی خوابی، استرس، کلافگی و همینطور افسردگی خواهند شد. که به طور معمول افسردگی شایع ترین مشکل بعد از جراحی بینی می باشد که این مشکلات روحی تاثیر بسیار زیادی نیز در نتیجه بعد از عمل خواهد داشت. چرا که افراد پس از عمل با وجود رضایت بخش بودن نتیجه به دلیل وسواس فکری و همینطور مشکلات روحی بعد از عمل بینی از نتیجه عمل خود ناراضی می باشند. 

دوران بهبودی پس از عمل طولانی بوده و همواره برای افراد ناراحتی و نگرانی از نتیجه عمل را در پی خواهد داشت. و همین ناراحتی و نگرانی در برخی از افراد به افسردگی تبدیل خواهد شد. 

این اختلال پس از عمل بینی جدی بوده و باید تحت درمان قرار بگیرد، در این مقاله به بررسی ای موضوع خواهیم پرداخت. 

علت ایجاد مشکلات روحی بعد از عمل بینی 

افسردگی بعد از عمل در واقع به دلیل ملامت و سرخوردگی افراد از انجام آن کار و هم چنین به دلیل کلافگی شدید رخ خواهد داد. مهم ترین علت ایجاد افسردگی بعد از عمل بینی افکار و باورهای منفی و همینطور کمبود عزت نفس در افراد می باشد. از علت های دیگر ایجاد این اختلال در افراد می توان به درد مزمن، ترس و نگرانی، نبود سیستم حمایتی، نگرانی در مورد هزینه های مالی، واکنش به بیهوشی عمل بینی، واکنش به داروهای ضد درد، نگرانی در مورد سرعت بهبودی، اضطراب نسبت به عوارض احتمالی،نگرانی از موفقیت آمیز نبودن جراحی و نگرانی از تاثیرات عمل بر کیفیت زندگی نیز اشاره کرد. 

علائم افسردگی پس از جراحی بینی 

تشخیص علائم مشکلات روحی بعد از عمل بینی کمی دشوار می باشد، چرا که برخی از علائم به عوارض عمل بینی نیز مربوط می باشد، علائمی مانند بی خوابی، سطح انرژی پایین و کم اشتهایی یا پراشتهایی بعد از عمل طبیعی بوده و پس از مدتی بعد از دوره نقاهت بعد از عمل بینی از بین خواهد رفت. اما مواردی که بر روان فرد تاثیر می گذارند، مانند احساس ناامیدی، افکار خودکشی و اضطراب از علائم افسردگی بعد از عمل بوده و باید جدی گرفته شود. علائم این اختلال عبارتند از: 

 • بیش از حد خوابیدن 
 • احساس گناه 
 • خستگی 
 • اضطراب، استرس و ناامیدی 
 • از دست دادن اشتها 
 • تحریک پذیری 
 • احساس استرس و بی قراری 
 • از دست دادن علاقه نسبت به انجام فعالیت های مختلف 
 • مشکل در تصمیم گیری حتی تصمیمات جزئی 
 • افکار آسیب رساندن به دیگران 
 • افکار خودزنی و یا خودکشی 
بیش از حد خوابیدن 

احساس گناه 

خستگی 

اضطراب، استرس و ناامیدی 

از دست دادن اشتها 

تحریک پذیری 

احساس استرس و بی قراری 

از دست دادن علاقه نسبت به انجام فعالیت های مختلف 

مشکل در تصمیم گیری حتی تصمیمات جزئی 

افکار آسیب رساندن به دیگران 

افکار خودزنی و یا خودکشی

روش های مقابله با مشکلات روحی بعد از عمل بینی 

روش ها و راهکارهای مختلفی برای درمان این اختلال وجود دارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

سخن پایانی 

یکی از عوارض جانبی بعد از جراحی بینی، مشکلات روحی و افسردگی می باشد، چرا که خود عمل افراد را از انجام کارهای روزمره عقب انداخته و افراد مجبور هستند مدتی بر خلاف علایق خود زندگی کنند، بنابراین ممکن است دچار مشکلات روحی بعد از عمل بینی بشوند، که حتما باید برای درمان آن اقدام کنند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با راهکارهای  کاهش افسردگی بعد عمل آشنا کنیم، امیدواریم که مفید واقع شده باشد. 

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر بصام
مقالات مرتبط
عمل جراحی بینی باز

عمل جراحی بینی باز

اگر متقاضی عمل بینی باشید، قطعا برای یک بار هم که شده بر سر دو راهی انتخاب جراحی بینی باز یا بسته قرار گرفته اید. آنچه شما را در این دو راهی قرار داده است ویژگی عمل بینی به روش بسته بوده، چراکه در این جراحی برشی وجود...

بعد از جراحی بینی چی بخوریم؟

بعد از جراحی بینی چی بخوریم؟

بعد از انجام جراحی بینی ، توصیه می‌شود که بیماران رژیم غذایی سالمی داشته باشند تا احتمال بروز عوارض به حداقل برسد و مراحل ترمیم بینی با سرعت طی شود. مراقبت‌های قبل و بعد از عمل بینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است....

جراحی پیوند غضروف به بینی

جراحی پیوند غضروف به بینی

یکی از رایج‌ترین عمل زیبایی بینی، جراحی پیوند غضروف به بینی برای بهبود شکل بینی و تغییر شکل آن است. از پیوند غضروف برای رفع ایرادات باقی‌مانده از جراحی پیشین در بینی با استفاده از بافت طبیعی بدن خود بیمار نیز استفاده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *