دکتر علی بصام / رینوپلاستی / عمل بینی برای بیماران قلبی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عمل بینی برای بیماران قلبی

جراحی بینی ممکن است برای بیماران قلبی خطرناک باشد. البته در صورتی که تحت نظر یک متخصص قلب و عروق باشید و بعد تصمیم خود برای جراحی بینی را با وی مطرح کنید، می توانید میزان این ریسک را به حداقل میزان ممکن برسانید. اگر بیماری زمینه ای قلب و عروق دارید، لازم نیست نگران باشید، اما در مورد بیماری های حاد قلبی، لازم است که نظر پزشک خود را جویا شوید.

بیماری قلبی و عمل بینی

 

آیا جراحی بینی بر روی بیماری قلبی موثر است؟

در رابطه با این موضوع نظرات مختلفی وجود دارد، در برخی از موارد، جراحی بینی می تواند بر روی مشکل قلبی افراد موثر باشد. به این معنا که ممکن است با انجام جراحی بینی، با از بین رفتن مشکلات تنفسی، وضعیت تنفس بیمار و در نتیجه وضعیت خونرسانی بدن او نیز بهبود پیدا کند.

در مقابل، تاثیر مواردی همچون بیهوشی عمل بینی می تواند باعث بروز مشکلاتی برای بیمار قلبی شود. در همه مواردی که فرد مراجعه کننده و داوطلب انجام عمل بینی دارای مشکلاتی از این قبیل است، می توان با انجام بررسی ها و آزمایش های لازم، میزان ریسک جراحی بینی را به کم ترین حد ممکن رساند.

افتادگی دریچه میترال و عمل بینی

افتادگی دریچه میترال یکی از مشکلات قلبی شایع به حساب می آید. دکتر علی بصام، جراح بینی در تهران در رابطه با این موضوع و در پاسخ به سوالات متعدد شما در رابطه با این موضوع بیان کردند که:

حدود ۲۰ درصد افراد جامعه به افتادگی دریچه میترال مبتلا هستند. در صورتی که در طی جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی این موضوع را عنوان کنید و معاینات و آزمایش های لازم را برای آگاهی از شدت بیماری و برنامه ریزی برای نحوه کنترل آن حین عمل بینی انجام دهید، این مشکل بر روی روند عمل بینی تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

مشکل قلبی و بیهوشی عمل بینی

همان طور که می دانید، عمل بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر بیماری قلبی داشته باشند، نمی توانند بیهوشی عمل بینی را تحمل کنند، اما این در حالی است که جراح بینی و پزشک بیهوشی با بررسی دقیق شرایط سلامتی شما، به بهترین شکل ممکن مراحل مختلف جراحی را پیش خواهند برد تا خطری متوجه سلامتی شما نشود.

اهمیت مشاوره قبل از عمل بینی برای بیماران قلبی

حتی در افرادی که مشکل یا بیماری خاصی ندارند هم انجام این مشاوره الزامی و ضروری است. برای اشخاصی که مبتلا به بیماری های پیش زمینه ای مختلفی مانند دیابت و بیماری های قلبی هستند، گذراندن جلسه مشاوره به دلایل زیر بسیار مهم است:

  • شما در طول جلسه مشاوره مشکلات سلامتی خود را بیان می کنید و به این ترتیب جراح بینی با پیدا کردن دید کلی در رابطه با این موضوع می تواند به شما برای داشتن تجربه هر چه بهتر و سالم تر از این جراحی کمک کند.
  • سوابق پزشکی شما بررسی می شوند. به همین دلیل پرونده پزشکی خود را باید برای شرکت در این جلسه به همراه داشته باشید.
  • بعد از بررسی پرونده پزشکی، آزمایش هایی مانند نوار قلب قبل از عمل بینی انجام می شود تا وضعیت عمومی سیستم قلب و عروق شما برای جراح مشخص شود.
  • داروهایی که شما در حال حاضر برای بیماری قلبی خود مصرف می کنید، بررسی می شوند و برنامه تازه ای برای مضرف آن ها در حدود ۲ هفته قبل از عمل بینی تجویز می شود. چرا که ممکن است برخی از این داروها با داروهای بیهوشی مورد استفاده در طول عمل تداخل ایجاد کنند.

در صورتی که هیچ یک از داروهای مصرفی تان با داروهای بیهوشی تداخل و مشکلی ایجاد نکنند، می توانید با برنامه قبلی به مصرف آن ها بپردازید.

اقدامات قبل از عمل بینی برای بیماران قلبی

در طول جلسه مشاوره، بعد از اتمام بررسی ها و معاینات، در صورتی که تصمیم شما برای انجام جراحی بینی قطعی باشد، متخصص گوش و حلق و بینی از شما می خواهد که موارد زیر را به عنوان اقداما قبل از عمل بینی رعایت کنید:

  • مصرف داروهای شما برای کنترل مشکلات قلبی باید به شکل گذشته ادامه پیدا کند. هرگز بدون اطلاع پزشک، داروهای خود را قطع نکنید و در صورتی که به شما اطلاع داده شد که باید برنامه دارویی خود را برای جلوگیری از ایجاد تداخلات دارویی تغییر دهید، توصیه های پزشک را رعایت کنید.
  • تغذیه خود را قبل از جراحی بینی کنترل کنید و از مصرف غذاهایی که ممکن است باعث تغییر شرایط قلب و عروق شما شوند خودداری نمایید. به عنوان مثال، نه تنها قبل از عمل بینی بلکه هرگز نباید از غذاهای سرخ کردنی و پرچرب استفاده کنید تا دچار مشکلاتی مانند گرفتگی رگ ها نشوید.

عمل بینی بیماران قلبی بدون بیهوشی

در صورتی که جراح بینی تشخیص بدهد که بیماری قلبی شما راه را برای انجام جراحی بینی دشوار می کند، به شما پیشنهاد خواهد کرد که جراحی بینی را انجام ندهید.

البته این موارد به ندرت پیش می آیند ولی چیزی که اهمیت دارد این است که جراح باید با بیمار خود صادق باشد و در صورتی که انجام عمل بینی ممکن است سلامتی فرد را با خطر مواجه کند، از انجام جراحی بینی برای وی صرف نظر خواهد شد.

در این موارد می توان از روش های غیر جراحی عمل بینی بهره گرفت و راهکارهایی مانند تزریق ژل به بینی را برای ترمیم ظاهر بینی پیش پای فرد گذاشت.

تزریق ژل به بینی بدون بیهوشی انجام می شود. مدت زمان این اقدام کوتاه است و خطری برای بیماران قلبی ندارد. البته در صورتی که بیماری قلبی شما شدید نیست و خواهان گرفتن نتیجه دائمی از ترمیم ظاهری بینی هستید، پیشنهاد ما به شما انجام جراحی بینی با در نظر گرفتن ملاحظات است.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی همان طور که از نام آن نیز معلوم است، یعنی مدلی میان فانتزی و طبیعی. بینی نیمه فانتزی دارای یک سری ویژگی های خاص است که آن را از هر دوی این مدل ها متمایز می کند. در این مقاله با بررسی نمونه کارهای...

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

«عوارض عمل بینی» عبارتی است که ذهن بسیاری از افراد، مخصوصا آن هایی که داوطلب انجام این جراحی هستند، را مشغول می کند. جراحی بینی هم مانند هر عمل زیبایی دیگری دارای عوارض خاص خودش است اما نکته ای که باید به آن توجه داشت،...

آیا واقعا درمان آلرژی با عمل بینی امکان پذیر است؟

آیا واقعا درمان آلرژی با عمل بینی امکان پذیر است؟

آلرژی ها انواع مختلفی دارند که می توانند بخش های مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار دهند. برخی از آن ها به صورت عوارض پوستی بروز می کنند، برخی دیگر اما می توانند بر روی مخاط بینی تاثیر گذاشته و باعث ایجاد رینیت آلرژیک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *