آمپول کورتون برای کاهش ورم بینی

تزریق کورتون به بینی را می بایست ابزاری مهم برای هر نوع جراحی بینی و ترمیمی در نظر گرفت که به دنبال این عمل ها قابل انجام می باشد. پس از جراحی بینی، شکل و ظاهر کلی بینی بعد از گذشت سه ماه مشخص شده و حالت توپی شکل نوک بینی آن خودنمایی می کند که این حالت به علت ورم بینی می باشد. جراح بینی ممکن است برای برطرف کردن این ناهمگونی ها و سایر نواحی از تزریق کورتون به بینی استفاده نماید.

 

 

 

 

هدف از تزریق کورتون به بینی

هدف از تزریق کورتون به بینی کاهش تورم ناخواسته در محل تزریق می باشد. اصلی ترین هدف از تزریق این استروئید در بینی، بازسازی ظاهر بینی و کاهش تورم ناخواسته آن می باشد. پس از آنکه بیمار تحت جراحی بینی و یا جراحی ترمیمی بینی قرار گرفت، ممکن است تجربه ای درجه ای از تورم در ناحیه بینی را تجربه نماید.

بسته به نوع پوست و تکنیکی که در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد، بیماران پس از جراحی بینی درجه های مختلفی از تورم را تجربه می نمایند. تورم شدید در بیش تر افراد بعد از این جراحی پس از 10 الی 14 روز برطرف می گردد. با توجه به نوع پوست معمولاً در 6 ماه اول بیش از 90 درصد تورم از بین می رود.

جراحی بینی یا جراحی بازسازی بینی، دارای مرحله دومی از تورم می باشد که در ماه ها و یا سال ها پس از جراحی بینی نمود پیدا می کند. به طور معمول این تورم دائمی هدف اصلی استفاده از تزریق کورتون به بینی می باشد.
بیش تر این تورم ها که پس از جراحی بینی به وجود می آیند، به خودی خود از بین می روند. با این حال برخی از بیماران درگیر ترجیح می دهند 6 الی 24 ماه صبر نکنند. برای این افراد می توان از تزریق کورتون استفاده نمود.
تزریق کورتون به بینی می تواند نسبت به ویژگی نژادی، ضخامت پوست بینی و نوع جراحی انجام شده، به دفعات بیش تری انجام پذیرد. لذا به منظور جلوگیری از ایجاد اسکارهای ناخواسته و تورم دائمی بینی از تزریق استروئیدی داخل بافتی بعد از انجام بینی استفاده می شود.

 

 

تزریق کورتون به بینی بعد از عمل جراحی بینی

 

 

برخی از بیماران، بینی با بافتی ضخیم دارند. به گونه ای که جراحی بینی می تواند اسکارهایی با ضخامت زیاد بین غضروف، استخوان و پوست باقی بگذارد. این افراد معمولاً نژادی از بینی اسپانیایی، آسیایی، خاورمیانه و آفریقایی-آمریکایی را در بر می گیرند.
در این نوع از بینی ها، بافت نرم ضخیم برای بر جای گذاشتن اسکارها مستعد تر از سایر نقاط می باشند. در صورتیکه اسکارهای ناشی از جراحی بیش از حد باشند، از قرار گرفتن پوست بینی در جای مناسب خود و فرم دهی درست استخوان و غضروف ها جلوگیری می کنند.
با وقوع این عارضه فرم زیبای بینی از بین می رود. بنابراین در بیمارانی با قومیت و نژاد مشخص، داروهای استروئیدی به منظور جلوگیری از ایجاد عوارض فوق الذکر تزریق می شود. با این تزریق بیمار شانس رسیدن به بهترین نتیجه را به دست می آورد.

انتخاب داروی استروئیدی مناسب برای تزریق

از انواع زیادی از داروهای استورئیدی می توان به عنوان از بین برنده تورم بینی استفاده نمود. کورتون به احتمال زیاد به عنوان رایج ترین نوع کورتیکواستروئید های دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. این داروها از نظر تجاری در غلظت های مختلفی در دسترس هستند. هر چه غلظت این داروها بالاتر باشد، داروهای استروئیدی قوی تر می شوند و از نظر خاصیت ضد التهابی عملکرد موثر تری دارند.

کورتیکواستروئید را با استروئیدهای آنابولیک اشتباه نگیرید

زمانیکه در خصوص استفاده از استروئیدها در جراحی بینی صحبت می کنیم، در حقیقت نوع خاصی از استروئیدها را مد نظر قرار می دهیم. استروئید آنابولیک ها داروهایی هورمونی هستند که به منظور افزایش حجم ماهیچه های بدنسازان تجویز می شوند و در حقیقت مربوط به نوع متفاوتی از استروئیدها می شوند که به استروئید آنابولیک معروف هستند.
از این نوع استروئید برای ساخت توده ماهیچه استفاده می شود. این هورمون ها همچنین با نام گلوکوکورتیکوئید نیز خوانده می شوند. کورتیکواستروئید ها نوع خاصی از استروئیدها هستند که اثر ضد التهابی بسیار قوی بر روی بافت بدن دارند. این خصوصیت کورتیکواستروئید ها کاملاً در خلاف جهت استروئیدهای آنابولیک می باشد و اثر اصلی آن کاهش حجم بافت نرم می باشد.

برخی از انواع کورتیکواستروئیدها به صورت قرص در بازار موجود می باشند. این در حالی است که برخی دیگر به عنوان یک محلول تزریقی مورد استفاده می باشند. در هر دو نوع این دارو، هدف اصلی از تجویز کاهش التهاب است. هنگامی که کورتون به بینی یا زیر بینی تزریق می شود، استروئیدها به کاهش بافت اسکار و تورم کمک می کند.

بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی

تعیین زمان مناسب برای تزریق کورتون به بینی بسته به نوع عمل، شیوه کار جراح، نتیجه عمل و وضعیت بیمار بعد از جراحی، برای هر فرد متفاوت است.

جراح با انجام بررسی های مورد نیاز، زمان تزریق کورتون به بینی را مشخص می نماید.

  • در حالت طبیعی بهترین زمان برای تزریق کورتون به بینی های گوشتی ، معمولا یک هفته بعد از عمل جراحی می باشد.

تزریق کورتون در این بازه زمانی باعث تسریع روند کاهش تورم بعد از عمل شده و شاید همین یکبار تزریق کافی باشد. (با این حال در برخی از بینی های گوشتی نیاز به تکرار تزریق به دفعات بیشتر می باشد.)

  • تزریق کورتون در بینی های استخوانی به مراتب کمتر است و سریع تر اثر خود را ظاهر می کند.

نحوه تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب نیازمند دقت و تبحر پزشک می باشد. به خاطر داشته باشید این تزریق باید به صورت عمقی صورت پذیرد.

زیرا تزریق سطحی این ماده به زیر پوست می تواند منجر به نازک شدن پوست، مشخص شدن ساختارهای پوستی و ایجاد شمای نامطلوب روی بینی و صورت فرد شود.

بنابراین توصیه می شود این تزریق را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید، تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کرده و از عوارض احتمالی جلوگیری نمایید.

 

Source: https://www.ent-istanbul.com/2019/05/steroid-injection-after-rhinoplasty.html

 

Call Now Button