جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی ، امروزه یکی از شایع ترین و پرطرفدار ترین روش های جراحی در سراسر دنیاست. بسیاری از افراد از ظاهر و فرم بینی خود ناراضی بوده و خواهان زیبایی بیشتر ظاهر خود هستند. برخی دیگر افراد به دلیل انحراف تیغه میانی بینی و یا آسیب های وارده به بینی در پی تصادف و یا شکستگی، از مشکلات عملکردی مانند مشکلات تنفسی رنج می برند.

عمل زیبایی بینی که با عنوان رینوپلاستی شناخته می شود، می تواند به رفع تمامی مشکلات گفته شده کمک کند. در واقع می توانیم به این نتیجه برسیم که جراحی بینی می تواند با هدف زیبایی و یا درمانی انجام شود.

 

” انتخاب جراح بینی مهم ترین مرحله قبل از عمل بینی”

یکی از نکات مهم در خصوص جراحی بینی ، انتخاب جراح پلاستیک بینی با تجربه در این زمینه و شرکت در جلسات مشاوره می باشد. در طول این جلسات پزشک به خوبی با اهداف بیمار خود از انجام این جراحی آشنا می شود و می تواند به این نتیجه برسد که چه تغییراتی باید بر روی بینی اعمال شود.

پیش از جراحی، ساختار داخلی و خارجی بینی، استخوان و غضروف و هم چنین پوست بینی نیز بررسی خواهد شد. پوست از جمله مهم ترین مواردی است که تاثیر مستقیم می گذارد بر نتیجه جراحی.

سوابق پزشکی و شرایط جسمانی بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. ابتلا به برخی شرایط پزشکی می توانند روند بهبود جراحی را مختل کنند. به همین خاطر، افرادی که خواهان انجام عمل بینی هستند، باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی باشند.

در این جلسات، جزئیات جراحی بینی از جمله روند جراحی و مراقبت های قبل و بعد به طور کامل برای بیمار شرح داده خواهد شد.

جراحی بینی نیمه فانتزی

ویژگی بینی های استخوانی و گوشتی

” بینی های گوشتی عمل زیبایی خوبی نخواهند داشت !!! “

 اگر به صورت اطرافیانتان دقت کنید می توانید بینی ها را دسته بندی کنید برخی از بینی ها  بلند ، قوز دار و برآمده هستند و پوست نازکی دارند و بالعکس برخی ها خیلی تپلی و غضروفی هستند که سوراخ بینی ها خیلی گشاد و بزرگ دیده می شود که در حالت های شدید تر این نوع بینی ها را در سیاهپوستان می توانید ببینید.البته بینی هایم وجود دارند که مابین هستند که نیمه استخوانی دیده می شوند. از قدیم این طور می گفتند که بینی های گوشتی نمی توانند جراحی بینی موفقیت آمیزی داشته باشند اما رفته رفته با استفاده از گرافت ها و غصروف های مصنوعی جراحان توانستند پایه بینی را مستحکم کنند تا بینی بعد از چند سال شکل و فرم خود را از دست ندهد. البته ناگفته نماند که کیس های با بینی گوشتی همچنان برای جراحان بینی چالشی تر هستند اما این طور نیست که نتیجه جراحی بینی نتیجه ایی چشم گیر نداشته باشد. بلکه به همان اندازه فرد می تواند از بینی جدید خود لذت ببرد و تغییراتی را که در صورتش به وجود آمده واضح مقایسه کند.

عکس قبل و بعد عمل بینی گوشتی دکتر سید علی بصام

مشکلاتی که در این دو خانم برطرف شده ، انحراف ببنی یک کیس به سمت چپ و دیگری به سمت راست بوده ، که در عکس چند ماه بعد از عمل ، تیغه صاف بینی را مشاهده می کنید. سوراخ های بینی کوچک و متقارن شده اند همچنین افتادگی نوک بینی به سمت پایین از بین رفته و متناسب با صورت فرد نوک بینی فرم دار شده است.

 

عکس قبل و بعد جراحی بینی استخوانی دکتر سید علی بصام

معمولا تورم بعد از عمل بینی استخوانی زوددتر از بینی های گوشتی از بین می رود و نتیجه عمل زودتر نمایان می شود.دقت کنید که در بینی های زیر پوست بینی نازک است و بیشتر حجم بینی را استخوان تشکیل داده است.

عمل بینی طبیعی یا فانتزی ؟

اینکه نتیجه عمل بینی فانتزی باشد یا طبیعی بستگی به خود فرد متقاضی دارد . جراح بینی سعی بر این دارد تا جای ممکن طبق خواسته فرد عمل کند و اگر این امر امکان پذیر نباشد بهتر است جراح قبل از عمل آن را مطرح کند.البته بسیاری از مراجعه کنندگان عکس مدل های مختلف و یا نمونه کارهایی که از وب سایت یا اینستاگرام می بینند را به دکتر خود نشان می دهند که قطعا جراح باید درصد شباهت نتیجه عمل را بازگو کند زیرا مکن است مدل بینی شما قابلیت هر گونه تغییری را نداشته باشد.

عمل بینی به رفع چه مشکلاتی می تواند کمک کند؟

 • در برخی موارد، افراد از وجود قوز روی پل بینی خود ناراضی هستند، ایرادی بسیار ساده.
 • گاهی نوک بینی بسیار بزرگ و پهن است و در برخی موارد، افتادگی شدیدی دارد.
 • گاهی وارد آمدن ضربه به بینی در حین تمرینات ورزشی می تواند باعث شکستگی استخوان بینی شود.
 • گاهی انحراف تیغه میانی بینی می تواند مشکلات تنفسی را برای بیمار ایجاد کرده باشد.

در تمامی موارد بالا، عمل بینی می تواند گزینه بسیار مناسبی برای رفع مشکلات باشد.

 

چگونه خود را برای جراحی بینی آماده کنید ؟

 • از بیمار خواسته می شود شش تا هشت ساعت قبل از جراحی، از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کند. جهت انجام این جراحی بیمار باید ناشتا باشد.
 • از استعمال سیگار و دخانیات، دو هفته قبل از جراحی باید خودداری شود.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ژلوفن و نوافن، داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، قبل از جراحی ممنوع است. این داروها احتمال خونریزی حین جراحی و بعد از آن را افزایش می دهند.
 • هر گونه مواد آرایشی باید از روی صورت پاک شود.
 • در صوورتی که بانوان دارای کاشت ناخن می باشند باید  حداقل دو تا از ناخن های خود را ریموو کنند.

 

رینوپلاستی در خانمها

روند جراحی بینی به چه صورت طی خواهد شد؟

امروزه با پیشرفت های انجام شده در زمینه پزشکی، عمل بینی می تواند تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود که در هر دو حالت، بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد.

جراحی بینی به دو روش  باز و بسته انجام می شود، که به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

در روش بسته ، برش ها داخل بینی و در روش باز، برش ها در طول سوراخ های بینی زده خواهند شد.

پزشک با بررسی پوست و ساختار بینی، تصمیم می گیرد که کدام روش برای بیمار مناسب تر خواهد بود.

بعد از ایجاد برش چه داخل بینی و چه در طول سوراخ های بینی، پوست از بینی و ساختارهای استخوان و غضروف جدا خواهد شد. در صورتی که هدف از انجام عمل، تغییر اندازه سوراخ های بینی باشد، برش های کوچکی زده خواهد شد.

در مرحله بعد، استخوان و غضروف تغییر فرم داده می شوند و بعد از آن، پوست بر روی وضعیت جدید استخوان و یا غضروف قرار خواهد گرفت.

در پایان، برش ها بخیه زده می شوند و  اسپلینتی برای محافظت از ساختار بینی، بر روی بینی قرار خواهد گرفت. گاهی پانسمان نیز داخل بینی گذاشته خواهد شد. جراحی بینی استخوانی و یا جراحی بینی گوشتی که یک مقدار پیچیده تر است بین یک تا نهایتا دو ساعت به طول خواهد انجامید.

 

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • ممکن است بیمار بعد از عمل، به دلیل باقی ماندن اثرات بیهوشی، احساس خواب آلودگی و گیجی داشته باشد. به همین خاطر، توصیه می شود فردی از دوستان و نزدیکان بیمار را همراهی کند.
 • در صورتی که بیمار قادر به تحمل درد نباشد، می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند.
 • بعد از عمل، سر باید تا حد امکان بالا نگه داشته شود. از بیمار خواسته می شود، هنگام خوابیدن یک یا دو  بالشت زیر سر قرار دهد.
 • بسیاری از بیماران، از تورم و کبودی اطراف چشم و بینی شکایت می کنند. این حالت کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند روز برطرف خواهد شد.  با این حال، استفاده از کمپرس یخ نیز می تواند مفید باشد.
 • پانسمان داخل بینی یک تا دو روز بعد از جراحی، برداشته خواهد شد.

بسیاری از بیماران می توانند یک هفته بعد از جراحی به محل کار خود برگردند. با این حال، انجام فعالیت های شدید بدنی مانند  ورزش، تا چند هفته ممنوع می باشد. توجه داشته باشید در طول سپری شدن دوره نقاهت، هیچ گونه فشاری نباید به بینی و بخیه ها وارد شود.

 

در خصوص نتایج عمل بینی باید بگوییم ، این روش یکی از جراحی های موفق در تغییر اندازه و فرم بینی و یا رفع مشکلات پزشکی می باشد. نتایج نهایی این جراحی بعد از گذشت چند ماه و برطرف شدن کامل تورم و کبودی مشخص خواهد شد.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید بعد از جراحی و در دوران بهبودی، تمام نکات و مراقبت های گفته شده از سوی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی  را رعایت کند تا سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسد.

Call Now Button