جراحی بینی استخوانی

بینی با تمامی شمایل خود شاهراه تفسی انسان است. از این جهت هر گونه عمل زیبایی بینی و چه بسا جراحی درمانی می تواند بر سلامت آن تاثیر گذارد. بنابراین انجام آن باید توسط بهترین جراح بینی صورت گیرد.

افرادی که دارای بینی استخوانی هستند از اینکه عمل بینی آن ها اغلب نتیجه رضایت بخش تری نسبت به عمل بینی گوشتی دارد خرسند هستند. این امر باعث شده افراد دارای این نوع بینی با دغدغه های کمتری از نتیجهه نهایی جراحی، پا به اتاق عمل گذارند.البته باید این را هم گفت که با گذر زمان روش هایی که برای تقویت غضروف بینی های گوشتی استفاده می شود درصد رضایت از عمل بینی گوشتی را به اندازه استخوانی بالا برده است.

 

شاید این دو سطر شما را به فکر فرو برد که بینی شما جز کدام دسته از بینی ها قرار می گیرد؟

بینی گوشتی یا استخوانی؟ شما باید به نتیجه جراحی امید وار باشید یا خیر؟

نوشتار پیش روی شما مخصوص کسانی است که با داشتن بینی استخوانی خواستار عمل بینی هستند. گرچه میزان رضایمندی از این جراحی بسیار بالاست، اما دانستن برخی توصیه ها برای جراحی، خالی از لطف نیست.

در نگارش این نوشتار سعی داشته ایم به تمامی پرسش های پیرامون جراحی بینی استخوانی بپردازیم:

ویژگی بینی استخوانی

 

این قسمت برای افرادی مناسب است که نمی دانند بینی شان در کدام دسته از بینی ها قرار می گیرد.

به طور کلی سه نوع بینی وجود دارد:

 • بینی استخوانی
 • بینی گوشتی
 • و بینی که ترکیب دو مورد بالا است.

بینی استخوانی اغلب دارای سپتوم و یا در اصلاح تیغه بینی مستحکم است. این بینی دارای پوستی نازک بوده که غضروفی مقاوم نیز دارد. این در حالی است که بینی گوشتی درست بر خلاف این نوع بینی از ساختار ضعیفی در تیغه بینی برخوردار است. معمولا بینی های با قوز زیاد جز بینی های استخوانی به شمار می روند.

 

چگونگی جراحی بینی استخوانی

 

برای انجام جراحی این نوع بینی می توان از دو روش جراحی بسته بینی و جراحی باز بینی بهره برد. که هرکدام از آن ها بنابر تشخیص نهایی پزشک صورت می گیرد.

در جراحی بینی باز برای بینی استخوانی ابتدا با ایجاد بیهوشی نواحی که باید برای دسترسی به ساختار داخلی ایجاد شود مشخص خواهد شد. سپس با ابزار مخصوص برش ایجاد می شود. در این جراحی، پوست روی بینی تا قسمتی برداشته شده تا جراح بتواند ساختار داخلی را به خوبی مشاهده کند. بعد از ایجاد اصلاحات لازم نواحی برش خورده بخیه می شود.

اما در عمل بسته برشی وجود نخواهد داشت. در واقع این عمل از راه سوراخ های بینی امکان پذیر است. در جراحی بسته بینی میزان میدان دید جراحی برای مشاهده ساختار داخلی و ایجاد تغییرات محدود است.

این عمل اگر چه مورد استقبال متقاضیان است، اما اغلب جراحان عمل بینی باز را توصیه می کنند تا بتوانند نتیجه را به همان گونه که خود متقاضی کننده در خواست کرده است رقم بزنند.

 

بهترین مدل عمل بینی استخوانی

 

اول اینکه مراجعه کنندگان به مطب معمولا با نشان دادن عکس ها از جراح خود تقاضا دارند که بعد از عمل نوع بینی شان به مانند عکس تغییر کند. در اینجا تمامی جوانب بینی در نظر گرفته می شود در برخی از مواد عمل بینی به مانند یک عکس امکان پذیر است و در برخی از موارد هم خیر. اما بهترین مدل عمل بینی استخوانی قطعا مدلی خواهد بود که با صورت فرد هماهنگی داشته باشد . بارها و بارها بینی های عمل شده ای دیدیم که فرم بینی خوب بوده  اما به صورت شخص به اصطلاح خودمانی نیامده. پس بهترین مدل عمل بینی استخوانی همان است که چهره فرد را منحصر به فرد نگه می دارد.

 

عمل بینی استخوانی مردانه

 

ویژگی هایی که از بینی استخوانی گفتیم را در عکس های زیر می توانید مشاهده کنید تیغه بینی بزرگ و مستحکم و استخوانی است و بافت غضروفی کمتر دیده می شود در عکس سمت راست نیز افتادگی بینی شدید وجود داشته و در هر دو مورد قوز بینی دیده می شود. عمل بینی استخوانی مردانه طبیعی برای این کیس ها انجام شده است که بعد از عمل پشت بینی صاف است و قوسی وجود ندارد سوراخ های بینی کوچک و متقارن شده است و دقت کنید کوچک شدن سایز بینی کاملا متناسب با کشیدگی  و سایز صورت فرد است.

 

 

عکس عمل بینی استخوانی طبیعی

 

بسیاری از افراد دوست دارند نتیجه عمل آنها طبیعی باشد  چه بینی گوشتی داشته باشند چه استخوانی ، په خانم باشند چه آقا.

عکس جراحی بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی عروسکی

 

عامیانه شده است که به مدل های فانتزی و یا نیمه فانتزی مدل های عروسکی هم می گویند . معمولا افرادی که بینی های استخوانی دارند اگر درخواست بینی نیمه فانتزی و یا عروسکی از جراح خود داشته باشند ریسک کمتری وجود دارد اما این امکان برای بینی های گوشتی پایین تر است و اگر خود بیمار اصرار بر این نوع مدل بینی داشته باشد یا جراح این کیس را نمی پذیرد و یا اینکه ریسک عمل بالا بوده و مسئولیت با خود متقاضی کننده است. اما همیشه توصیه های جراح بینی خود را جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

 

اینکه بینی استخوانی باشد یا گوشتی در میزان مراقبت های بعد از جراحی بینی تفاوتی نخواهد کرد. هر دو نوع بینی نیازمند مراقبت های ویژه بعد از جراحی هستند. لذا از بیماران تقاضا می شود پس از انجام جراحی دقت لازم در رعایت نکات زیر را داشته باشند.

مراقبت های بعد از عمل بینی عبارت اند از:

 • استفاده از کمپرس یخ در صورت بروز تورم و کبودی
 • پرهیز از مصرف غذار های شور و پر نمک برای جلوگیری از تورم بینی
 • عدم استفاده از عینک و در صورت نیار چسباندن آن به پیشانی
 • قرار دادن سر بالا تر بدن در هنگام خواب و استراحت
 • مراقبت از گچ بینی به مدت یک هفته و پرهیز از خیس شدن آن
 • استفاده از میوه هایی که در ترمیم جای زخم مثل آناناس موثر هستند.
 • اجتناب از استحمام تا 2 روز پس از عمل
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها و مسکن ها در صورت بروز درد با مشورت جراح
 • مراجعه به پزشک در صورت مشاهده خونریزی
 • پرهیز از استعمال دخانیات

 

آیا برگشت پذیری بینی به حالت قبل در عمل بینی استخوانی وجود دارد؟

 

پاسخ این سوال منفی است . تا کنون گزارشی مبنی بر برگشت قوز و برآمدگی بینی پس از عمل وجود نداشته است، چراکه در طول جراحی، بهترین جراح بینی استخوانی تمامی نواحی مازاد بر سپتوم را اصلاح خواهد کرد.

تنها در صورت شکل و نمای بینی تغییر حالت خواهد داد که فرد در معرض ضربه  قرار گیرد. بنابراین مراقبت از بینی باید جدی گرفته شود.

آیا جراحی بینی با لیزر برای بینی استخوانی مناسب است؟

شاید جالب باشد بدانید که جراحی بینی با لیزر نه تنها موجب تغییر بینی استخوانی نخواهد شد، بلکه برای عمل بینی گوشتی نیز بی تاثیر خواهد بود. این نوع جراحی تنها تبلیغات فریبنده است. چراکه ساختار داخلی بینی تنها از طریق جراحی اصلاح خواهد شد و تنها کمکی که این روش خواهد کرد بهبودی آسیب های پوستی بینی است.

عوارض جراحی بینی استخوانی

 

تمام جراحی ها اعم از جراحی های تهاجمی و غیر تهاجمی می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. عمل بینی نیز چه از نوع استخوانی و چه از نوع گوشتی از این قاعده مستثنی نخواهند بود. اگر فردی دارای انحراف و کجی بینی باشد درمان قطعی انحراف بینی  برای بینی جراحی است . اگرجراح به صورت صحیح در عمل اولیه این انحراف را از بین نبرد مشکل تنفس و انحراف بینی بعد ازعمل فرد را اذیت خواهد کرد و با اینکه بینی یک بار باز شده و بخیه خورده است اگر مشکلات تنفسی شدید باشد باز نیاز به عمل ترمیمی بینی خواهد داشت تا این مشکل برطرف شود. اما نکته قابل توجه در پیشگیری از این عوارض است که تنها با مراجعه به بهترین جراح بینی استخوانی و رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی امکان پذیر خواهد بود.

از عوارض احتمالی عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز خونریزی
 • عدم تقارن
 • ابتلا به عفونت
 • کبودی و تورم
 • آسیب عصبی
 • نکروز
 • برداشت بیش از حد غضروف
 • تراش بیش از حد استخوان بینی

هزینه جراحی بینی استخوانی

 

اولین و مهمترین موضوعی که از طرف بیماران بعد از تصمیم به عمل بینی مطرح می شود هزینه عمل بینی خواهد بود. به یاد داشته باشید تعرفه پایین تر و یا خیلی بالاتر و نجومی برخی جراحان نشان دهنده دستیابی به نتیجه ایده آل نیست. در واقع مراجعین باید در قدم اول به دنبال بهترین جراح بینی باشند و در قدم بعدی درباره هزینه با پزشک خود صحبت کنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که برخی اوقات هزینه جراحی بینی استخوانی از جراحی بینی گوشتی کمترخواهد بود البته اگر بیمار نیاز مند پیوند غضروف نباشد.

Call Now Button