(021) 88205626-7 , (0912) 9219070
تهران، میدان ونک خیابان شریفی، پلاک ۳۴ ، ساختمان مهر، طبقه ۲، واحد ۴
دکتر علی بصام / بیماری های گوش و حلق و بینی / نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی مسئله ای فوق العاده مهم و حیاتی است. این عمل به دلیل حساس بودن مستلزم رعایت نکات مراقبتی و ایمنی بعد از آن می باشد. برخی افراد به دلیل رعایت نکردن اصول خوابیدن و مراقبت های بعد از انجام عمل موفق به کسب نتیجه ای مطلوب نخواهند شد. رینوپلاستی به دلیل تهاجمی بودن و وجود پانسمان در مجرای تنفسی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین فراگرفتن شیوه های خوابیدن تا زمان بهبودی کامل تاثیر زیادی بر نتیجه عمل خواهد داشت.

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

دستورالعمل های نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی دارای نکات ریز و کلیدی می باشند. مد نظر قرار دادن این نکات لازم و ضروری می باشند. انجام نکات ریز و کلیدی سبب تسریع در روند بهبودی و کسب نتیجه ای دلخواه از انجام عمل می شوند.

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به این دلیل است که اگر افراد به شکل نادرست بخوابند با  تورم بالا در بینی مواجه می شوند. تجمع مایع سبب ایجاد این  تورم و درد شدید در بینی می شود.

نکته: برای کسب بهترین نتیجه از عمل رینوپلاستی باید توجه بالایی به نحوه و شکل خوابیدن داشته باشید. علاوه بر خوابیدن، نحوه برخاستن نیز نکته بسیار مهمی در مراقبت از بینی به شمار می آید. بنابراین لازم است  از هرگونه فشار و ضربه به بینی تا بهبودی کامل جلوگیری کرد. 

طرز  خوابیدن بعد از عمل بینی

بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

مهم ترین شکل و نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی باید به طریق ذیل باشد. 

طاق باز یا روبه بالا خوابیدن، در این روش باید بیمار سر خود را با یک زاویه ۴۵ درجه و بالاتر از بدن نگه دارد. به کمک چند بالش نرم می توان چنین حالتی را برای خود ایجاد کرد.

قرار دادن بدن در چنین وضعیتی بعد از عمل رینوپلاستی سبب روند کاهش تورم در ناحیه بینی می شود. نگه داشتن سر در وضعیت بالا سبب می شود تا نیروی جاذبه به حداقل رسیده و تورم تا حد زیادی برطرف شود.

نکات مهم در نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی شامل موارد بسیاری می شوند که ممکن است جراح بینی در جلسات مشاوره به آن اشاره کند. مهم ترین این موارد عبارتند از:

۱: تنها خوابیدن و رعایت فاصله با دیگران

در روزها و هفته های نخست بعد از انجام رینوپلاستی یا عمل بینی نباید هیچ گونه ضربه ای حتی سبک و ناچیز به بینی وارد شود. برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه به بینی حدالمقدور جدا و دور از افراد دیگر بخوابید.

۲: استفاده از کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ قبل از خواب باعث می شود تا احساس درد در محل عمل بینی تسکین بیابد. علاوه بر این استفاده از یخ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل تاثیر بسزایی بر بهبود زخم ایجاد شده می گذارد.

۳: نخوابیدن بر روی شکم

افتادن بر روی شکم حین خواب بسیار خطرناک است. این گونه خوابیدن باعث وارد آمدن فشار به بینی می شود. وارد آمدن فشار به بینی عمل شده سبب از بین رفتن غضروف ها می شوند. غضروف های بینی بعد از عمل زمان زیادی برای بازسازی و ترمیم نیاز دارند. بنابراین تا بهبودی کامل باید از خوابیدن بر روی شکم اجتناب کرد.

خوابیدن به پهلو بعد از عمل رینوپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی ۲ تا ۳ هفته بعد از انجام جراحی بسیار حائز اهمیت می باشد. بنابراین خوابیدن به پهلو تا ۳ هفته بعد از انجام عمل ممنوع است. وارد آمدن هر گونه فشاری به بینی حین خواب سبب دفرمه شدن بینی خواهد شد.

رفع بی خوابی بعد از انجام عمل

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به طرز صحیح باعث جلوگیری از بی خوابی و ایجاد اختلال در خواب می شود. به طور کلی همه افراد بعد از انجام رینوپلاستی دچار احتقان و ورم در بینی می شوند. تنگ نفسی و احتقان تنها ۲ تا ۳ روز طول خواهد کشید.

بعد از گذشت مدت ذکر شده تنگی نفس برطرف شده و فرد می تواند خواب راحت داشته باشد. عدم مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین دار، شست و شوی بینی با سرم نرمال سالین برای رفع گرفتگی اقداماتی موثر در جهت رفع بی خوابی هستند.

خوابیدن بعد از عمل بینی

نکات مهم در مراقبت از بینی رینوپلاستی شده

علاوه بر نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی باید یک سری نکات دیگر را تا بهبودی کامل مد نظر قرار داد.

  • طی ۲۴ ساعت اولیه درد کمی در ناحیه بینی احساس می شود پس بهتر است صبور باشید.
  • از خوردن غذاهایی با بافت سفت و سخت خودداری کنید.
  • دهان خود را هنگام بلع و جویدن غذا بیش از حد تکان ندهید.
  • در صورت عطسه و سرفه دهان خود را باز نگه دارید.
  • از دست زدن به بینی خود خودداری کنید.
  • از خندیدن و حرف زدن خود داری کنید.
  • از انجام حرکات اضافه خودداری کنید.
  • چسب مخصوص را به درستی استفاده کنید تا حالت بینی به زیبایی تشکیل شود.

نگرانی از نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

نگرانی از نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی امری رایج در میان تمامی بیماران است. اجبار به تغییر حالت خوابیدن سبب ایجاد این نگرانی می شود. افراد هنگام به خواب رفتن عمیق بدونه هدف و به راحتی دست ها و سر خود را تکان می دهند.

قرار دادن بازو بر روی چشم ها عادت رایجی است که بیشترین نگرانی ها از این بابت می باشند. با این وجود افراد باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا به روز کمر خود بخوابند. بهترین راهکار برای رفع این نگرانی ها استفاده از چند بالش نرم به منظور ثابت نگه داشتن بدن هنگام خواب است.

چه مدت بعد از عمل بینی می توان مانند سابق خوابید؟

درباره نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی خود زیاد نگران نباشید. حساسیت بالا  درباره نحوه خوابیدن تنها در هفته اول بعد از عمل وجود دارد. بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز  این حساسیت ها کم کم از بین می روند. بعد از ۲ هفته در صورت مراقبت و عدم فشار به بینی می توان به هر شکلی که تمایل داشته باشید استراحت کنید. 

نکته آخر

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است. بینی به دلیل ساختاری غضروفی  مستعد اثر پذیری از عوامل محیطی است.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
برچسب ها:
اینستاگرام دکتر بصام
مقالات مرتبط
چند وقت بعد از عمل بینی میتوان عینک زد؟

چند وقت بعد از عمل بینی میتوان عینک زد؟

شما زمانی که بینی خود را جراحی می کنید، حدود یک ماه استخوان های بینی تان نرم است. بنابراین یک فشار کوچک روی بینی موجب تغییر شکل بینی می شود. عینک زدن بعد از جراحی بینی به مدت یک ماه ممنوع است. اگر شما نیاز دارید که از...

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

عمل همزمان سینوزیت و زیبایی بینی

بسیاری از افراد از مشکلات مربوط به سینوس ها و یا مشکلات تنفسی رنج می برند  در عین حال، از ظاهر و فرم بینی خود ناراضی هستند. خوش بختانه امروزه با پیشرفت های انجام شده در زمینه پزشکی، امکان بهبود و اصلاح مشکلات عملکردی و...

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

تمامی جراحی های بینی با هدف زیبایی صورت نمی گیرد گاهی جراحی بینی برای رفع مشکلات تنفسی نیز انجام می شود. اغلب افرادی که به علل مختلف دچار مشکلات تنفسی هستند خواستار جراحی زیبایی در کنار جراحی درمانی بوده تا بتوانند...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.