دکتر علی بصام / رینوپلاستی / هزینه جراحی بینی چقدر است؟
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

یکی از اولین سوالاتی که هر فردی بعد از این که تصمیم قطعی خود را برای انجام جراحی بینی میگیرد این است که هزینه جراحی بینی چه قدر است و آیا من میتوانم از پس این هزینه ها بر آیم یا خیر!؟ هزینه جراحی بینی یک پارامتر محدود کننده برای تصمیم گیری هر متقاضی می باشد. مطمئنا خود شما هم از زمانی که تصمیم به عمل زیبایی بینی گرفته اید، به فکر هزینه ی جراحی نیز هستید. ممکن است در این حین شما با هزینه های متفاوتی روبه رو شوید برای مثال فردی امسال هزینه جراحی بینی را به شما چهار میلیون بگوید و فردی دیگر ۳۰ میلیون! اما واقعا این هزینه ها بر چه اساسی تعیین می شود؟

 • هزینه جراحی بینی امسال چقدر است؟ آیا تعرفه ی مخصوصی برای برآورد هزینه عمل بینی وجود دارد؟
 • آیا هزینه جراحی درمانی بینی با هزینه عمل زیبایی بینی متفاوت است؟

تاثیر هزینه جراحی بینی به قدری می باشد که حتی ممکن است فردی را از این عمل جراحی منصرف کند و یا بالعکس؛ تمایل او به تجربه ی این عمل جراحی را بیشتر نماید.

در ادامه ی این مطلب قصد داریم تمام عوامل موثر در هزینه عمل زیبایی بینی را مورد ارزیابی قرار دهیم. اگر خواهان یافتن پاسخ سوالات فوق الذکر هستید، با ادامه ی مطلب همراه باشید.

هدف از رینوپلاستی چیست؟

هدف شما از انجام جراحی بینی چیست؟ در قدم اول لازم است هدف از انجام جراحی بینی را بشناسید و نسبت به آن آگاهی پیدا کنید. اهداف اصلی جراحی زیبایی بینی در افراد مختلف به شرح زیر می باشد:

 • درمان مشکلات مربوط به حفره ی داخلی بینی (مثل: درمان قطعی انحراف بینی ، درمان پولیپ بینی و…)
 • کمک به درمان مشکلات تنفسی از طریق بینی
 • رفع عیوب ظاهری بینی (مثل کج بودن بینی، قوز بینی، نامتقارن بودن سوراخ ها و …)
 • ایجاد فرم مناسب و ایده آل در بینی (افزایش زیبایی و جذابیت چهره)

همانطور که می بینید، موارد بیان شده نشان دهنده ی چند بعدی بودن جراحی زیبایی بینی است. یعنی عمل بینی تنها منوط به بعد زیبایی نیست و می تواند پاسخگوی مناسبی برای مشکلات درمانی متقاضیان خود باشد.

عوامل موثر در هزینه جراحی بینی

موارد مختلفی می توانند هزینه عمل جراحی را تحت تاثیر قرار دهند. از جمله ی این موارد عبارتند از:

نوع بینی متقاضی

نوع بینی یکی از عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه جراحی بینی است. کاری که پزشک بر روی بینی گوشتی و غضروفی انجام میدهد کاملا متفاوت با یک بینی استخوانی است به همین دلیل هزینه بینی گوشتی ممکن است بیشتر باشد یا هزینه بینی که قبلا جراحی شده با بینی که اولین بار است مورد جراحی قرار میگیرد نیز متفاوت خواهد بود زیرا ساختار بینی به طور کل عوض شده و پزشک باید زمان بیشتری را صرف جراحی کند.

مشکلات و عوارض موجود (مثل: وجود انحراف تیغه بینی، وجود پولیپ و…)

ممکن است بیمار به علت جنبه درمانی برای عمل بینی اقدام کند. مشکلات متفاوتی مانند انحراف بینی (سپتوپلاستی)، شکستگی، پولیپ بینی و….  ممکن است در بینی وجود داشته باشد که نیازمند تجربه و مهارت بالای پزشک باشد. ممکن است پزشک تشخیص دهد که باید غضروفی را به بینی اضافه کند و یا از روش های دیگر کمک بگیرد. به همین دلیل است که نوع مشکل بینی میتواند در هزینه جراحی بینی تاثیر گذار باشد.

هزینه کلینیک و تجهیزات بکار رفته حین عمل جراحی

هر کلینیک با توجه به امکاناتی که در اختیار پزشک و بیمار قرار میدهد هزینه متفاوتی را در خواست میکند و این کاملا متفاوت با هزینه ای است که پزشک خودش دریافت میکند.

هزینه متخصص بیهوشی

بیهوشی جراحی بینی یکی از فرایند های تخصصی است که نیازمند کمک از یک متخصص بیهوشی است. اگر روند جراحی با بیهوشی عمومی صورت بگیرد متخصص بیهوشی وارد عمل میشود و هزینه های مربوطه را دریافت میکند.

دستمزد جراح بینی

در جراحی بینی تجربه جراح بسیار مهم و در نتیجه نهایی تاثیر گذار است. جراح های بینی با توجه به سابقه کاریشان و تجربه و مهارت هایی که طی چندین سال به دست آورده اند و همچنین چالش هایی که در جراحی های گذشته با آن روبه رو شده اند هزینه های متفاوتی را دریافت میکنند. طبیعاتا هر چه سابقه و مهارت پزشک بیشتر باشد دستمزدش نیز بیشتر است.

منطقه جغرافیایی

هزینه جراحی بینی نیز مانند سایر خدمات در شهرهای مختلف متفاوت است یعنی نمیتوان هزینه عمل بینی در تهران را با شهرستان های کوچک مقایسه کرد. در برآورد نهایی هزینه عمل بینی تمام موارد ذکر شده، موثر هستند. لازم به ذکر است؛ هزینه عمل بینی در موارد زیر کمی افزایش خواهد داشت:

 • نیاز بیمار به آندوسکوپی سینوس همزمان با جراحی زیبایی بینی
 • اگر بیمار نیاز به پیوند غضروف داشته باشد. (غضروف های مورد نیاز یا از بدن خود بیمار تهیه می شوند و یا از غضروف های مصنوعی)
 • اگر بیمار قبلا سابقه ی جراحی عمل بینی داشته باشد. (عمل ثانویه یا ترمیم بینی)

پول بیشتر بدی نتیجه بهتر می گیری؟!

شاید شما هم بارها و بارها در زمینه های مختلف این ضرب المثل معروف را شنیده اید یا حتی به کار برده اید؛ هرچقدر پول بدی آش می خوری!!!خیلی از افراد عقیده دارند که اگر برای عمل جراحی (چه زیبایی، چه درمانی) هزینه ی گزافی پرداخت کنند، پس به طبع نتیجه ی ایده آلی کسب می کنند. شما چقدر این اعتقاد را درست می دانید؟!

این دیدگاه با مشاهده ی افرادی که نتیجه ی معکوس به دست آورده اند نقض می شود.

متاسفانه افرادی وجود دارند که برای عمل جراحی بینی خود هزینه ی زیادی را صرف کرده اند ولی نه تنها به نتیجه ی دلخواه خود نرسیده اند، بلکه عوارض عمل بینی هم به آن ها تحمیل شده است. پس باید آگاه باشید و هوشمندانه عمل کنید.

دقت کنید؛ این مطلب نباید شما را به اشتباه بیندازد!!! گروهی از افراد هم وجود دارند که برای عمل جراحی خود تنها به مقوله ی مالی آن توجه می کنند و تمایل دارند این عمل را با کمترین هزینه ی ممکن انجام دهند. آیا این تضمین وجود دارد که بهترین نتیجه را کسب کنند؟!

توصیه ی ما به شما عزیزان این است که؛ ابتدا به مهارت و تجربه ی جراح بینی توجه کنید و سعی کنید با کسب مشورت های لازم و بررسی رضایت بیماران و تجربه ی آن ها از عمل رینوپلاستی؛ بهترین جراح بینی در تهران و یا شهر خود را انتخاب نمایید.

زیرا مهارت پزشک عامل موثر و مستقیمی در نتایج حاصل از عمل جراحی بینی می باشد نه هزینه ی آن!!!

همکاران جراح زیادی در استان های مختلف ایران در حال انجام جراحی بینی موفق هستند. پیشنهاد ما این است که اگر در هزینه عمل بینی محدودیت دارید به جای سفر به شهرهای بزرگتر مانند تهران ابتدا در شهر خود جست و جوی کافی داشته باشید و هزینه سفر خود را صرف عملتان کنید . اما اگر دوست و یا آشنایی که دارید که به شما این اطمینان را می دهد که جراحی بینی در تهران می تواند نتیجه صد در صد موفقیت آمیز برای شما رقم بزند تصمیم دیگر با خود شماست.

تاثیر نوع بینی در هزینه عمل جراحی

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم؛ نوع بینی پارامتر تاثیرگذاری در برآورد هزینه های قطعی عمل بینی می باشد. برای درک این مقوله به مثال های زیر دقت کنید:

 • شخصی را در نظر بگیرید که بینی او؛ پوست نازک، بانک غضروفی کافی و اسکلت استخوانی مستحکم داشته باشد. در اصطلاح به مدل بینی این فرد، استخوانی گفته می شود.
 • در مقابل فردی را در نظر بگیرید که بینی او؛ پوست ضخیم، بانک غضروفی کم و اسکلت استخوانی ضعیف داشته باشد. در اصطلاح به مدل بینی این فرد، گوشتی اطلاق می شود.

عمل بینی گوشتی به دلیل استحکام کم بافت استخوانی بینی و کم بودن بانک غضروفی، کمی سخت تر از جراحی بینی استخوانی می باشد.همچنین فرم دهی مناسب در جراحی بینی گوشتی، نیازمند تخصص و تبحر بالای پزشک (وحتی درمواقع مورد نیاز، پیوند غضروف به بینی) می باشد.در عمل بینی استخوانی، جراح فرصت و بستر مناسبی برای اعمال تغییرات مورد نیاز در دست دارد و می تواند با گستره و امکانات بیشتری روند جراحی را کنترل و مدیریت نماید.

هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی

بینی های استخوانی معمولا پوست نازک  دارند و غضروف هایشان محکم تر است همچنین اکثرا کسانی که برای جراحی بینی استخوانی اقدام میکنند برای برطرف کردن قوز و برآمدگی بینی این کار را میکنند. یقینا هزینه جراحی بینی استخوانی که قوز و برآمدگی کمی دارد با بینی که نوک آن گوشتی است و برآمدگی بزرگ تری دارد متفاوت تر است.

هزینه جراحی زیبایی بینی گوشتی

بینی های گوشتی پوست ضخیم تری دارند، غضروفشان ضعیف تر و اسکلت استخوانی آن کمتر است. پوست ضخیم بینی های گوشتی روند جراحی را سخت تر و پیچیده تر میکند. روند تغییر و فرم دهی در بینی های گوشتی بسیار مشکل تر است به همین دلیل است که هزینه جراحی این نوع بینی بالاتر خواهد بود.

هزینه عمل بینی به روش باز و بسته

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام میشود. در روش باز جراح برش هایی را در اطراف بینی ایجاد میکند و پوست بینی را بالا میکشد تا به همه قسمت های بینی دسترسی داشته باشد. در جراحی بینی بسته جراح برش هایی را داخل بینی و بین غضروف ها ایجاد میکند و دسترسی محدود تری دارد. با توجه به روشی که پزشک برای جراحی انتخاب میکند هزینه نیز متفاوت خواهد بود.

تفاوت عمل بینی بسته و باز

هزینه جراحی بینی ترمیمی

با توجه به حساسیت عمل ترمیم بینی، هزینه این جراحی کمی بالاتر از عمل اولیه ی بینی خواهد بود. علت آن؛ محدودیت جراح برای اعمال تغییرات مجدد می باشد. زیرا بینی فرد در جراحی اولیه دستخوش تغییرات زیادی می شود. حال این فرد بنا به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به عمل ترمیم بینی داشته باشد.

محدودیت هایی که باعث افزایش هزینه عمل ترمیم بینی می شوند، عبارتند از:

 • ضعیف شدن اسکلت بینی ناشی از تغییرات اعمال شده در جراحی اولیه
 • کمبود بانک غضروفی بینی برای ایجاد تغییرات مجدد
 • محدودیت جراح برای دستکاری نمودن بافت بینی
 • آسیب پذیری بالای بینی در عمل ثانویه

تعرفه ی هر جراح برای عمل ترمیم بینی متفاوت است. اگر قصد عمل ترمیم بینی دارید ، نیاز است به مطب متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا وضعیت شما مورد ارزیابی قرار بگیرد. پزشک متخصص با انجام معاینات مورد نیاز و تهیه ی گرافی های تشخیصی، هزینه عمل ترمیم بینی را تعیین و به اطلاع شما می رساند.

هزینه جراحی زیبایی بینی با لیزر

احتمالا تبلیغات زیادی را در رابطه با جراحی بینی با لیزر شنیده اید. لیزر در زمینه های مختلف پزشکی بسیار پیشرفت کرده و کاربرد زیادی دارد ولی در عمل بینی و اصلاح انحراف بینی، قوز بینی، افتادگی نوک بینی و … لیزر هیچ جایگاهی ندارد و نمیتواند تاثیر گذار باشد پس نمیتوانیم هزینه ای را برای آن در نظر بگیریم و این نوع جراحی را به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم.

عمل جراحی بینی با بیمه تامین اجتماعی

ممکن است بپرسید آیا شرکت های بیمه هزینه جراحی بینی را پرداخت میکنند؟ باید بگویم شرکت های بیمه به ندرت این هزینه را پرداخت میکنند آن هم فقط در شرایطی که عمل بینی جنبه درمانی داشته باشد و فرد بخواهد مشکلات تنفسی، خونریزی، تورم اطراف بینی، شکستگی و … را بر طرف کند که ثابت کردن چنین شرایطی بسیار سخت است. اگر میخواهید برای جنبه زیبایی جراحی بینی را انجام دهید باید بدانید که بیمه به هیچ وجه هزینه اش را قبول نمیکند و شما باید کل هزینه را خودتان پرداخت کنید.

هزینه عمل بینی اقساط!

خیلی از افراد تمایل دارند هزینه عمل بینی خود را قسط بندی کنند تا پرداخت آن برایشان آسان تر شود. شاید تخفیف گرفتن امری طبیعی و منطقی باشد ولی قسط بندی نمودن هزینه ها، کمی از ذهن دور است! با این حال شاید جراحانی وجود داشته باشند که با بیمار خود به توافق برسند که هزینه های جراحی بینی، در چند نوبت پرداخت شود. اما این جراحی ، اقدامی نیست که فرد در فورس قرار گرفته باشد و مجبور به اقدام این عمل باشد و اولویتی ندارد.

هزینه قبل و بعد عمل بینی

قبل از عمل بینی

لازم است قبل از جراحی آزمایش ها و عکس برداری هایی انجام دهید که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

 • هزینه مشاوره و حق ویزیت پزشک
 • آزمایش خون
 • عکس برداری از زوایای مختلف بینی
 • سی تی اسکن (در صورت وجود مشکل در بینی مانند انحراف)

بعد از عمل بینی

معمولا بعد از جراحی هزینه ای وجود نخواهد داشت مگر این که پزشک برای ویزیت بعد از جراحی، برداشتن گچ بینی و تعویض چسب بینی بخواهد هزینه ای را دریافت کند.

برای آگاهی از هزینه قطعی جراحی بینی ابتدا لازم است معاینات حضوری لازم را انجام دهید و مشورت های لازم برای این عمل جراحی را کسب کنید.

پزشک نمی تواند بدون معاینه و بررسی های حضوری، هزینه های قطعی عمل بینی را تعیین نماید.

پزشک با انجام بررسی های مورد نیاز، می تواند تصویر سازی مناسبی از روند عمل جراحی و نتایج آن در ذهن بیمار ایجاد کند. همچنین با مشخص شدن عیوب ظاهری و داخلی بافت بینی (با استناد به گرافی های تشخیصی تهیه شده مثل: سی تی اسکن و…) و تعیین راهکار درمانی، هزینه ها به طور قطعی برآورد شده و به اطلاع بیمار رسانده می شود.

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام

دکتر علی بصام، متخصص گوش و حلق و بینی، با بیش از ده سال سابقه جراحی بینی
دارای بورد تخصصی گوش و حلق و بینی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۸۸
فلوشیپ اتولوژی از دانشگاه علوم پزشکی تهران – سال ۱۳۹۰
مقالات مرتبط
عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی همان طور که از نام آن نیز معلوم است، یعنی مدلی میان فانتزی و طبیعی. بینی نیمه فانتزی دارای یک سری ویژگی های خاص است که آن را از هر دوی این مدل ها متمایز می کند. در این مقاله با بررسی نمونه کارهای...

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

عوارض عمل بینی کدامند و چگونه میتوان از بروز آن ها جلوگیری کرد؟

«عوارض عمل بینی» عبارتی است که ذهن بسیاری از افراد، مخصوصا آن هایی که داوطلب انجام این جراحی هستند، را مشغول می کند. جراحی بینی هم مانند هر عمل زیبایی دیگری دارای عوارض خاص خودش است اما نکته ای که باید به آن توجه داشت،...

عمل بینی برای بیماران قلبی

عمل بینی برای بیماران قلبی

جراحی بینی ممکن است برای بیماران قلبی خطرناک باشد. البته در صورتی که تحت نظر یک متخصص قلب و عروق باشید و بعد تصمیم خود برای جراحی بینی را با وی مطرح کنید، می توانید میزان این ریسک را به حداقل میزان ممکن برسانید. اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۴ دیدگاه ها
 1. رضا

  سلام هزینه عمل بینی گوشتی با استخوانی فرق داره؟

  پاسخ
  • دکتر علی بصام

   سلام، خیر، هزینه جراحی بینی گوشتی و استخوانی با هم تفاوتی ندارن.

   پاسخ
 2. فاطمه

  سلام
  اگه من بخوام فقط نوک بینیمو جراحی کنم، باید به اندازه عمل کل بینی هزینه پرداخت کنم؟

  پاسخ
  • دکتر علی بصام

   سلام باید معاینه بشید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *